+998 71 619 23 33Joriy yilning 22-may kuni ertalab taxminan 09:00 larda 6,2 balli yer silkinishi oqibatida Neft mahsulotlari ta'minoti boshqarmasining markaziy ombor hududida 2-raqamli hajmi 1000 m kub bo‘lgan sig‘imning ost qismi yorilib ketadi. Natijada yoqilg‘i mahsuloti oqib, yong‘in yuzaga kelgan va 2 nafar ishchi jarohatlanadi.
Soat 09:03da boshqarma smena operatori yong‘inni ko‘rishi bilan favqulodda vaziyatlar va favqulodda holatlar yuz berganda xabardor qilish yo‘riqnomasi va sxemasiga asosan birinchi bo‘lib Idoraviy harbiylashtirilgan qo‘riqlash xizmati xodimiga va markaziy ombor katta omborchisiga xabar berdi.
Soat 09:05 da katta omborchi zudlik bilan OKMK obyektlarida yong‘inni bartaraf etishni tashkil etishni ta'minlash bo‘limi va Fuqaro muhofazasi otryadiga xabar bergandan keyin ogohlantirish (sirena) signalini ishga tushirdi.
Soat 09:07da voqea joyiga yetib kelgan boshqarma shtab boshlig‘i boshqarmaning barcha ishchi-xodimlarini voqea joyiga jalb etib, elektr uskunalarini elektr tokidan ajratish va sig‘im zulfinlarini yopish uchun markaziy ombor navbatchi xodimlariga topshiriq berdi.
Soat 09:10da navbatchi xodimlar o‘zlariga topshirilgan vazifalarni bajarib, shtab boshlig‘iga hisobot berib, voqea joyida jabrlanuvchilar bor ekanligini ma'lum qildi.
Soat 09:12da shtab boshlig‘i yong‘inni kengayib ketishini oldini olish maqsadida, korxona ko‘ngilli o‘t o‘chirish va birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish guruhlariga topshiriq berdi.
Soat 09:16da esa shtab boshlig‘i OYoXTTEB guruhi komandiriga yong‘in haqida va sig‘imda saqlanayotgan neft mahsuloti to‘g‘risida dastlabki ma'lumotlarni berdi. Guruh zudlik bilan sig‘imlarga yong‘in o‘tishini oldini olish choralarini ko‘rib, yong‘inni o‘chirish ishlarini boshlashdi.
Soat 09:30da esa yong'in to‘liq bartaraf etildi.
Soat 09:50da FMO qutqaruv guruhi jabrlangan ishchi-xodimlarni xavfsiz joyga olib o‘tib, birinchi tibbiy yordamni ko‘rsatishdi. Jabrlanuvchilar tez tibbiy yordam avtoulovida shahar tibbiyot birlashmasiga yuborildi.
Ushbu holatlar Neft mahsulotlari ta'minoti boshqarmasi markaziy ombor hududida o‘tkazilgan "Tabiiy xususiyatli favqulodda vaziyatlar ta'siri ostida qolgan hududlarda xabarlarni yetkazish, odamlarni favqulodda evakuatsiya qilish, odamlarning hayotiy ta'minotini tashkillashtirish tartiblari" mavzusidagi kompleks obyekt o‘quv mashg‘uloti ssenariysidan edi.
Tadbirda so‘z olgan FM otryadi komandiri Q.Dushanov o‘quv mashg‘ulot davomida korxona tuzilmalarining hatti-harakatini tahlil qilar ekan, o‘quv mashg‘ulotini qoniqarli baholadi.

+998 71 619 23 3322 мая в управлении «Нефтепродуктснаб» (УНПС) АО «Алмалыкский ГМК» были проведены комплексно-объектовые учения на тему: «Порядок оповещения и организация экстренной эвакуации людей в районах, подверженных воздействию чрезвычайной ситуации (ЧС) природного характера».
Учение проходило на территории центрального склада УНПС, где по легенде в результате землетрясения произошел разрыв нижней части емкости № 2 объемом 1000 м3, в результате чего произошла утечка топливных продуктов, возник пожар, а два человека получили травмы.
Диспетчер смены быстро отреагировал на происходящее и руководствуясь инструкциями и схемой оповещения о возникновении ЧП и ЧС первым сообщил о нём сотрудникам ведомственной военизированной охраны (ВВО) комбината и старшему кладовщику центрального склада УНПС. После оповещения о пожаре сотрудников отдела обеспечения пожарной безопасности объектов (ОПБО) и отряда Гражданской защиты комбината, был незамедлительно запущен сигнал оповещения (сирена).
На место происшествия прибыли начальник штаба и личный состав УНПС. Было дано задание дежурному персоналу центрального склада отключить электрооборудование от электросети и закрыть задвижки емкости.
Хотелось бы отметить чёткие и умелые действия добровольно-пожарных и санитарных дружин, которые оказали первую доврачебную помощь пострадавшим и предотвратили распространение огня. В ходе учений были отработаны навыки оповещения о возникновении ЧС, действия группы разведки, аварийно-спасательной, восстановительной групп, группы пожаротушения, эвакуации и санитарной дружины УНПС.
Специалисты отряда ОПБО локализовали все очаги возгорания, приняв необходимые меры для предотвращения перехода огня на соседние объекты. Параллельно с этим сотрудники Гражданской защиты комбината доставили пострадавшего, в верхней части емкости № 1 объемом 1000 м3, рабочего УНПС в безопасное место, где ему оказали первую помощь и отправили на машине скорой помощи в городское медицинское учреждение.
Выступая перед собравшимися командир ОГЗ АГМК Кахрамон Душанов подробно остановился на вопросах о необходимости создания психологического климата при возникновении чрезвычайных ситуаций не только на рабочем месте, но и дома, предупреждении панических ситуаций, соблюдении мер безопасности, поэтапного выполнения действий при возникновении опасности и привел примеры различных чрезвычайных ситуаций.
Подводя итоги комплексно-объектовым учениям, начальник штаба по ЧС и.о. начальника УНПС Машраб Холиков отметил слаженные, грамотные оперативные действия формирований Гражданской защиты УНПС, подчеркнув необходимость проведения таких занятий в каждом из подразделений управления, которые окажут практическую помощь каждому сотруднику и повысит его знания и навыки в условиях ЧП и ЧС.