O‘zbekistonda barcha islohotlar inson qadri uchun
Ikkinchi jahon urushi insoniyat tarixidagi eng katta qurolli to‘qnashuv hisoblanadi. Unda O‘zbekistondan 1,5 milliondan ortiq kishi qatnashgan. Urushda yurtdoshlarimizning yarim milliondan ortig‘i halok bo‘lgan. 133 mingga yaqini bedarak yo‘qolgan, 60 mingdan ziyodi nogiron bo‘lib qaytgan. Mamlakat tinchligi va ozodligi uchun kurashgan nuroniylarimizdan biri hamshaharimiz Ashir ota O‘sarov hisoblanadi. Bugun otaxon 100 yoshni qarshi olib, farzandlari, nabiralari bag‘rida keksalik gashtini surmoqda.
Muqaddas Ramazon oyida mehr-muruvvat, xayr-saxovat va ezgu amallarni bajarish bardavomlik kasb etmoqda.
Joriy yilning 15-aprel kuni esa Oliy Majlis Senati a'zosi Abdulla Xursanov urush faxriysi holidan xabar olish maqsadida Ashir ota xonadoniga tashrif buyurdi.
Eslamoq og‘ir, ammo eslamaslik undan-da og‘ir. Senator bilan otaxon o‘rtasidagi samimiy suhbat chog‘ida Ashir ota o‘zbekning mard o‘g‘il-qizlari front ortida, shuningdek, urushning dahshatli jang maydonlarida mehnat va jangovarlik jasoratlarini ko‘rsatib urushda erishgan umumiy g‘alabaga o‘zining munosib hissasini qo‘shganligi ta'kidladi hamda o‘z xotiralarini yodga oldi.
Shuningdek, suhbat davomida otaxon: davlatimiz tomonidan nuroniylarga ko‘rsatilayotgan e'tibor va g‘amxo‘rliklardan mamnunligini, muammolari har doim o‘z vaqtida hal qilinayotganligini bildirib, duoga qo‘l ochdi.
Shuningdek, otaxonga esdalik sovg‘alari va oziq-ovqat jamlanmalari ham topshirildi.
Kezi kelganda aytib o‘tish kerakki Nuroniylarning holidan xabar olish, ularga moddiy va ma'naviy yordam ko‘rsatish xalqimizning azaliy qadriyatlaridan biri sanaladi.
Shu kunning o‘zida senator Abdulla Xursanov, shahrimizning “Namuna” mahallasida istiqomat qiluvchi, ayollar daftarida turuvchi, boquvchisini yo‘qotgan, qaramog‘ida imkoniyati cheklangan farzandi bor Go‘zal Yo‘ldosheva xonadonida ham bo‘ldi.
Tashrif davomida Senat a'zosi fuqaroni uzoq yillardan buyon qiynab kelayotgan muammolarni o‘rgandi, turmush sharoiti bilan yaqindan tanishdi. Shuningdek, kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan mas'ullarga topshiriqlar berdi.
Mamlakatimizda olib borilayotgan xalqchil siyosat va islohotlar hamda ko‘rsatilgan bunday e'tibor va g‘amxo‘rlikdan Go‘zal aya Yo‘ldoshevaning ko‘ngli tog‘dek ko‘tarildi. Bunga javoban Abdulla Xursanov yangi O‘zbekistonda barcha narsa xalq uchun, inson qadri uchun xizmat qilishini qayd etib bu kabi ezgu amallar davom ettirilishini bildirdi.

Reforms for the name of honor and dignity of human
The Second World War was the largest armed conflict in the history of mankind, in which more than one and a half million people from Uzbekistan took part. More than half a million of them died heroically in those crushing and bloody battles, about 133 thousand went missing, over 60 thousand compatriots returned from the war disabled. One of these heroes who fought for peace and freedom of his native land is Ashir Usarov, who lives in Almalyk, who celebrated his 100th birthday this year.
Ramadan is the month of good deeds, love and mercy. This month, people visit each other, visit families in need, distribute gifts, and provide sponsorship. On April 15 this year, a member of the Senate of the Oliy Majlis, Abdulla Khursanov, visited Ashir Usarov, inquired about his health and needs.
It’s hard to forget, but even harder to remember… in a conversation with the senator, the veteran shared his memories of the events of those years, told how he felt when he went to the front, and what allowed them not only to go through the war, but also to live such a long and eventful life. He also noted that, along with other peoples, our compatriots showed real courage and selflessness and made a huge contribution to the common victory over fascism.
1. Usarov expressed gratitude and gratitude for the attention and care. The veteran was presented with a memorable gift and a food package, wished good health, peace, kindness and well-being.
On the same day, Abdulla Khursanov visited the house of Guzal Yuldasheva, who lives in the mahalla "Namuna" Almalyk, which is in the "Women's Notebook". During the visit, the senator got acquainted with the living conditions of G. Yuldasheva, studied the problems and gave instructions to the responsible persons on their solution. She was also given a valuable gift and a food package.