O‘zbekiston Xalqaro kon-metallurgiya forumi: tajriba almashish uchun noyob platforma
Sir emas, kon-metallurgiya sanoati mamlakatimiz iqtisodiyotida yetakchi o‘rinlardan birini egallab, bugun ushbu soha jadal o‘zgarishlar davrini boshdan kechirmoqda. Hozirgi kunda  zahiralarning o‘sishini ta'minlash uchun yangi konlarni qidirish  va bu ishlar uchun lig‘or texnologiyalarni joriy etish, investitsiyalarni jalb qilish uchun qulay muhit yaratish, qora, radioaktiv va noyob metallar metallurgiyaisining salohiyatini rivojlantirish, korxonalarning operatsion samaradorligini oshirish uchun tarkibiy o‘zgarishlarni amalga oshirish sanoatning asosiy strategik maqsadlari hisoblanadi.
Joriy yilning 1-2 noyabr kunlari International Hotel Tashkent mehmonxonasida 5-bora o‘tkazilgan O‘zbekiston Xalqaro kon-metallurgiya forumi yuqorida tilga olingan strategik maqsadlarni amalga oshirish yo‘llarini muhokama qilish uchun amaliy biznes maydoniga aylandi.
O‘zbekiston Respublikasi tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi ko‘magi ostida tashkil etilgan an'anaviy forumda Avstriya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Qozog‘iston, Kanada, BAA, Rossiya, AQSh, Turkiya, Fransiya, Chexiya, Shveysariya, Shvetsiya kabi davlatlar va yurtimizdan soha vakillari ishtirok etishdi.
“Xalqaro, mintaqaviy va mahalliy kon-metallurgiya sektorini rivojlantirish istiqbollari. Yangi muammolar – yangi strategiyalar” mavzusida tashkil etilgan forumda mavzu yuzasidan ekspertalr ishtirokida panel' sessiyalar o‘tkazildi.
Unda O‘zbekistonda, xalqaro miqyosda kon-metallurgiya sektorini rivojlantirish istiqbollari kabi dolzarb masalalar muhokama etildi. Tarmoq olida turgan muammolar va ularni bartaraf etish strategiyalari, mahalliy kon sanoatini o‘zgartirish masalalari, texnologik innovatsiyalarni joriy etish, turli xil konlarni qazib olish tajribasi kabi masalalar ham muhokama markazida bo‘ldi.
Mazkur xalqaro anjumanda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ mas'ullari ham ishtirok etishib, panel sessiyalarda spiker sifatida ma'ruzalar qilishdi.
Jumladan, OKMK vakillari “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ “Tog‘-metallurgiya sohasida tajriba, “Loyihalarning amalga oshirishning hozirgi holati: “Konlarni o‘zlashtirish – Yoshlik-1 koni” investitsiya loyhasi”, “3-Mis boyitish fabrikasi” kabi mavzularda ma'ruza qilishdi.
Abduqahhor Saynazarov, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati bosh muhandisining texnologiyalari bo‘yicha o‘rinbosari, forum spikeri: - Forumda ishtirok etgan xorijiy muhandislik kompaniyalari o‘zlarining eng ilg‘or yutuqlarini Olmaliq sharoitida kombinatda joriy etishni istaydi. Masalan, forumda sanoat xavfsizligi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash bilan shug‘ullanadigan Kanada kompaniyasi kombinatga qiziqish bildirdi. Shuningdek, Ispaniyaning elchixonasinining sanoat bo‘limi boshlig‘i ispan sanoat korxonalarini, muhandislik kompaniyalarini jalb qilib, Ispaniyada yoki O‘zbekistonda hamkorlik aloqalarini o‘rnatish maqsadida uchrashuv tashkil etish taklifini bildirdi. Bundan tashqari, ko‘plab xorijiy kompaniyalarning vakillari hamkorlik yuzasidan o‘z takliflarini berishdi. Ularni to‘g‘ridan to‘g‘ri ishlab chiqarish jarayoniga taklif etdik. O‘ylamanki, ushbu forum sohaning yetakchi ekspertlari, biznes vakillari, kompaniyalari, moliya instutlari, davlat tuzilmalari va soha mutaxassislari o‘rtasida konstruktiv muloqot va tajriba almashish uchun noyob platforma vazifasini o‘taydi.
Shuningdek, forum doirasida “O‘zekspomarkaz”da “Tog‘-kon ishi, metallurgiya va metallsozlik – MiningMetals Uzbekistan-2023” 17- xalqaro ko‘rgazmasi ham o‘tkazilmoqda.
Ushbu ko‘rgazma Markaziy Osiyo mintaqasidagi tog‘-kon, metallurgiya va mashinasozlik sanoatining yetakchi ko‘rgazma tadbirlaridan biri bo‘lib, milliy va xalqaro hamkorlikni mustahkaamlash maqsadida butun dunyo tog‘-kon sohasi mutaxassislarini bir maydonda birlashtiradi.
Ko‘rgazma ishtirokchilari o‘z stendlarida tog‘-kon sanoati mashinalari, uskunlari va texnologiyalari, kon-boyitish kombinatlari, shaxtalarida xavfsizlik ta'minlash yechimlari, metallsozlik va metallurgiya uchun ilg‘or dasturiy ta'minotlar, xizmatlarni taklif etishdi.

Международный горно-металлургический форум Узбекистана: уникальная платформа для обмена опытом
Горно-металлургическая отрасль занимает одно из ведущих мест в экономике Узбекистана и переживает период активной трансформации. На сегодняшний день стратегическими целями отрасли являются: внедрение передовых технологий поиска и разведки новых месторождений с целью обеспечения прироста запасов, создание благоприятной среды для привлечения инвестиций, развитие потенциала черной, радиоактивной и редкоземельной металлургии, а также структурные преобразования предприятий для повышения их операционной эффективности.
5-й Международный горно-металлургический форум, проходивший 1-2 ноября текущего года в отеле «International Hotel Tashkent», стал действенной деловой для обсуждения путей реализации вышеупомянутых стратегических целей.
В форуме, организованном при поддержке Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан, приняли участие представители отрасли нашей республики и других стран: это Австрия, Великобритания, Германия, Казахстан, Канада, ОАЭ, Россия, США, Турция, Франция, Чехия, Швейцария, Швеция.
Темой этого масштабного мероприятия стало «Перспективы развития международного, регионального и отечественного горно-металлургического сектора. Новые вызовы – новые стратегии», в ходе которого были проведены панельные сессии с участием экспертов в этом направлении.
В рамках Форума в центре обсуждения были такие актуальные вопросы, как перспективы развития горно-металлургического сектора, как в Узбекистане, так и на международном уровне, новые вызовы, стоящие перед отраслью и стратегии по их преодолению, вопросы трансформации отечественной горнодобывающей отрасли, внедрение технологических инноваций, опыт разработки различных типов месторождений и многое другое.
В этом мероприятии также приняли участие ответственные лица АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», выступив в качестве спикеров на панельных сессиях. В частности, ы рамках данного форума состоялась панельная сессия АО «Алмалыкский горно-металлургический Комбинат»: «Опыт Разработки Месторождений», темами которых стали «Текущий статус реализации проекта: инвестиционный проект «Освоение месторождения – Ёшлик I», «Медно-обогатительная фабрика-3 (МОФ-3)».
Заместитель главного инженера Алмалыкского горно-металлургического комбината по технологиям, спикер форума Абдукаххор Сайназаров: «Иностранные инженерные компании, участвующие в форуме, изъявили желание внедрять свои передовые достижения на комбинате в условиях Алмалыка. В частности, интерес к комбинату проявила канадская компания, занимающаяся подготовкой специалистов по промышленной безопасности. Кроме этого, глава промышленного отдела посольства Испании предложил организовать встречу с привлечением испанских промышленных предприятий, инженерных компаний с целью налаживания сотрудничества двух стран. Также, свои предложения о сотрудничестве высказали представители многих других зарубежных компаний. Мы пригласили их на АГМК ознакомиться с производственным процессом непосредственно. Я думаю, что данное мероприятие – это уникальная платформа для конструктивного диалога и обмена опытом между ведущими экспертами отрасли, представителями бизнеса, компаний, финансовых учреждений, государственных структур и профессионалами отрасли.
В рамках форума также состоялась 17-я Международная выставка «Горное дело, металлургия и металлообработка – MiningMetals Uzbekistan-2023».
«MiningMetals Uzbekistan» – одно из ведущих выставочных событий горнодобывающей, металлургической и машиностроительной индустрий в регионе Центральной Азии, объединяющее специалистов горнодобывающего сектора со всего мира с целью укрепления национального и международного партнерства.
В ходе выставки были представлены машины и оборудование горной промышленности, технологии по обеспечению безопасности на горно-обогатительных комбинатах и в шахтах, программное обеспечение и услуги для металлургии и металлообработки.