O‘zbekiston Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasiga a'zo bo‘ldi
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (O‘zTMK) volfram sanoatining eng nufuzli tashkiloti – Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasi (ITIA)ning to‘laqonli a'zosiga aylandi.
Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasi (ITIA) 1988-yilda tashkil etilgan bo‘lib, volfram bozorini o‘rganish, tartibga solish monitoringi va ilmiy tadqiqotlarni muvofiqlashtirish bilan shug‘ullanadi.
Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasi volfram qazib olish, qayta ishlash va iste'mol bozorlarini chuqur tahlil qilish, sohaga raqamli va analitik yondashuvlarni joriy etish, shuningdek, ilmiy tadqiqotlar va barqaror yechimlarni ilgari surish bilan shug‘ullanadi. Bugungi kunda ITIA Yaponiya, Germaniya, Avstriya kabi texnologik yetakchi davlatlarning yirik kompaniyalari hamda ilmiy markazlarini o‘z atrofiga birlashtirgan.
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati ushbu tashkilotga qo‘shilish orqali jahon volfram sanoatining barqaror ishtirokchisiga aylandi. A'zolik esa O‘zTMKga global bozor ma'lumotlari va tahlillaridan foydalanish, statistik hisobotlarni olish hamda yirik xalqaro tadbirlarda ishtirok etish imkoniyatini beradi.
Ta'kidlash joizki, O‘zbekistonning mazkur tashkilot a'zoligiga qabul qilinishi Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 2022-yil dekabr oyida Ingichka boyitish fabrikasining birinchi navbati ishga tushirilishi va respublikada ilk marotaba volfram tarkibli texnogen chiqindilarni qayta ishlash texnologiyasi sanoat miqyosida yo‘lga qo‘yilgani muhim ahamiyat kasb etdi. Yangi texnologiyaning sanoatga tatbiq etilishi natijasida 2022-yilning avgust oyida Ingichka konida ilk mahsulot olindi hamda bu mahsulotga xalqaro sertifikat berildi. 2024-yilda esa Ingichka boyitish fabrikasining ikkinchi navbati ishga tushirildi.

Uzbekistan became a member of the international tungsten industry association
The Uzbek Complex  of Technological Metals (UzKTM) has become a full member of the most authoritative organization in the industry — the International Tungsten Industry Association (ITIA).
The ITIA Association was founded in 1988 and is engaged in the analysis of the global tungsten market, coordination of scientific research and monitoring of regulation in the industry.
The main activities of the association are in-depth analysis of the extraction, processing and application of tungsten, the introduction of digital and analytical approaches to industry management, as well as the promotion of scientific developments and sustainable technological solutions. Today, the association unites leading companies and research centers from high-tech countries such as Japan, Germany and Austria.
The accession of UzKTM to ITIA strengthens the position of Uzbekistan as a stable participant in the global tungsten industry. Membership in the organization will open access to global analytics, industry statistics and opportunities to participate in major international events.
It is worth noting that Uzbekistan's entry into this association became possible thanks to the launch in December 2022 of the first stage of the Ingichka processing plant, built by the Almalyk Mining and Metallurgical Complex . It was then that the industrial technology for processing tungsten-containing man-made waste was first introduced in the country.
In August 2022, the first products were received here that received international certification. In 2024, the second stage of the plant was launched.