+998 71 619 23 33Joriy yilning 16-iyul kuni “Metallurg” MSda MTTU MISiS Olmaliq filiali bitiruvchilariga diplomlarni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ishtirok etgan Rossiya Federatsiyasining O‘zbekistondagi elchisining ikkinchi kotibi Ilya Matveyev, Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirining yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi Mirzabek Hasanov, OKMK boshqaruvi raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa'di Shermatov, MTTU MISiS Olmaliq filiali direktor Farhodbek Umarov va filialning biznes hamkorlari talabalarga katta hayot yo‘lida muvaffaqiyatlar tilashdi.
Tadbir avvalida oliygoh faoliyatini aks ettiruvchi videofilm namoyish etilib, MISiS rektori A.Chernikovaning talabalarga yo‘llagan tabrigi o‘qib eshittirildi.
Tadbir mehmonlari tomonidan filialning “Metallurgiya” va “Ishlab chiqarishni va texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish” yo‘nalishlari bo‘yicha 70 nafar bitiruvchiga tantanali ravishda bakalavr diplomlari topshirildi. Bitiruvchilarning 13 nafari oliygohni a'lo baholarga tamomlashdi. Oliygoh bitiruvchilarining asosiy qismi yurtimiz korxonalariga ishga joylashishgan bo‘lib, 30%ga yaqini esa Rossiyadagi universitetda magistratura bosqichida o‘qishni davom ettirishadi.
Bir guruh talabalar ustoz va o‘qitiuvchilarga, oliygohni doimiy ravishda qo‘llab-quvvatlab kelayotgan OKMK rahbariyatiga o‘z minnatdorchiliklarini bildirishdi.
Ma'lumot uchun: oliygohning Olmaliq filiali Prezidentimizning 2018-yil 11-maydagi qarori asosida tashkil etilgan bo‘lib, filial texnika va texnologiya sohasida mukammal mutaxassislar tayyorlaydigan ta'lim muassasasidir. “Metallurgiya” va “Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish” yo‘nalishlarining bakalavr bosqichi ilk qaldirg‘ochlari 2022-yilda uchirma bo‘lishgan. “Kon ishi” mutaxassisligi bo‘yicha( o‘qish muddati 5,5 yil) ilk bitiruvchilar 2024-yilda filialni tamomlashgan.
2024-2025-o‘quv yilidan boshlab mavjud “Metallurgiya” va “Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish” bakalavr yo‘nalishlari hamda “Kon ishi” mutaxassisligidan tashqari, yana 2 ta hozirda talabgir sohalar – “Axborot texnologiyalari” va “Iqtisodiyot” mutaxassisliklari bo‘yicha abiturientlar qabul qilinmoqda. Kelgusida esa “Energetika” mutaxassisligi bo‘yicha ham yoshlar o‘qishga qabul qilinishi rejalashtirilgan.

Graduates of the Almalyk branch of NRTU (National Research Technological University) “MISIS” were awarded diplomas
16 July 2024, 15:14 2491
On July 16, 2024, a diploma award ceremony was held for graduates of the Almalyk branch of NRTU “MISiS” in the Metallurg Palace of Culture.
The Second Secretary of the Embassy of the Russian Federation in the Republic of Uzbekistan Ilya Matveyev, Advisor to the Minister of Mining and Geology of the Republic of Uzbekistan on Youth Issues Mirzabek Khasanov, Deputy Chairman of the Board of JSC Almalyk MMC for Personnel and Social Issues Sadi Shermatov, Director of the ALMALYK BRANCH OF NRTU “MISiS” Farkhodbek Umarov, as well as representatives of the branch's business partners, who took part in the diploma award ceremony, congratulated the graduates on the successful completion of their studies.
A welcoming message from the Rector of NRTU “MISiS” Alevtina Chernikova was also read during the event.
70 bachelors received “MISiS” diplomas in the field of metallurgy and automation of technological processes and production, of which 13 students received diplomas with honors.  Most of the graduates are already employed in the leading mining and metallurgical enterprises of Uzbekistan, about 30% of them will continue their education in the university's master's program in Russia.
A group of students expressed words of gratitude to their mentors and teachers, as well as the management of AMMC for their support.
For reference: The Almalyk branch of NRTU “MISiS” was established in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan "On the organization of activities of the Branch of the Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Education National Research Technological University “MISiS” in the city of Almalyk" No. PP-3714 dated May 11, 2018.
The main objective of the Branch is to train highly qualified specialists with higher education for the metallurgical industry of the Republic of Uzbekistan, expand international cooperation in the field of higher technical education, as well as create research centers and laboratories for fundamental and applied scientific research in the field of metallurgy and mining in accordance with the requests of key business partners.
Starting from the 2024-2025 academic year, in addition to the existing two bachelor's degree programs "Metallurgy", "Automation of production processes and production", and a specialist in "Mining", recruitment has been announced for 2 more popular and relevant specialties: "Information Technology" and "Economics", in the future by the next academic year - 2 more directions, including "Energy".