“O‘zbekiston kasaba uyushmalarining 120 yilligi” esdalik nishonlari topshirildi
2020-yil 20-noyabrda qabul qilingan “O‘zbekiston kasaba uyushmalari kunini belgilash to‘g‘risida”gi Qonunga asosan, 11-noyabr – O‘zbekiston Kasaba uyushmalari kuni etib belgilangan bo‘lib, qolaversa joriy yilda O‘zbekiston Kasaba uyushmalari harakati tashkil topganiga 120 yil to‘ladi. Ushbu shodiyonalar munosabati bilan yurtimizda kasaba uyushmalari faollari va faxriylari taqdirlanmoqda.
Shunday tadbirlardan biri 5-noyabr kuni O‘zbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi tomonidan tashkil etildi. Tadbirda O‘zbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi raisi S.Fayziyeva, Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari – oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i N.Normirzayeva, “Olmaliq KMK” AJ kasaba uyushma qo‘mitasi raisi A.Xaydarov, Nuroniy jamg‘armasi Toshkent viloyati bo‘limi rahbari A.Nosirov, O‘zbekiston jurnalistlar ijodiy uyushmasi Toshkent viloyati bo‘limi rahbari R.Sheraliyev, kasaba uyushmalari mas'ullari va faollari ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi raisi S.Fayziyeva kirish so‘zi bilan ochib, yig‘ilganlarni yaqinlashib kelayotgan 11-noyabr – O‘zbekiston Kasaba uyushmalari kuni hamda kasaba uyushmalari harakatining 120 yillik bayrami munosabati bilan tabrikladi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 17 oktyabr kuni kasaba uyushmalari faollari va faxriylari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvida ilgari surilgan tashabbuslarga alohida to‘xtalib, “Kuchli kasaba uyushmalari – kuchli jamiyat asosi!” degan tamoyilning bugungi kundagi ahamiyatini ta’kidladi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar kasaba uyushmalari faoliyatining jamiyat hayotida tutgan o‘rni, mehnatkashlarning mehnatga oid huquq va manfaatlarini himoya qilishda ko‘rsatayotgan fidoyiligi va jonkuyarligini e’tirof etdi.
Tadbir davomida viloyat, tuman-shahar kasaba uyushma tashkilotlari raislari va mas’ullari, korxona, tashkilot va muassasalardagi boshlang‘ich kasaba uyushma qo‘mitalari raislari va faollaridan 73 nafariga “O‘zbekiston kasaba uyushmalarining 120 yilligi” esdalik ko‘krak nishoni tantanali ravishda topshirildi.
Tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tarkibiy bo‘linmalarining 32 nafar boshlang‘ich kasaba uyushma qo‘mitalari raislari va faollariga ham “O‘zbekiston kasaba uyushmalarining 120 yilligi” esdalik ko‘krak nishoni taqdim etildi.

+998 71 619 23 33According to the Law of the Republic of Uzbekistan “On Designating the Day of Trade Unions of Uzbekistan” adopted on November 20, 2020, November 11 has been officially recognized as Trade Unions Day of Uzbekistan. Moreover, this year marks the 120th anniversary of the establishment of the trade union movement in Uzbekistan. In connection with these celebrations, activists and veterans of trade unions across the country are being honored.
One such event was held on November 5, organized by the Tashkent Regional Council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan. The ceremony was attended by S. Fayziyeva, Chairperson of the Tashkent Regional Council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan; N. Normirzayeva, Deputy governor of Tashkent Region and Head of the Family and Women’s Affairs Department; A. Khaydarov, Chairperson of the Trade Union Committee of Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC (AMMC); A. Nosirov, Head of the Tashkent Regional Branch of the “Nuroniy” Foundation; R. Sheraliyev, Head of the Tashkent Regional Branch of the Creative Union of Journalists of Uzbekistan; as well as trade union officials and activists.
The event was opened by S. Fayziyeva, who congratulated the participants on the upcoming Trade Unions Day and the 120th anniversary of the trade union movement. She also highlighted the initiatives put forward by President Shavkat Mirziyoyev during his meeting with trade union activists and veterans on October 17, emphasizing the importance of the principle: “Strong Trade Unions – the Foundation of a Strong Society.”
Speakers at the event acknowledged the significant role of trade unions in public life and their dedication in protecting the labor rights and interests of workers.
During the ceremony, 73 representatives of regional, district, and city trade union organizations—including chairs and activists of primary trade union committees from enterprises, organizations, and institutions—were presented with the commemorative badge “120 Years of Trade Unions of Uzbekistan.”
Among them, 32 representatives from the structural units of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC also received the commemorative badge in recognition of their active contribution to the trade union movement.