"O‘zbekiston: Foydali qazilmalarni qazib olish va geologiyaning yangi barqaror imkoniyatlari"
O‘zbekiston muhim foydali qazilmalar turlari, oltin, uran, mis, kaliy tuzlari, fosforitlar, kaolin resurslari bo‘yicha dunyoning yetakchi mamlakatlari o‘ntaligiga kiradi hamda oltin va uran ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha dunyo yetakchilaridan biri hisoblanadi. Shu o‘rinda qayd etish lozimki, bu yo‘nalishda mamlakat hududining atigi 40 foiz qismi batafsil o‘rganilgan, shu bois bu sohani yanada chuqur o‘zlashtirish muhim hisoblanadi. Sababi, buning ortida yangi ish o‘rinlari yaratiladi va respublika iqtisodiyoti rivojlanadi.
Aynan shu maqsadda joriy yilning 21-iyun kuni poytaxtda O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi,  Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Jahon banki bilan hamkorlikda "O‘zbekiston: Foydali qazilmalarni qazib olish va geologiyaning yangi barqaror imkoniyatlari" mavzusida tog‘-kon va metallurgiya sanoatini rivojlantirish xalqaro konferensiyasi tashkil etildi.
Unda tog‘-kon sanoati va geologiya sohasidagi xalqaro va mahalliy yetakchi korxonalar, nufuzli xalqaro moliya institutlari va banklar, salohiyatli investorlar, mustaqil ekspertlar va boshqa manfaatdor tomonlar ishtirok etdi.
Shuningdek, ushbu nufuzli anjumanda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ vakillari ham qatnashishdi.
Konferensiyadan ko‘zlangan asosiy maqsad – respublika tog‘-kon sanoatini rivojlantirish istiqbollari va yo‘nalishlari, sohada amalga oshirilgan islohotlar, potensial investitsiya imkoniyatlarini namoyish etish hamda xalqaro sanoat hamkorlari va boshqa manfaatdor tomonlar bilan o‘zaro aloqalarni o‘rnatish imkoniyatini yaratishdan iboratdir.
Tadbirda so‘zga chiqqan ishtirokchilar va sohada amalga oshirilayotgan islohotlar va ularning natijalari to‘g‘risida fikr bildirishdi.
Etiborlisi, O‘zbekistonning mazkur yo‘nalishdagi erishilgan yutuqlari alohida e'tirof etilib, Jahon banki vakillari doimo hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Konferensiya davomida OKMK Boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Azizov kombinatda amalga oshirilayotgan raqamli transformatsiya mavzusidagi ma'ruzasi bilan, bosh muhandisning texnologiyalar bo‘yicha o‘rinbosari Abduqahhor Saynazarov “Mash’alli(fakelnoy) eritishni qo‘llash hisobiga tashlamalarni qisqartirish” mavzusidagi ma'ruzasi bilan qatnashishdi.
Tog‘-kon metallurgiya sanoati O‘zbekistonda sanoatning drayveri sanaladi. Buni yalpi ichki mahsulotdagi tushumda ham ko‘rsak bo‘ladi. Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, Navoiy kon-metallurgiya kombinati kabi korxonalarning yaratayotgan sharoitlari va ular topayotgan mablag‘larni e'tiborga oladigan bo‘lsak, davlat byudjetining 25%idan yuqorisini tashkil etadi. Bu sohada o‘tgan yili 2% rivojlanish bo‘lgan bo‘lsa bu yilda 3% kutilayapti, - deydi OKMK boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Azizov. - Soha yildan-yilga rivoojlanib boradi. Sababi, yildan-yilga rangli metallarga bo‘lgan talabning oshib borishi va metallarning miqdorini kamayib borishidir. Misol tariqasida aytish mumkinki, anjumanda jahon bankining vakili hozirda jahonda  misga bo‘lgan talab yiliga 25 mln tonna  bo‘lsa, 2050-yilga borib bu 60 mln tonnani tashkil etishini ta'kidlab o‘tdi.  Yana bir misol hozirda misning eng katta ishlab chiqaruvchisi bo‘lgan Chilida ham borgan sari zahira kamayib borayapti. Bu albatta , geologiya ishlarining keskin o‘sishi, metallarga bo‘lgan talabning oshishi bilan bog‘liq. Yana bir muhim jihat elektromobillarning ommalashishi, qayta tiklanuvchi energetikada ham misning ishlatilishi. OKMKda ham 100 dan oshiq investitsiyaviy loyihalar mavjud. Strategik ahamiyatga ega bo‘lgan loyihalardan biri bu 3-Mis boyitish fabrikasini qurish hisoblanadi va u yerdan yiliga 1 mln tonna konsentrat ishlab chiqarish sanaladi. Shuningdek, 4-, 5- mis boyitish fabrikalarining qurilishlari, metallurgiya kompleksini qurish hisoblanadi. Umumiy investisiya portfolyumiz 2030-yilgacha 15 mlrd dollardan yuqori qiymatni tashkil etadi. Bu albatta, ko‘proq ishlab chiqarish, yuqori qiymatli yaratuvchi mahsulot ishlab chiqarish, zahiralarni kengaytirish, yangi ish o‘rinlarni yaratish, mavjud zahiralardan oqilona foydalanish, mamlakat iqstisodiyotiga hissa qo‘shish bosh maqsadimiz sanaladi. Yangi barpo etilayotgan ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etishda xorijning yetakchi kompaniyalari tajribasini o‘rganib, yangi texnologiyalarni kiritish orqali samaradorlikni oshirishni maqsad qilganmiz. Hozirda sanoat korxonalarida transformatsiya muhim jarayon sanaladi. Transformatsiyaning asosiy maqsadi bu jahon bozoriga ochilish, hisobotlarni jahon standartlari asosida yuritish, samaradorlikni oshirish va raqamlashtirishni aytib o‘tgan bo‘lardim. Oxirgi 2 yilda raqamlashtirish kombinatlarda samarali joriy etilayapti. Xususan, OKMK misolida aytadigan bo‘lsam 1,5 yil davomida avtomatlashtirish va raqamlashtirish bo‘yicha 60dan ortiq loyihalarni amalga oshirdik. 2022-yilda raqamlashtirishning o‘zidan 30 mln dollardan ortiq mablag‘ iqtisodiga erishildi. 2023-yilda ham raqamlashtirish borasida strategik loyihalarni davom ettiramiz.
Konferensiya 4 ta panel sessiya doirasida: “Geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish”, “Tog‘-kon sanoati uchun yangi qonuniy asoslar, nimalar o‘zgardi?”, “O‘zbekistonda tog‘-kon sanoatining kelajagi: sanoat yetakchilari qanday fikrda?”, “Yashil iqtisodiyotga o‘tish uchun tog‘-kon sanoati qiymat zanjirini yaratish” kabi mavzular yuzasidan muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda har bir mavzu bo‘yicha O‘zbekistonda tog‘-kon sanoatining yetakchi korxonalari vakillari, Jahon banki va Osiyo tarraqqiyot bankining mustaqil espertlari, xalqaro konsalting kompaniyalari va sohada ko‘zga ko‘ringan mutaxassislar o‘zlarining ma'ruza va taqdimotlari bilan ishtirok etdilar.
Konferensiya yakunida tashrif buyurgan mehmonlar yuqoridagi mavzular bo‘yicha o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar olib,  sohada amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar va kelgusi maqsadlar yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdilar.

“Uzbekistan: New opportunities in sustainable mining and geology”
Uzbekistan is one of the world’s top ten countries in terms of resources of the most important types of minerals, such as gold, uranium, copper, potassium salts, phosphate rock and kaolin. Also our country occupies a leading position in the world in terms of production of gold and uranium.
It should be noted that only 40% of the country’s territory is explored in detail, so there is a huge, undiscovered potential.
For this purpose, a conference on development of mining and metallurgical industry of Uzbekistan, organized by the Ministry of Mining Industry and Geology of the Republic of Uzbekistan together with the World Bank and the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan, was held on June 21. The theme of the event – “Uzbekistan: New opportunities in sustainable mining and geology”.
Key players of mining, metallurgical and related areas of the country and abroad, international financial institutions and banks, potential investors and independent experts were invited to participate in the conference.  Representatives of JSC “Almalyk MMC” also took part in this large-scale event.
The main purpose of the conference was to present the prospects and directions of development of the mining industry of the country, reforms carried out in the industry, potential investment opportunities, as well as to create an opportunity to establish relationships with international industrial partners and other stakeholders.
The participants of the event expressed their views on the ongoing reforms in the industry and their results. During the event Uzbekistan’s achievements in this direction were recognized, and representatives of the World Bank expressed their readiness to cooperate.
Abdulla Azizov, Deputy Chairman of the Board for Digitalization, made a report on the digital transformation projects implemented at the Complex and Abdukakhar Sainazarov, Deputy Chief Engineer for Technology, Head of the Technical Department, made a report on “Reduction of emissions through the introduction of flaring” on behalf of AMMC”.
- The mining industry is a driver of Uzbekistan’s economic development, - Abdulla Azizov said. For example, revenues of such enterprises as the Almalyk Mining and Metallurgical Complex and the Navoi Mining and Metallurgical Complex account for more than 25% of the state budget. Last year the growth in this direction was 2% and it is expected to be 3% this year. From year to year the demand for non-ferrous metals increases, while the number of metals decreases, which determines the development of the industry. As a representative of the World Bank noted during the conference, global demand for copper now stands at 25 million tons per year; by 2050, that figure will reach 60 million tons. Another important factor is the growing popularity of electric cars, as well as the use of copper in renewable energy sources. More than 100 investment projects are being implemented at AMMC. One of the strategically important projects is the construction of copper processing plant-3, which will produce 1 million tons of copper concentrate per year. There are also plans to build copper processing plants No. 4 and No. 5 and a metallurgical complex. The total cost of all investment projects until 2030 is more than USD 15 billion. Our main goal is to increase production volumes, expand and rationally use existing reserves, create new jobs, thereby contributing to the development of the country’s economy. Having studied the experience of leading foreign companies in organizing new production facilities, we aim to increase productivity through the implementation of new technologies. At present, digital transformation at industrial enterprises is an important process. I would like to emphasize that the main goal of transformation is to open up to the global market, report according to global standards, and improve efficiency. For the last couple of years, digitalization has been implemented in all large enterprises. In particular, using AMMC as an example, we have implemented more than 60 automation and digitalization projects in 1.5 years. As a result, last year we achieved more than $30 million in savings. In 2023, we will continue strategic projects in this direction.
The conference included 4 panel sessions and discussions on topics such as “Expanding Exploration”, “The New Legal Framework for Mining, What Has Changed?”, “The Future of Mining in Uzbekistan: How Do Industry Champions Think?”, “Building a Value Chain in Mining for Transition to a Green Economy”.
Representatives of the leading enterprises of the mining industry of Uzbekistan, independent experts of the World Bank and the Asian Development Bank, international consulting companies and well-known experts in the field delivered lectures and presentations at the conference.
At the end of the conference, participants received answers to their questions of interest on the above topics and expressed their opinions on the extensive work being done in the field and promising goals.