08 May 2025, 8:22 2333
O‘zbekistonda qimmatbaho metallar ishlab chiqarish hajmini oshirish hamda tabiiy boyliklardan samarali foydalanish maqsadida keng ko‘lamli sanoat loyihalari amalga oshirilmoqda.
Shu kabi muhim loyihalardan biri Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining “Kovuldi oltin saralash fabrikasi qurilishi” loyihasi hisoblanadi.
Ushbu fabrika “Kovuldi” va “Quyi-Kenjasoy” konlaridan qazib olinadigan ma'danlarni qayta ishlashga mo‘ljallangan bo‘lib, yiliga 200 ming tonna xomashyodan qimmatbaho metallarni ajratib oladi.
Fabrikaning qurilish ishlari joriy yilning fevral oyida boshlangan bo‘lib, 2025-yil 4-choragida foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Kombinatning Kapital qurilish boshqarmasi qurilish ishlarini nazorat qilish bo‘yicha yetakchi muhandisi Dilorom Pardayevaning ma'lum qilishicha, qurilish ishlarini “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti amalga oshirmoqda. Loyiha doirasida yer maydonini tayyorlash, ma'muriy-maishiy binolarning poydevorini qurish va ishlab chiqarish binosi uchun 54 ta temir-beton kolonna hamda 530 ta to‘siq o‘rnatish ishlari bajarildi.
Fabrika qurilishining ikkinchi bosqichida texnologik uskunalar - tegirmonlar, gidrosiklonlar va klassifikatorlar o‘rnatiladi. Uskunalar Markaziy ta'mirlash-mexanika zavodi tomonidan mahalliylashtirish dasturi asosida tayyorlanmoqda. Shu kungacha 2 ta tegirmon, 2 ta gidrosiklon va boshqa ehtiyot qismlar tayyorlandi.
E'tiborli jihati shundaki, mazkur fabrika to‘liq OKMKning o‘z kuchi va mutaxassislari tomonidan barpo etilayapti. Qurilishda foydalanilayotgan temir-beton konstruksiyalar ham kombinatning “Olmaliqmetallurgqurilish” trestida ishlab chiqarilmoqda.
Fabrika ishga tushirilgach, qo‘shimcha 151 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Kombinatning Angren va Chodakdagi fabrikalaridan keyingi uchinchi oltin saralash fabrikasi paydo bo‘ladi.

В Алмалыке строится новая золотоизвлекательная фабрика
В Узбекистане реализуются масштабные промышленные проекты, направленные на увеличение производства драгоценных металлов и эффективное использование природных ресурсов. Одним из таких значимых проектов стало строительство новой золотоизвлекательой фабрики «Каульды» Алмалыкского горно-металлургического комбината (АГМК).
Предприятие будет перерабатывать руду, добытую на месторождениях «Каульды» и «Куйи-Кенжасой». Планируется, что ежегодно здесь будут извлекать драгоценные металлы из 200 тысяч тонн сырья.
Строительство началось в феврале этого года, а завершить работы и сдать объект в эксплуатацию планируется в четвертом квартале 2025 года. Как сообщила ведущий инженер управления капитального строительства АГМК Дилором Пардаева, возведением объекта занимается трест «Олмаликметаллургкурилиш». Уже выполнены подготовка строительной площадки, заливка фундамента административных зданий, установка 54 железобетонных колонн и монтаж 530 перегородок производственного корпуса.
На втором этапе строительства будет установлено основное технологическое оборудование — мельницы, гидроциклоны и классификаторы. Его изготавливает центральный ремонтно-механический завод в рамках Программы локализации. К настоящему моменту уже готовы две мельницы, два гидроциклона и ряд запасных частей.
Стоит отметить, что строительство ведется исключительно силами и специалистами самого комбината. Железобетонные конструкции также производятся на собственных мощностях треста «Олмаликметаллургкурилиш».
В результате запуска новой фабрики будет создано 151 новое рабочее место. Это станет третьим подобным предприятием комбината после фабрик в Ангрене и Чадаке.