“Oltin olma” pansionati 20 yoshda
2003 yili mart oyida “Oltin olma” pansionati oʻz faoliyati boshlagan edi. Gʻarbiy Tyan Shan togʻi tizmalari va Chorvoq suv ombori sohilida joylashgan mazkur dam olish maskanining tashkil topganligiga 20 yil toʻldi. Ushbu sana munosabati bilan joriy yilning 5 iyun kuni pansionat mehnat jamoasi uchun bayram tadbiri oʻtkazildi.
Tadbir avvalida soʻz olgan OKMK boshqaruvining raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Sa’di Shermatov kombinat boshqaruv raisi Abdulla Xursanovning mehnat jamoasiga yoʻllagan tabrigini oʻqib eshittirdi. Kombinat ishchi-xodimlarining boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishlarida, ushbu dam olish maskani muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
Sana munosabati bilan bir guruh pansionat ishchi-xodimlari “Mehnat faxriysi” unvoni, Faxriy Yorliq va qimmatbaho sovgʻalar bilan taqdirlanishdi.
Shuningdek, tadbirda bir guruh ilgʻor pansionat ishchi-xodimlari ham kombinat xodimlari Kasaba uyushmasi Kengashi  tomonidan Faxriy Yorliq va qimmatbaho sovgʻalar bilan ragʻbatlantirildi.
“Metallurg” madaniyat saroyining ijodiy guruhlari tomonidan tayyorlangan ajoyib konsert dasturi barchaga bayramona kayfiyat ulashdi.
Bahavo togʻ bagʻrida joylashgan ushbu dam olish maskani oʻtgan davr mobaynida kombinat ishchi-xodimlarining e’tirofini qozondi.
Pansionat direktori Timur Akramovning ma’lumotiga koʻra, dam olish maskani 3ta korpusdan iborat. Yotoqxona korpusi, sogʻlomlashtirish va jamoat korpuslaridir. Yotoqxona korpusida  50ta nomer boʻlib, ularning, 16tasi lyuks,17tasi  yarim lyuks, 17tasi bir oʻrinli nomerlar.
Sogʻlomlashtirish korpusida yopiq basseyn, sauna, trenajyor zali, billyardxona va stol tennisi xonalari mavjud boʻlib, dam oluvchilar bemalol boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazish imkoniyatiga ega boʻlishadi. Maishiy korpusda konferens zali, oshxona va disko klublari faoliyat yuritadi.
Hududda bolalar maydonchasi, ochiq basseyn, tenis korti hamda Chorvoq suv ombori sohilida plyaj dam oluvchilar xizmatida.
Bugungi kunda pansionat kombinat ishichi-xodimlari va oila a’zolariga xizmat koʻrsatib kelmoqda. Yana bir e’tiborli jihat, maskan dam oluvchilarni seshanba-payshanba va shanba kunlari qabul qiladi. 2 kunlik dam olish bahosi kombinat ishchi-xodimlari va oila a’zolariga imtiyozli narxlarda belgilangan. Jumladan, ishchi-xodimlar umumiy dam olish bahosining 30%ini, oila a’zolari esa 50%ni toʻlashadi.

Пансионату «Олтин Олма» – 20 лет
Ровно 20 лет назад начал свою деятельность пансионат «Олтин Олма», расположенный в предгорье Тянь-Шаня, в живописной Угама-Чаткальской заповедной зоне на высоте 1275 метров над уровнем моря, на берегу Чарвакского водохранилища.
В связи с этой датой 5 июня текущего года для трудового коллектива пансионата было организовано праздничное мероприятие.
Открыл мероприятие заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, выразив свои искренние поздравления и добрые пожелания в адрес коллектива дома отдыха. А особо отличившимся работникам были вручены почетные грамоты и ценные подарки.
В праздничной программе выступили коллективы художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург».
Пансионат «Олтин Олма» – излюбленное место отдыха работников Алмалыкского горно-металлургического комбината и членов их семей. Дом отдыха состоит из 3 корпусов. Корпус общежития, оздоровительный и общественный корпуса. В корпусе общежития 50 спальных номеров, из которых 16 – люксовые, 17 –полулюксовые и 17 – одноместные Завтраки, обеды и ужины проходят в просторной светлой столовой с панорамными окнами с видом на Чарвакское водохранилище.
Конечно же, что больше всего привлекает отдыхающих – это возможность погреться в сауне, поплавать в прохладных водах горного водохранилища, в закрытом или открытом бассейне. Для любителей активного отдыха в пансионате оборудован тренажерный зал и комнаты со столами для игры в теннис и бильярд. А на свежем воздухе - прекрасные площадки для игры в мини-футбол, волейбол или теннис.
Пансионат АГМК – одно из немногих заведений, где есть свой конференц-зал для проведения семинаров или корпоративных тренингов.