06 Iyun 2022, 10:15 4581
2022 yil 4 iyun kuni Davlat ekologiya qoʻmitasi va OKMK hamkorligida 5 iyun – Butunjahon atrof-muhitni muhofaza qilish kuni munosabati bilan tadbir tashkil etildi.
Tadbirda  “Olmaliq kon metallurgiya kombinati” AJ boshqaruvi raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Sa’di Shermatov, Davlat ekologiya qoʻmitasi raisi maslahatchisi  Sultonmurod Tashimov, Olmaliq shahar hokimligi mas’ullari,Toshkent viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi va Olmaliq shahar boʻlimi xodimlari, soha vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda soʻz olgan S.Shermatov atrof-muhit muhofazasi boʻyicha Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida amalga oshirilayotgan ishlar xususida mahlumot berib oʻtdi. Jumladan, OKMKda ekologik jarayonlarni jahon standartlariga muvofiqlashtirish borasida “yoʻl xaritasi” ishlab chiqilib, bugungi kunda ijrosi ta’minlanmoqda. Soʻnggi yillarda kombinatda atmosferaga tashlanmalarni kamaytirish, ekologik vaziyatni yaxshilash borasida mavjud uskuna va jihozlarni modernizatsiyalash, rekonstruksiya qilish boʻyicha keng qamrovli ishlar olib borildi.
Bular jumlasiga, Rux zavodida ma’nan eskirgan texnologik uskunalarni almashtirilishi evaziga atrof-muhitga zararli ta’sirni kamaytirishga qaratilgan toʻliq rekonstruksiya va modernizatsiyalash ishlarini kiritish mumkin.
Bundan tashqari, Mis eritish zavodi gazlarni tozalash uskunalari tizimining rekonstruksiya qilinishi, kombinat mis boyitish fabrikalaridagi ventilyatsiya va aspiratsiya qurilmalarida olib borilgan kapital va joriy ta’mirlarini ham shu tadbirlar qatoriga kiritish mumkin.
Umuman olganda 2021 yilda tizimlarda kapital va joriy ta’mir ishlarini olib borish hamda atmosfera havosini muhofaza qilish tadbirlariga 17,8 mlrd. soʻmdan ortiq mablagʻlar yoʻnaltirildi.
“Yashil makon” umummilliy harakati doirasida kombinat tomonidan oʻtgan hisobot yilida 190 mingdan ziyod daraxtlar, butalar ekilishi va parvarishlanishiga muvaffaq boʻlindi.
Joriy yil bahorida ekobogʻlar yaratilib, 30 mingdan ziyod manzarali koʻchatlar va archalar ekildi.
Shu bilan bir qatorda, 2022-2025 yillarga moʻljallangan, atmosferaga zararli chiqindilar tashlanishini keskin kamaytirishga qaratilgan istiqbolli loyihalar amaliyotga joriy etilgan.
Mazkur loyihalar doirasida kombinatning asosiy ishlab chiqarish boʻgʻini  Mis eritish zavodining konverter boʻlimini kengaytirish va rekonstruksiya qilish, aynan mazkur korxonada yillik ishlab chiqarish quvvati 1,8 mln. tonnaga teng boʻlgan yangi 5-sul’fat kislotasi sexini,  Rux zavodida yillik ishlab chiqarish quvvati 200 ming tonnani tashkil qiladigan 6-sonli sul’fat kislotasi sexini qurish belgilangan. Shuningdek,  Markaziy ta’mirlash va mexanika zavodining quyish sexidagi chang-gazlarni tutib qolish uskunalarini toʻliq almashtirish,  Mis boyitish fabrikasining aspiratsiya-ventilyatsiya tizimlarini toʻliq yangilash kabi loyihalardir.
Ekologik vaziyatni barqarorlashtirish, sanoat chiqindilarini toʻplash va qayta ishlash tizimlarini takomillashtirish borasida ham bir qator loyihalar amalga oshirib borilayapti.
Tadbirda “Olmaliq KMK” AJ tizimida mehnat qilayotgan bir guruh faol soha vakillari esdalik sovgʻalari bilan taqdirlanishdi.
Qoʻmita vakillari va kombinat ekologiya sohasi xodimlari bilan shu kabi tadbirlarni koʻpaytirish hamda ekologik vaziyatni yaxshilashga varatilgan chora tadbirlar ijrosi yuzasidan fikrlar almashildi.
Tadbirda “Ekologik innovatsiyalar va yashil texnologiyalar” tijoratlashtirishga tayyor innovatsion ishlanmalar va loyihalar tanlovi ham  oʻtkazilishini e’lon qilindi.
Shundan soʻng, tadbir ishtirokchilari  Qalmoqqir va Yoshlik-I konlariga ham tashrif buyurishdi.
Sanoat hududida tashkil etilgan ekobogʻga ekskursiya tashkil etildi. Mazkur bogʻda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida soha mutaxassislarini jalb etilgan holda tadbir ishtirokchilariga daraxtlarni parvarishlash va sugʻorish boʻyicha “Master klass” ham oʻtkazildi.
Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni hamda sana munosabati bilan  Boʻka tumanidagi 15-sonli mehribonlik uyining 50 nafar tarbiyalanuvchilariga  “Afsona” tantanalar majmuida bayram dasturxoni yozildi.

+998 71 619 23 335 июня в Узбекистане отмечается Всемирный день охраны окружающей среды. В канун этого праздника во Дворце культуры «Металлург» состоялось мероприятие.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, советник председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды Султонмурод Ташимов, ответственные лица Алмалыкского хокимията, сотрудники Ташкентского областного управления по экологии и охране окружающей среды, Алмалыкского отдела данного управления, а также другие представители этой сферы.
В своем выступлении С. Шерматов рассказал присутствующим о проводимой работе по охране окружающей среды на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате. В частности, на АГМК разработана «Дорожная карта» приведение экологических требований и нормативов охраны окружающей среды к международным стандартам. Работы в этом направлении ведутся полным ходом. В последние годы на комбинате проводится комплексная работа по модернизации, реконструкции существующего оборудования в целях снижения выбросов в атмосферу и улучшения экологической обстановки.
Так, например, в целях снижения негативного воздействия на атмосферу на цинковом заводе проведена полная реконструкция и модернизация, заменено морально устаревшее технологическое оборудование.
Кроме этого, на медеплавильном заводе реконструирована система очищения газов от пыли, проведен капитальный и текущий ремонты вентиляционных и аспирационных установок.
В целом в прошлом году на проведение капитальных и текущих ремонтных работ, и мероприятий по охране атмосферного воздуха направлено более 17,8 млрд сумов.
В рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» труженики комбината в прошлом году посадили более чем 190 тыс. саженцев деревьев и кустарников.
Весной этого года работниками АГМК созданы экопарки, в которых посажены более 30 тыс. саженцев декоративных деревьев.
Наряду с этим реализуются перспективные проекты на 2022-2025 годы, направленные на резкое сокращение выбросов вредных веществ в атмосферу.
В рамках этих проектов планируется расширение и реконструкция конвертерного отделения медеплавильного завода, строительство сернокислотного цеха №5 с годовой производственной мощностью 1,8 млн тонн. На цинковом заводе будет построен сернокислотный цех №6 (годовая мощность 200 тысяч тонн). Также будут реализованы такие проекты, как полная реконструкция аспирационной системы литейного цеха центрального ремонтно-механического завода, полное обновление аспирационно-вентиляционной системы медной обогатительной фабрики.
Стоит отметить, что также реализуется ряд проектов по стабилизации экологической ситуации, совершенствованию систем сбора и переработки промышленных отходов комбината.
Группу активных представителей сферы, которые ведут свою трудовую деятельность в системе АО «Алмалыкский ГМК», наградили памятными подарками.
В ходе мероприятия между представителями комитета и сотрудниками соответствующей сферы комбината состоялся обмен мнениями о реализации мер, направленных на улучшение экологической ситуации.
На мероприятии объявили о проведении конкурса инновационных разработок и проектов «Экологические инновации и зеленые технологии», готовых к коммерциализации.
После завершения мероприятия гости посетили рудник «Кальмакыр» и месторождение «Ёшлик I», а также экопарк, организованный в промышленной зоне. В рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» специалистами был проведен «мастер-класс» по уходу и поливу саженцев деревьев.
В связи с Международным днем защиты детей, а также по случаю Всемирного дня окружающей среды для 50 воспитанников Дома милосердия №15 Букинского района в зале торжеств «Афсона» были накрыты праздничные столы. Также детскому дому со стороны организаторов в качестве подарка был передан новый холодильник.