O‘zbekiston uchun mintaqaviy ham­korlikni rivojlantirish ongli strategik qarordir
“Bugun biz kuchli, barqaror va farovon mintaqa — Yangi Markaziy Osiyoning mustahkam poydevorini yaratmoqdamiz. Mintaqamizda kechayotgan jarayonlar — bu ongli va ortga qaytmas tanlov. Ushbu yo‘l bizdan nafaqat birgalikdagi sa’y-harakatlarni, balki umumiy kelajagimiz uchun mas’uliyatni o‘z zimmamizga olishga tayyor bo‘lishimizni ham talab qiladi”.
Ma’lumki, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi oldidan Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning “Markaziy Osiyo yangi davr ostonasida” sarlavhali maqolasi e’lon qilindi.
Mazkur maqolada hozirgi va kelajakdagi hamkorlik harakatlari, “Markaziy Osiyo plyus” formatida xalqaro maydonda bir mintaqa sifatidagi ishtirok va Afg‘oniston masalasi haqida so‘z boradi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tarkibiy bo‘linmalarida tashkil etilgan ma’naviy-ma'rifiy tadbirlarda davlatimiz rahbarining maqolasining mazmun-mohiyati ishchi-xodimlarga yetkazildi.
Jumladan, Rux zavodi, Issiqlik elektr markazi, Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi kabi mehnat jamoalarida tashkil etilgan tadbirlarda maqolada bildirilgan fikr-mulohazalar, uning bugungi kunda ahamiyati dolzarb ekanligi ta’kidlandi.
Maqolada Markaziy Osiyo o‘z taraqqiyotining yangi, tarixiy ahamiyatga molik bosqichiga qadam qo‘yayotgani ta’kidlangan. U bugun mintaqa mamlakatlari birdamlik bosqichiga o‘tayayotgani, mintaqada uzoq yillar davomida ilk bor birgalikda oldinga qarab borish uchun poydevor bo‘lib xizmat qilayotgan o‘zaro ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va hurmat muhiti shakllanayotganini qayd etilgan.
Tadbirlarda “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi Bosh mehnat-xuquq inspektori R.Mavlyanov va “Metallurg “ MS kutubxonachilari M.Omonova va G.O‘razbayevalar ishtirok etishdi.
Mas’ullar Prezidentimizning ushbu maqolasi Yangi Markaziy Osiyoning tinchlik, farovonlik va taraqqiyotning yagona makoniga aylanish yo‘lidagi  asosli murojaati ekanligini ta’kidlashdi.

09 December 2025, 8:53 881
“Today, we are laying the solid foundation for a strong, stable, and prosperous region — the New Central Asia. The ongoing processes in our region represent a conscious, irreversible choice. This path requires not only joint efforts but also our readiness to assume responsibility for our shared future.”
— Shavkat Mirziyoyev
Ahead of the seventh Summit of Central Asian leaders, President Shavkat Mirziyoyev published an article titled “Central Asia at the Threshold of a New Era”, highlighting both current and future regional cooperation initiatives, the role of the region in the international arena under the “Central Asia Plus” format, and key issues related to Afghanistan.
The content of the President’s article was conveyed to employees during a series of educational and awareness-raising events held at the “Almalyk Mining and Metallurgical Complex “JSC. The events took place across several production units, including the Zinc Plant, Thermal Power Plant, and Social Facilities Department, emphasizing the relevance and importance of the article’s ideas today.
The article underscores that Central Asia is entering a new, historically significant phase of development. For the first time in decades, regional countries are moving forward together, building an environment of mutual trust, good neighborliness, and respect that lays the foundation for future collaboration.
At the events, AMMC employees were joined by R.Mavlyanov, Chief Labor and Legal Inspector of the Trade Union Council, and librarians M.Omonova and G.Urazbayeva from “Metallurg” Palace of Culture.
Officials noted that the President’s article serves as a well-grounded appeal, emphasizing the path toward making New Central Asia a single space of peace, prosperity, and sustainable development.