02 Noyabr 2024, 15:58 3496
Joriy yilning 1-noyabr kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati 75 yilligi munosabati bilan “Metallurg” madaniyat saroyida tantanali bayram tadbiri o‘tkazildi.
Unda mamlakatimiz va Toshkent viloyati faollari, mehnat faxriylari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, OKMKning hamkor koppaniyalari vakillari, xorijiy davlatlarning elchilari, konchilik sohasida samarali faoliyat yuritayotgan ilg‘or ishchi-xodimlar,  olimlar, ommaviy axborot vositalari xodimlari qatnashdi.
Dastlab, Prezidentimizning “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati jamoasiga yo‘llagan tabrigini O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov o‘qib eshittirdi.
Tadbirda davlatimiz rahbarining "Olmaliq kon-metallurgiya kombinati" aksiyadorlik jamiyatining 75 yilligi munosabati bilan ishlab chiqarish ilg‘orlaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida"gi farmoniga asosan kombinat ishchi-xodimlariga davlatimizning yuksak mukofotlari topshirildi. Mukofotlarni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A. Aripov tantanali topshirdi.
— O‘z mehnatimiz bilan kombinatimiz rivojiga hissa qo‘shayoganimizdan xursandman, — deydi "Mehnat shuhrati" ordeni sohibi, Mis eritish zavodi texnologik jarayonlarni boshqarish tizimlarini avtomatlashtirish xizmati boshlig‘i Bahriddin Tulyaganov. — O‘tgan yillar davomida barcha tizim korxonalari modernizasiya qilinib, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish xajmi ortdi. Birgina bizning yo‘nalishimizda ham buni ko‘rish mumkin. Yil sayin sanoat mahsulotlari turi va xajmi ortib bormoqda. Ayniqsa, bunda soha mutaxassislarining tinimsiz mehnati tufaylidir. Endilikda yosh shogirdlarimiz safimizga qo‘shilyapti. Ular bilan birga ilm-fan yutuqlarini jarayonda sinab ko‘rmoqdamiz. Bu esa o‘z natijalarini beryapti.
Xorijiy hamkor tashkilotlarning vakillari hamda mamlakatimizdagi turdosh korxonalarning mas'ullari ham  OKMKning 75 yilligi munosabati bilan o‘z tabriklarini bildirishdi.
Tadbir mehmonlari 3-mis boyitish fabrikasida ham bo‘lib, fabrikaning qurilish jarayoni bilan tanishdilar.
Yubiley sanasi tadbirlari doirasida OAV vakillari uchun press-tur ham tashkil etilib, jurnalist va blogerlar kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiyaviy loyihalar bilan yaqindan tanishishdi. OAV vakillari uchun tashkil etilgan press-turda kombinat tarkibidagi sanoat korxonalari va konlaridagi ish jarayonlari tanishildi. Unda jurnalistlar konchilar, korxonalar mutaxassislari bilan yaqindan suhbat qilishdi.
Shuningdek, shu kuni OKMK sport majmuasida konsert dasturi o‘tkazildi. Bayram konsert tadbiri kombinat sportchilarining hamda korxonalarning paradi bilan boshlandi.
Konsert dasturi avvalida OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov barchani ayyom bilan samimiy muborakbod etdi.
Bundan tashqari, 7 nafar faol kombinat ishchi-xodimlari turli darajadagi “Konchilik shuhrati” ko‘krak nishoni bilan taqdirlanishdi.
Katta bayram konsertida estrada xonandalari, Toshkent viloyati filarmoniyasi, "Metallurg"  madaniyat saroyi xonandalarining qo‘shiqlari barchaga manzur bo‘ldi.
Xalq sayli
2-noyabr kuni “Metallurg” madaniyat saroyi va “Yoshlar bog‘i” hududida OKMKning 75 yilligi munosabati bilan xalq sayli tashkil etildi.
Xalq saylida kombinat tarkibiy bo‘linmalari tomonidan o‘ziga xos texnika vositalari, texnologik ishlab chiqarish jarayonida qo‘llaniladigan uskunalar, maketlar ko‘rgazmasi namoyish etildi.
Shuningdek, OKMK xodimlari kasaba uyushmasi kengashi sport va jismoniy tarbiya bo‘limi tomonidan tashkil etilgan sport musobaqalari ham shiddatli bahslarga boy bo‘ldi.
Jumladan, ishtirokchilar, shaxmat, shashka, kurash, darts, stol tennisi, arqon tortish, boks, armrestling turlari bo‘yicha g‘oliblik uchun bahs olib borishdi.
Taniqli xonanda Aziz Rajabiyning dilrabo taronalari, O‘zbekiston davlat san'at va madaniyat instituti talabalari hamda “Metallurg” MS ijodiy guruhlari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi barchaga manzur bo‘ldi.
Tadbirda so‘z olgan OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov barchani yana bir bor ayyom bilan qutlar ekan, bugun yurtimizda shaxmatni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar xususida to‘xtalib o‘tdi. Bugungi shaxmat musobaqasida g‘olib bo‘lganlarga qimmatbaho sovg‘alarni topshirdi. Ayniqsa, 86 yoshli Erkin ota Kenjayevning shaxmat bo‘yicha mahorati yoshlarga namuna bo‘lishini ta'kidlab o‘tdi. Shuningdek, 8 yoshli bolalar o‘rtasida Osiyo chempioni bo‘lgan Javohir Siddiqovning qo‘lga kiritayotgan yutuqlari barchani faxrlantirishini bildirib, shaxmat sport turi OKMK tomonidan doimo qo‘llab-quvvatlanishini ma'lum qildi.
Tadbirda kombinat tarkibiy bo‘linmalar tomonidan tayyorlangan ko‘rgazmalar tanlovi g‘oliblari aniqlandi.
Jumladan, “Kreativ ko‘rgazma” nominatsiyasiga “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti, Ixtisoslashtirilgan ta'mirlash ishlari boshqarmasi mehnat jamoalari loyiq ko‘rildi.
“Bizning texnologiya” nominatsiyasida, Mis eritish zavodi, Rux zavodi, Issiqlik elektr markazi, Sanoat suv ta'minoti boshqarmasi, 2-Mis boyitish fabrikasi kabi korxonalar  e'tirof etildi.
“O‘tmish va bugun” nominatsiya g‘olibligiga Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi munosib ko‘rildi.
Tadbirda faol ishtirok etganliklari uchun Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali rag‘batlantirildi.
“Betakror qo‘l mehnati” nominatsiyasida esa Kovuldi koni, Angren kon boshqarmasi, Qalmoqqir kon boshqarmasi, Iste'mol mollari ishlab chiqarish boshqarmasi, Avtomobil transport boshqarmasi mehnat jamoalari g‘olib bo‘lishdi.
“Eng yorqin va betakror stend sohiblari”  nominatsiyasiga Markaziy tahlil laboratoriyasi mehnat jamoasi sazovor bo‘ldi.
Tanlovning faxrli 3-o‘rinini 1- va 3-Mis boyitish fabrikalari mehnat jamoalari egallashdi.
Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi 2-o‘ringa loyiq ko‘rildi.
Tanlov g‘olibligi Texnologik transport boshqarmasi mehnat jamoasiga nasib etdi.
Tanlovning mutlaq g‘olibligini Sanoat temir yo‘l transport boshqarmasi mehnat jamoasi qo‘lga kiritib, gran priga ega bo‘lishdi.

The team of ammc celebrated its 75th anniversary
The 75th anniversary of the Almalyk mining and metallurgical complex  is an important milestone in the history of the enterprise, which has become a symbol of strength, perseverance and labor. This date united all those who dedicated themselves to the plant and those who continue to work, creating a future for new generations.
On November 1 of this year, a ceremonial event dedicated to the 75th anniversary of the Almalyk mining and metallurgical complex  was held at the “Metallurg” palace of culture.
It was attended by activists of our country and the Tashkent region, labor veterans, representatives of state and public organizations, the representatives of the AMMC partner companies, the ambassadors of foreign countries, the leading workers in the mining industry, scientists, and representatives of mass media.
At the beginning of the celebration, the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov read out a congratulatory message on behalf of President Shavkat Mirziyoyev, addressing warm words to the staff of the Almalyk mining and metallurgical complex  and emphasizing the importance of the plant's contribution to the development of the country.
During the event, the Prime Minister presented the state awards to the employees who distinguished themselves with their work and dedication, in accordance with the Decree of the Head of State "On awarding a group of production leaders in connection with the 75th anniversary of the Almalyk mining and metallurgical complex  Joint-Stock Company". The awards ceremony was held in a solemn atmosphere, causing well-deserved applause for the leaders.
Also, congratulatory speeches were made by the representatives of the foreign partner organizations and heads of related enterprises of Uzbekistan, who noted the contribution of the AMMC  to the development of the country's industry and the maintenance of close international ties.
In addition, on that day, a press tour was organized for media representatives, during which the journalists and bloggers were able to get acquainted with the plant's current investment projects. They were shown key production processes, the plant's capabilities, and were also given the opportunity to talk to the workers and specialists. In the evening, a festive concert was held in the AMMC sports complex, which began with a parade of the plant's athletes. Chairman of the Board of JSC “Almalyk MMC” Abdulla Khursanov sincerely congratulated the team and noted the significance of the anniversary for the entire city. During the concert, distinguished employees were also awarded with "Miner's Glory" badges of various degrees. The audience was delighted by the performances of pop singers, artists of the Tashkent Regional Philharmonic Society and amateur art groups of the “Metallurg” Palace of Culture, adding to the festive atmosphere.
Public festivities
The next day, November 2, the public festivities were held around the “Metallurg” palace of culture and in the “Youth” park in honor of the AMMC anniversary. Various structural divisions of the plant presented exhibitions with models and equipment used in production processes, which attracted the attention and interest of the townspeople and guests of Almalyk.
In addition, in the “Youth” park, the responsible persons of the Sports and physical culture department of the AMMC workers' Trade union council organized sports competitions in which everyone could try their abilities. The competitions included chess, checkers, wrestling, darts, table tennis, boxing, arm wrestling and tug-of-war, providing an opportunity to prove themselves and fight for prizes.
A concert program was held near the “Bolajon” Park with the participation of the famous Uzbek pop artists, the students of the State institute of Arts and culture of Uzbekistan, and the teams of the “Metallurg” palace of culture. The Chairman of the Board of AMMC Abdulla Khursanov once again congratulated all those present and presented valuable prizes to the winners of the chess tournament. He addressed special words of gratitude to the 86-year-old chess player Erkin Kenzhaev, who has become an example for young people, and the young champion of Asia among 8-year-olds Javahir Siddikov, noting that the plant will always support and develop chess as a source of pride for the team and the entire city.
At the end of the event, the winners of the exhibition competition were awarded. In particular, the nomination "Creative Exhibition" was awarded to the work collectives of the trust "Olmalik metallurg qurilish" and the department of specialized repair works.
In the nomination "Our Technology" the following divisions were noted: Copper smelter, Zinc plant, Thermal power plant, Industrial water supply department, Copper concentrator plant-2.
In the nomination "Past and Present" the victory was won by the team of the production automation department.
The staff of the Almalyk branch of the Tashkent State technical university was encouraged for their active participation in the event.
The winners in the nomination "Unique manual labor" were the teams of the Kauldy mine, the Angren mine administration, the Kalmakyr mine administration, the consumer goods production department, and the automobile transport department.
The winner in the nomination "The brightest and most unique stand" was the work team of the central analytical laboratory.
The honorable third place in the competition was taken by the teams of copper processing plants No. 1 and No. 3. The Central Repair and Mechanical Plant was awarded second place. The victory in the competition was won by the work team of the technological transport department. The winner of the Grand Prix was the team of the industrial railway transport department.