O‘zbekiston Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasiga a'zo bo‘ldi
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (O‘zTMK) volfram sanoatining eng nufuzli tashkiloti – Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasi (ITIA)ning to‘laqonli a'zosiga aylandi.
Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasi (ITIA) 1988-yilda tashkil etilgan bo‘lib, volfram bozorini o‘rganish, tartibga solish monitoringi va ilmiy tadqiqotlarni muvofiqlashtirish bilan shug‘ullanadi.
Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasi volfram qazib olish, qayta ishlash va iste'mol bozorlarini chuqur tahlil qilish, sohaga raqamli va analitik yondashuvlarni joriy etish, shuningdek, ilmiy tadqiqotlar va barqaror yechimlarni ilgari surish bilan shug‘ullanadi. Bugungi kunda ITIA Yaponiya, Germaniya, Avstriya kabi texnologik yetakchi davlatlarning yirik kompaniyalari hamda ilmiy markazlarini o‘z atrofiga birlashtirgan.
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati ushbu tashkilotga qo‘shilish orqali jahon volfram sanoatining barqaror ishtirokchisiga aylandi. A'zolik esa O‘zTMKga global bozor ma'lumotlari va tahlillaridan foydalanish, statistik hisobotlarni olish hamda yirik xalqaro tadbirlarda ishtirok etish imkoniyatini beradi.
Ta'kidlash joizki, O‘zbekistonning mazkur tashkilot a'zoligiga qabul qilinishi Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 2022-yil dekabr oyida Ingichka boyitish fabrikasining birinchi navbati ishga tushirilishi va respublikada ilk marotaba volfram tarkibli texnogen chiqindilarni qayta ishlash texnologiyasi sanoat miqyosida yo‘lga qo‘yilgani muhim ahamiyat kasb etdi. Yangi texnologiyaning sanoatga tatbiq etilishi natijasida 2022-yilning avgust oyida Ingichka konida ilk mahsulot olindi hamda bu mahsulotga xalqaro sertifikat berildi. 2024-yilda esa Ingichka boyitish fabrikasining ikkinchi navbati ishga tushirildi.

+998 71 619 23 33Узбекский комбинат технологических металлов (УзКТМ) стал полноправным членом самой авторитетной организации в отрасли — Международной ассоциации вольфрамовой промышленности (ITIA).
Ассоциация «ITIA» была основана в 1988 году и занимается анализом мирового рынка вольфрама, координацией научных исследований и мониторингом регулирования в отрасли.
Основными направлениями деятельности ассоциации являются глубокий анализ добычи, переработки и применения вольфрама, внедрение цифровых и аналитических подходов в управление отраслью, а также продвижение научных разработок и устойчивых технологических решений. Сегодня ассоциация объединяет ведущие компании и научные центры из высокотехнологичных стран, таких как Япония, Германия и Австрия.
Присоединение УзКТМ к «ITIA» укрепляет позиции Узбекистана как устойчивого участника мировой вольфрамовой индустрии. Членство в организации откроет доступ к глобальной аналитике, отраслевой статистике и возможностям участия в крупнейших международных событиях.
Стоит отметить, что вступление Узбекистана в эту ассоциацию стало возможным благодаря запуску в декабре 2022 года первой очереди Ингичкинской обогатительной фабрики, построенной Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом. Именно тогда в стране впервые была внедрена промышленная технология переработки техногенных отходов, содержащих вольфрам.
В августе 2022 года здесь была получена первая продукция, получившая международную сертификацию. В 2024 году запущена вторая очередь фабрики.