"O‘zbekiston: Foydali qazilmalarni qazib olish va geologiyaning yangi barqaror imkoniyatlari"
O‘zbekiston muhim foydali qazilmalar turlari, oltin, uran, mis, kaliy tuzlari, fosforitlar, kaolin resurslari bo‘yicha dunyoning yetakchi mamlakatlari o‘ntaligiga kiradi hamda oltin va uran ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha dunyo yetakchilaridan biri hisoblanadi. Shu o‘rinda qayd etish lozimki, bu yo‘nalishda mamlakat hududining atigi 40 foiz qismi batafsil o‘rganilgan, shu bois bu sohani yanada chuqur o‘zlashtirish muhim hisoblanadi. Sababi, buning ortida yangi ish o‘rinlari yaratiladi va respublika iqtisodiyoti rivojlanadi.
Aynan shu maqsadda joriy yilning 21-iyun kuni poytaxtda O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi,  Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Jahon banki bilan hamkorlikda "O‘zbekiston: Foydali qazilmalarni qazib olish va geologiyaning yangi barqaror imkoniyatlari" mavzusida tog‘-kon va metallurgiya sanoatini rivojlantirish xalqaro konferensiyasi tashkil etildi.
Unda tog‘-kon sanoati va geologiya sohasidagi xalqaro va mahalliy yetakchi korxonalar, nufuzli xalqaro moliya institutlari va banklar, salohiyatli investorlar, mustaqil ekspertlar va boshqa manfaatdor tomonlar ishtirok etdi.
Shuningdek, ushbu nufuzli anjumanda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ vakillari ham qatnashishdi.
Konferensiyadan ko‘zlangan asosiy maqsad – respublika tog‘-kon sanoatini rivojlantirish istiqbollari va yo‘nalishlari, sohada amalga oshirilgan islohotlar, potensial investitsiya imkoniyatlarini namoyish etish hamda xalqaro sanoat hamkorlari va boshqa manfaatdor tomonlar bilan o‘zaro aloqalarni o‘rnatish imkoniyatini yaratishdan iboratdir.
Tadbirda so‘zga chiqqan ishtirokchilar va sohada amalga oshirilayotgan islohotlar va ularning natijalari to‘g‘risida fikr bildirishdi.
Etiborlisi, O‘zbekistonning mazkur yo‘nalishdagi erishilgan yutuqlari alohida e'tirof etilib, Jahon banki vakillari doimo hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Konferensiya davomida OKMK Boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Azizov kombinatda amalga oshirilayotgan raqamli transformatsiya mavzusidagi ma'ruzasi bilan, bosh muhandisning texnologiyalar bo‘yicha o‘rinbosari Abduqahhor Saynazarov “Mash’alli(fakelnoy) eritishni qo‘llash hisobiga tashlamalarni qisqartirish” mavzusidagi ma'ruzasi bilan qatnashishdi.
Tog‘-kon metallurgiya sanoati O‘zbekistonda sanoatning drayveri sanaladi. Buni yalpi ichki mahsulotdagi tushumda ham ko‘rsak bo‘ladi. Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, Navoiy kon-metallurgiya kombinati kabi korxonalarning yaratayotgan sharoitlari va ular topayotgan mablag‘larni e'tiborga oladigan bo‘lsak, davlat byudjetining 25%idan yuqorisini tashkil etadi. Bu sohada o‘tgan yili 2% rivojlanish bo‘lgan bo‘lsa bu yilda 3% kutilayapti, - deydi OKMK boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Azizov. - Soha yildan-yilga rivoojlanib boradi. Sababi, yildan-yilga rangli metallarga bo‘lgan talabning oshib borishi va metallarning miqdorini kamayib borishidir. Misol tariqasida aytish mumkinki, anjumanda jahon bankining vakili hozirda jahonda  misga bo‘lgan talab yiliga 25 mln tonna  bo‘lsa, 2050-yilga borib bu 60 mln tonnani tashkil etishini ta'kidlab o‘tdi.  Yana bir misol hozirda misning eng katta ishlab chiqaruvchisi bo‘lgan Chilida ham borgan sari zahira kamayib borayapti. Bu albatta , geologiya ishlarining keskin o‘sishi, metallarga bo‘lgan talabning oshishi bilan bog‘liq. Yana bir muhim jihat elektromobillarning ommalashishi, qayta tiklanuvchi energetikada ham misning ishlatilishi. OKMKda ham 100 dan oshiq investitsiyaviy loyihalar mavjud. Strategik ahamiyatga ega bo‘lgan loyihalardan biri bu 3-Mis boyitish fabrikasini qurish hisoblanadi va u yerdan yiliga 1 mln tonna konsentrat ishlab chiqarish sanaladi. Shuningdek, 4-, 5- mis boyitish fabrikalarining qurilishlari, metallurgiya kompleksini qurish hisoblanadi. Umumiy investisiya portfolyumiz 2030-yilgacha 15 mlrd dollardan yuqori qiymatni tashkil etadi. Bu albatta, ko‘proq ishlab chiqarish, yuqori qiymatli yaratuvchi mahsulot ishlab chiqarish, zahiralarni kengaytirish, yangi ish o‘rinlarni yaratish, mavjud zahiralardan oqilona foydalanish, mamlakat iqstisodiyotiga hissa qo‘shish bosh maqsadimiz sanaladi. Yangi barpo etilayotgan ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etishda xorijning yetakchi kompaniyalari tajribasini o‘rganib, yangi texnologiyalarni kiritish orqali samaradorlikni oshirishni maqsad qilganmiz. Hozirda sanoat korxonalarida transformatsiya muhim jarayon sanaladi. Transformatsiyaning asosiy maqsadi bu jahon bozoriga ochilish, hisobotlarni jahon standartlari asosida yuritish, samaradorlikni oshirish va raqamlashtirishni aytib o‘tgan bo‘lardim. Oxirgi 2 yilda raqamlashtirish kombinatlarda samarali joriy etilayapti. Xususan, OKMK misolida aytadigan bo‘lsam 1,5 yil davomida avtomatlashtirish va raqamlashtirish bo‘yicha 60dan ortiq loyihalarni amalga oshirdik. 2022-yilda raqamlashtirishning o‘zidan 30 mln dollardan ortiq mablag‘ iqtisodiga erishildi. 2023-yilda ham raqamlashtirish borasida strategik loyihalarni davom ettiramiz.
Konferensiya 4 ta panel sessiya doirasida: “Geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish”, “Tog‘-kon sanoati uchun yangi qonuniy asoslar, nimalar o‘zgardi?”, “O‘zbekistonda tog‘-kon sanoatining kelajagi: sanoat yetakchilari qanday fikrda?”, “Yashil iqtisodiyotga o‘tish uchun tog‘-kon sanoati qiymat zanjirini yaratish” kabi mavzular yuzasidan muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda har bir mavzu bo‘yicha O‘zbekistonda tog‘-kon sanoatining yetakchi korxonalari vakillari, Jahon banki va Osiyo tarraqqiyot bankining mustaqil espertlari, xalqaro konsalting kompaniyalari va sohada ko‘zga ko‘ringan mutaxassislar o‘zlarining ma'ruza va taqdimotlari bilan ishtirok etdilar.
Konferensiya yakunida tashrif buyurgan mehmonlar yuqoridagi mavzular bo‘yicha o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar olib,  sohada amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar va kelgusi maqsadlar yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdilar.

«Узбекистан: Новые возможности в устойчивой добыче полезных ископаемых и геологии»
Узбекистан входит в десятку лидеров в мире по ресурсам важнейших видов полезных ископаемых, таких как золото, уран, медь, калийные соли, фосфориты и каолин. Также наша страна занимает лидирующие позиции в мире по объемам производства золота и урана.
Следует отметить, что территория страны детально изучена лишь на 40%, таким образом имеется огромный, еще не раскрытый потенциал.
С этой целью 21 июня состоялась конференция по развитию горнодобывающей и металлургической промышленности Узбекистана, организованная Министерством горной промышленности и геологии РУз совместно со Всемирным банком и Министерством экономики и финансов. Тема мероприятия – «Узбекистан: Новые возможности в устойчивой добыче полезных ископаемых и геологии».
К участию в конференции были приглашены ключевые игроки горнодобывающей, металлургической и смежных областей страны и зарубежья, международные финансовые институты и банки, потенциальные инвесторы и независимые эксперты.  В этом масштабном мероприятии также приняли участие представители АО «Алмалыкский ГМК».
Основная цель конференции – представить перспективы и направления развития горнодобывающей промышленности республики, проводимые в отрасли реформы, потенциальные инвестиционные возможности, а также создать возможность для установления взаимоотношений с международными промышленными партнерами и другими заинтересованными сторонами.
Участники мероприятия высказали свое мнение о проводимых в стране реформах в отрасли и их результатах. В ходе мероприятия признаны достижения Узбекистана в этом направлении, а представители Всемирного банка выразили свою готовность к сотрудничеству.
От лица АГМК выступили заместитель председателя правления по цифровизации Абдулла Азизов с докладом о реализуемых на комбинате проектах в области цифровой трансформации и заместитель главного инженера по технологии, начальник технического отдела Абдукаххар Сайназаров с докладом на тему «Сокращение выбросов за счёт внедрения факельной плавки».
- Горнодобывающая промышленность является драйвером развития экономики Узбекистана, - отметил Абдулла Азизов. К примеру, выручка таких предприятий, как Алмалыкский горно-металлургический комбинат, Навоийский горно-металлургический комбинат составляет более 25% государственного бюджета. В прошлом году рост в этом направлении составил 2%, а в текущем году ожидается 3%. Из года в год спрос на цветные металлы увеличивается, а количество металлов уменьшается, что обуславливает развитие отрасли. Как отметил представитель Всемирного банка в ходе конференции, сейчас мировой спрос на медь составляет 25 млн тонн в год, к 2050 году этот показатель составит 60 млн тонн. Еще одним важным фактором является растущая популярность электромобилей, а также использование меди в возобновляемых источниках энергии. На АГМК реализуется более 100 инвестиционных проектов. Одним из стратегически важных проектов является строительство медной обогатительной фабрики-3, которая будет производить 1 млн тонн медного концентрата в год. Также намечено строительство медных обогатительных фабрик №4 и №5 и металлургического комплекса. Общая стоимость всех инвестиционных проектов до 2030 года составляет более 15 млрд долларов США. Наша главная цель – увеличение объемов производства, расширение и рациональное использование имеющихся запасов, создание новых рабочих мест, тем самым вносить свой вклад в развитие экономики страны. Изучив опыт ведущих зарубежных компаний в сфере организации новых производственных мощностей, мы нацелены повысить производительность за счет внедрения новых технологий. В настоящее время цифровая трансформация на промышленных предприятиях является важным процессом. Хотелось бы подчеркнуть, что основная цель трансформации – открытость мировому рынку, ведение отчетности по мировым стандартам, повышение эффективности. Последние пару лет цифровизация внедряется во все крупные предприятия. В частности, на примере АГМК, за 1,5 года мы реализовали более 60 проектов по автоматизации и цифровизации. В результате чего в прошлом году мы добились экономии более 30 миллионов долларов США. В 2023 году мы продолжим стратегические проекты в этом направлении.
В рамках конференции было проведено 4 панельных заседания и состоялось обсуждение таких тем, как «Расширение геологоразведочных работ», «Новая правовая база для горнодобывающей отрасли, что изменилось?», «Будущее горнодобывающей отрасли в Узбекистане»: как думают чемпионы отрасли?», «Построение цепочки добавленной стоимости в горнодобывающей отрасли для перехода к «зеленой» экономике».
На конференции выступили представители ведущих предприятий горнодобывающей отрасли Узбекистана, независимые эксперты Всемирного банка и Азиатского банка развития, международные консалтинговые компании и известные эксперты в данной области с лекциями и презентациями.
В завершение конференции участники получили ответы на интересующие их вопросы по вышеперечисленным темам и высказали свое мнение о проводимой в области масштабной работе и перспективных целях.