+998 71 619 23 33Joriy yilning 16-iyul kuni “Metallurg” MSda MTTU MISiS Olmaliq filiali bitiruvchilariga diplomlarni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ishtirok etgan Rossiya Federatsiyasining O‘zbekistondagi elchisining ikkinchi kotibi Ilya Matveyev, Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirining yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi Mirzabek Hasanov, OKMK boshqaruvi raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa'di Shermatov, MTTU MISiS Olmaliq filiali direktor Farhodbek Umarov va filialning biznes hamkorlari talabalarga katta hayot yo‘lida muvaffaqiyatlar tilashdi.
Tadbir avvalida oliygoh faoliyatini aks ettiruvchi videofilm namoyish etilib, MISiS rektori A.Chernikovaning talabalarga yo‘llagan tabrigi o‘qib eshittirildi.
Tadbir mehmonlari tomonidan filialning “Metallurgiya” va “Ishlab chiqarishni va texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish” yo‘nalishlari bo‘yicha 70 nafar bitiruvchiga tantanali ravishda bakalavr diplomlari topshirildi. Bitiruvchilarning 13 nafari oliygohni a'lo baholarga tamomlashdi. Oliygoh bitiruvchilarining asosiy qismi yurtimiz korxonalariga ishga joylashishgan bo‘lib, 30%ga yaqini esa Rossiyadagi universitetda magistratura bosqichida o‘qishni davom ettirishadi.
Bir guruh talabalar ustoz va o‘qitiuvchilarga, oliygohni doimiy ravishda qo‘llab-quvvatlab kelayotgan OKMK rahbariyatiga o‘z minnatdorchiliklarini bildirishdi.
Ma'lumot uchun: oliygohning Olmaliq filiali Prezidentimizning 2018-yil 11-maydagi qarori asosida tashkil etilgan bo‘lib, filial texnika va texnologiya sohasida mukammal mutaxassislar tayyorlaydigan ta'lim muassasasidir. “Metallurgiya” va “Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish” yo‘nalishlarining bakalavr bosqichi ilk qaldirg‘ochlari 2022-yilda uchirma bo‘lishgan. “Kon ishi” mutaxassisligi bo‘yicha( o‘qish muddati 5,5 yil) ilk bitiruvchilar 2024-yilda filialni tamomlashgan.
2024-2025-o‘quv yilidan boshlab mavjud “Metallurgiya” va “Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish” bakalavr yo‘nalishlari hamda “Kon ishi” mutaxassisligidan tashqari, yana 2 ta hozirda talabgir sohalar – “Axborot texnologiyalari” va “Iqtisodiyot” mutaxassisliklari bo‘yicha abiturientlar qabul qilinmoqda. Kelgusida esa “Energetika” mutaxassisligi bo‘yicha ham yoshlar o‘qishga qabul qilinishi rejalashtirilgan.

Выпускникам АФ НИТУ «МИСиС» вручены дипломы
16 июля 2024 года во Дворце культуры «Металлург» состоялась церемония вручения дипломов выпускникам Алмалыкского филиала НИТУ «МИСиС».
Принявшие участие в торжественной церемонии вручения дипломов второй секретарь Посольства Российской Федерации в Республике Узбекистан Илья Матвеев, советник министра горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан по вопросам молодежи Мирзабек Хасанов, заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, директор АФ НИТУ «МИСиС» Фарходбек Умаров, а также представители бизнес-партнеров филиала, поздравили выпускников с успешным завершением учебы.
Также в ходе мероприятия было зачитано приветственное послание ректора НИТУ «МИСиС» Алевтины Черниковой.
70 бакалавров получили дипломы «МИСиС» в области металлургии и автоматизации технологических процессов и производств, из них – 13 студентов получили дипломы с отличием.  Большинство выпускников уже трудоустроены в ведущих горно-металлургических предприятиях Узбекистана, около 30% из них продолжат обучение в магистратуре университета в России.
Группа студентов выразила слова благодарности наставникам и преподавателям, а также руководству АГМК за поддержку.
Для спраки: Алмалыкский филиал НИТУ «МИСиС» был образован в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «Об организации деятельности Филиала федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования Национальный исследовательский технологический университет «МИСиС» в городе Алмалык» №ПП-3714 от 11 мая 2018 года.
Основной задачей Филиала является подготовка высококвалифицированных специалистов с высшим образованием для металлургической отрасли Республики Узбекистан, расширение международного сотрудничества в сфере высшего технического образования, а также создание научно-исследовательских центров и лабораторий для проведения фундаментальных и прикладных научных исследований в области металлургии и горного дела в соответствии с запросами ключевых бизнес-партнеров.
Начиная с 2024-2025 учебного года к существующим двум направлениям бакалавриата «Металлургия», «Автоматизация производственных процессов и производств», специалитета по «Горному дело» объявлен набор еще на 2 востребованные и актуальные специальности: «Информационные технологии» и «Экономика», в перспективе к следующему учебному году – еще 2 направления, в том числе «Энергетика».