O‘zbekistondagi 10 ta eng yirik soliq to‘lovchilar prognozi e'lon qilindi: OKMK 2-o‘rinda
Iqtisodiyot va moliya vazirligi O‘zbekistondagi 10ta eng yirik soliq to‘lovchi tashkilotlar bo‘yicha prognozlarini e'lon qildi. Unda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati (8,1 foiz) bilan Navoiy kon-metallurgiya kombinatidan keyin ikkinchi o‘rinni egalladi.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi “Fuqarolar uchun byudjet – 2023” nashrini e'lon qildi. Qayd etilishicha, joriy yilda davlat byudjeti daromadlari soliq tushumlaridagi ulushining qariyb beshdan bir qismi OKMK va NKMK hissasiga to‘g‘ri kelishi kutilmoqda. Mazkur ikki kombinatning soliq tushumlaridagi ulushi 22,9 foizga yetishi prognoz qilingan.
2023-yilda soliq tushumlaridagi ulushi eng ko‘p bo‘lishi prognoz qilinayotgan korxonalar o‘nligi quyidagicha:

+998 71 619 23 33The Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan has published a forecast for the 10 largest taxpayers in Uzbekistan for the current year. This list was headed by Navoi (NMMC) and Almalyk (AMMC) mining and metallurgical plants.
This publication notes that this year about a fifth of state budget revenues in tax revenues are expected to come from NMMC and AMMC. It is also predicted that the share of these two companies in tax revenues will reach 22.9%.
Navoi and Almalyk mining and metallurgical plants will remain the main breadwinners of the budget of Uzbekistan in 2023
It is expected that the revenues of the State budget in 2023 will amount to 232,607 billion soums, or 21.8% of GDP (in 2022, 202,043 billion soums, or 22.7% of GDP).
Budget revenues in 2023 will largely depend on the economic situation at enterprises that are large taxpayers: