+998 71 619 23 33Joriy yilning 21-22-fevral kunlari Surxondaryo viloyatining Termiz shahrida texnik sport turlaridan hisoblangan motokross bo‘yicha O‘zbekiston chempionatining 1-bosqichi o‘tkazildi.
Musobaqada, murabbiy Andrey Sazonov boshchiligidagi OKMK motokrosschilari ham ishtirok etishib, samarali natijalarni qayd etishdi.
Jumladan, vakillarimizdan 125 sm dvigatelli mototsikllar bahsida Emran Ablyazov marraga uchinchi bo‘lib yetibdi.
Yana bir vakilimiz Shevket Suleymanov ChZ klassidagi mototsikllar bahsida marra chizig‘ini ikkinchi bo‘lib kesib o‘tdi.
Bu yil ilk bor +35 yosh toifasidagi sportchilar o‘rtasida ham bahslar o‘tkazilib, unda qatnashgan vakillarimiz Andrey Sazonov(kichigi) va Sergey Vinogradovlar sovrinli o‘rinlarni egallashdi. Andrey marraaga hammadan birinchi bo‘lib yetib kelgan bo‘lsa, Sergey uchinchi bo‘ldi.
Dvigatel hajmi 500 sm bo‘lgan mototsikllar poygasida qatnashgan Emran Ablyazov uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi.
750 sm dvigatelli mototsikllar bahsida ishtirok etgan Viktor Lavrov va Bedriy Akimov juftligidan iborat ekipaj marraga birinchi bo‘lib yetib kelgan holda, g‘oliblikni o‘z hisoblariga yozdirib qo‘yishdi.
Shu tariqa umumjamoa hisobida OKMK motokrosschilari mamlakat chempionatining birinchi bosqichini peshqadam sifatida yakunlashdi.
Bundan tashqari, musobaqa doirasida mehnat faxriysi Norali Boymurodov xotirasi uchun ham bahslar o‘tkazilib, g‘oliblarga sovrinlar taqdim etildi.
Endilikda OKMK motokrosschilari 1 oydan keyin Navoiyda o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan mamlakat chempionatining 2-bosqichida ishtirok etishadi. Shuningdek, ushbu musobaqa bilan parallel ravishda o‘tkaziladigan Ipak yo‘li xalqaro musobaqasida ham yurtimiz sharafini himoya qilishadi.
OKMK motokrosschilarining yuqori natijalarga erishishida kombinat rahbariyati tomonidan Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi tarkibidagi Texnik sport klubiga qaratilayotgan doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlik muhim poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda.
Mazkur qo‘llab-quvvatlash natijasida klub a’zolari xalqaro va respublika miqyosidagi musobaqalarda kombinat sharafini munosib himoya qilib kelishayapti. Klub a’zolari kombinat rahbariyatiga o‘z minnatdorchiliklarini bildirishadi. Shuningdek, OKMK motokrosschilari ularni doimo qo‘llab-quvvatlab kelayotgan Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi rahbariyati va “Vatanparvar” tashkilotini ham e’tirof etishdi.

Первый этап Чемпионата Узбекистана: уверенный старт мотокроссменов АГМК
В соревнованиях по одному из наиболее зрелищных и технически сложных видов спорта приняли участие и спортсмены Алмалыкского горно-металлургического комбината под руководством тренера Андрея Сазонова, показав достойные результаты и успешно начав сезон.
Так, в заезде мотоциклов с объёмом двигателя 125 куб. см Эмран Аблязов финишировал третьим. Шевкет Сулейманов в классе «ČZ» пересёк финишную черту вторым.
В этом году впервые прошли заезды среди спортсменов категории 35+. Представители АГМК также поднялись на пьедестал: Андрей Сазонов (младший) уверенно занял первое место, а Сергей Виноградов стал третьим призёром.
В классе мотоциклов с объёмом двигателя 500 куб. см Эмран Аблязов вновь вошёл в число призёров, заняв третье место.
Особо отличился экипаж в составе Виктора Лаврова и Бедрия Акимова, выступавший в категории 750 куб. см. Спортсмены финишировали первыми и записали победу в свой актив.
По итогам первого этапа чемпионата страны мотокроссмены АГМК завершили соревнования в статусе лидеров общего командного зачёта.
Кроме того, в рамках турнира были проведены памятные заезды в честь ветерана труда Нурали Боймуродова, по итогам которых победителям вручили награды.
Впереди у команды – второй этап Чемпионата Узбекистана, который через месяц пройдёт в городе Навои. Параллельно спортсмены выступят и на международных соревнованиях «Ipak yo‘li», где будут защищать честь страны.
Высокие результаты мотокроссменов стали возможны благодаря постоянной поддержке руководства комбината, оказываемой спортивно-техническому клубу управления социальных объектов. Именно это внимание и системная работа создают прочную основу для успешных выступлений на республиканском и международном уровнях.
Члены клуба выражают искреннюю признательность руководству комбината, а также руководству УСО и организации «Ватанпарвар» за неизменную поддержку и содействие развитию технических видов спорта.