+998 71 619 23 33Joriy yilning 22-may kuni ertalab taxminan 09:00 larda 6,2 balli yer silkinishi oqibatida Neft mahsulotlari ta'minoti boshqarmasining markaziy ombor hududida 2-raqamli hajmi 1000 m kub bo‘lgan sig‘imning ost qismi yorilib ketadi. Natijada yoqilg‘i mahsuloti oqib, yong‘in yuzaga kelgan va 2 nafar ishchi jarohatlanadi.
Soat 09:03da boshqarma smena operatori yong‘inni ko‘rishi bilan favqulodda vaziyatlar va favqulodda holatlar yuz berganda xabardor qilish yo‘riqnomasi va sxemasiga asosan birinchi bo‘lib Idoraviy harbiylashtirilgan qo‘riqlash xizmati xodimiga va markaziy ombor katta omborchisiga xabar berdi.
Soat 09:05 da katta omborchi zudlik bilan OKMK obyektlarida yong‘inni bartaraf etishni tashkil etishni ta'minlash bo‘limi va Fuqaro muhofazasi otryadiga xabar bergandan keyin ogohlantirish (sirena) signalini ishga tushirdi.
Soat 09:07da voqea joyiga yetib kelgan boshqarma shtab boshlig‘i boshqarmaning barcha ishchi-xodimlarini voqea joyiga jalb etib, elektr uskunalarini elektr tokidan ajratish va sig‘im zulfinlarini yopish uchun markaziy ombor navbatchi xodimlariga topshiriq berdi.
Soat 09:10da navbatchi xodimlar o‘zlariga topshirilgan vazifalarni bajarib, shtab boshlig‘iga hisobot berib, voqea joyida jabrlanuvchilar bor ekanligini ma'lum qildi.
Soat 09:12da shtab boshlig‘i yong‘inni kengayib ketishini oldini olish maqsadida, korxona ko‘ngilli o‘t o‘chirish va birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish guruhlariga topshiriq berdi.
Soat 09:16da esa shtab boshlig‘i OYoXTTEB guruhi komandiriga yong‘in haqida va sig‘imda saqlanayotgan neft mahsuloti to‘g‘risida dastlabki ma'lumotlarni berdi. Guruh zudlik bilan sig‘imlarga yong‘in o‘tishini oldini olish choralarini ko‘rib, yong‘inni o‘chirish ishlarini boshlashdi.
Soat 09:30da esa yong'in to‘liq bartaraf etildi.
Soat 09:50da FMO qutqaruv guruhi jabrlangan ishchi-xodimlarni xavfsiz joyga olib o‘tib, birinchi tibbiy yordamni ko‘rsatishdi. Jabrlanuvchilar tez tibbiy yordam avtoulovida shahar tibbiyot birlashmasiga yuborildi.
Ushbu holatlar Neft mahsulotlari ta'minoti boshqarmasi markaziy ombor hududida o‘tkazilgan "Tabiiy xususiyatli favqulodda vaziyatlar ta'siri ostida qolgan hududlarda xabarlarni yetkazish, odamlarni favqulodda evakuatsiya qilish, odamlarning hayotiy ta'minotini tashkillashtirish tartiblari" mavzusidagi kompleks obyekt o‘quv mashg‘uloti ssenariysidan edi.
Tadbirda so‘z olgan FM otryadi komandiri Q.Dushanov o‘quv mashg‘ulot davomida korxona tuzilmalarining hatti-harakatini tahlil qilar ekan, o‘quv mashg‘ulotini qoniqarli baholadi.

+998 71 619 23 33On May 22, the Nefteproduktsnab (UNPS) department of Almalyk MMC JSC conducted complex site exercises on the topic: “The procedure for notifying and organizing emergency evacuation of people in areas exposed to natural emergencies.”
The exercise took place on the territory of the central warehouse of the UNPS, where, according to legend, as a result of an earthquake, the lower part of tank No. 2 with a volume of 1000 m3 ruptured, resulting in a leak of fuel products, a fire, and two people were injured.
The shift manager quickly responded to what was happening and, guided by the instructions and notification scheme about the occurrence of an emergency and emergencies, was the first to report it to the employees of the departmental militarized security (VVO) of the plant and the senior storekeeper of the central warehouse of the UNPS. After notifying the employees of the fire safety department of facilities (FSDF) and the civil protection unit of the plant about the fire, an alert signal (siren) was immediately launched.
The chief of staff and UNPS personnel arrived at the scene of the incident. The duty personnel of the central warehouse were instructed to disconnect electrical equipment from the power grid and close the tank valves.
I would like to note the clear and skillful actions of the volunteer fire and sanitary brigades, who provided first aid to the victims and prevented the spread of the fire. During the exercises, the skills of emergency notification, the actions of the reconnaissance group, emergency rescue, recovery groups, fire extinguishing group, evacuation and the UNPS sanitary squad were developed.
Specialists from the OPDF team localized all fires, taking the necessary measures to prevent the fire from spreading to neighboring facilities. In parallel with this, employees of the plant’s Civil Protection took the victim, in the upper part of tank No. 1 with a volume of 1000 m3, an UNPS worker to a safe place, where he was given first aid and sent by ambulance to a city medical facility.
Speaking to the audience, the commander of the OGZ AGMK, Kakhramon Dushanov, dwelled in detail on the need to create a psychological climate in the event of emergency situations not only in the workplace, but also at home, preventing panic situations, observing safety measures, step-by-step implementation of actions in the event of a danger, and gave examples of various emergencies situations.
Summing up the results of the complex-object exercises, the acting chief of staff for emergency situations. Head of the UNPS Mashrab Kholikov noted the coordinated, competent operational actions of the Civil Protection units of the UNPS, emphasizing the need to conduct such classes in each of the departments, which will provide practical assistance to each employee and increase his knowledge and skills in emergency situations.