+998 71 619 23 33Prezidentimiz tashabbusi bilan MISiS Fan va texnologiyalar universiteti va OKMK hamkorligida "GeoMetTex" ilg‘or muhandislik maktabi tashkil etilmoqda.
Ayni kunlarda poytaxtimizda o‘tkazilayotgan Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi savdo-sanoat hamkorligining muhim tadbiri - "INNOPROM. Markaziy Osiyo" V Xalqaro sanoat ko‘rgazmasi davomida MISiS Fan va texnologiyalar universiteti rektori Alevtina Chernikova va "Olmaliq kon-metallurgiya kombinati" AJ boshqaruv raisi Abdulla Xursanov o‘rtasida mazkur maktab faoliyatini tashkil etish bo‘yicha bitim imzolandi.
“GeoMetTex” ilg‘or muhandislik maktabini tashkil etishdan asosiy maqsad O‘zbekiston Respublikasi sanoat majmuasini, shu jumladan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatini yangi bilim va ko‘nikmalarni qo‘llagan holda tarmoqlarni istiqbolli rivojlantirishning strategik vazifalarini hal etishga qodir bo‘lgan yuqori malakali muhandis mutaxassislar bilan ta'minlashdan iborat
Ilg‘or muhandislik maktabida “Kon ishi va boyitish”, “Nodir, noyob, kamyob yer va og‘ir metallar metallurgiyasi”, “Raqamli materialshunoslik va yangi texnologiyalar”, “Texnologik jarayonlarning raqamli transformatsiyasi” kabi asosiy yo‘nalishlar qamrab olinadi.
O‘qitish 2025-yil 1-sentyabrdan "Metallurgiya" ta'lim dasturi bo‘yicha boshlanadi. 2025/2026 o‘quv yilida magistratura talabalari ikkita yo‘nalishni tanlashlari mumkin bo‘ladi: "Foydali qazilmalarni boyitish" va "Texnologik jarayonlarni raqamli boshqarish". Kelgusida dasturlar ro‘yxati kengaytiriladi.
Ilg‘or muhandislik maktabi murakkab texnik muammolarni hal qilishga, innovatsion fikrlashga, yangi texnologiyalarni o‘rganish va ishlab chiqishga tayyor mutaxassislarni tayyorlaydi.
Talabalar magistraturaning birinchi kursidan boshlab ishlab chiqarishning muammoli masalalarini tadqiq qilishni boshlaydilar va keyinchalik natijalarni muayyan korxonada joriy etadilar.
Ilg‘or muhandislik maktabida barcha zarur zamonaviy o‘quv laboratoriya jihozlari bilan ta'minlagan "Virtual sinov laboratoriyasi", "Yangi materiallar va texnologiyalar laboratoriyasi", "Kon uskunalarini avtomatlashtirish va ta'mirlash laboratoriyasi", “Loyiha-konstruktorlik byurosi” kabi maxsus ilmiy-ta'lim maydonlarini jamlagan ta'lim fabrikasi ham bo‘ladi.
MISiS Fan va texnologiyalar universiteti rektori Alevtina Chernikova: - "2022-yilda MISiS universiteti yetakchi yuqori texnologiyali kompaniyalar bilan hamkorlikda mutaxassislar tayyorlash markazlari - ilg‘or muhandislik maktablarini rivojlantirish dasturlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha federal tanlov g‘olibi bo‘ldi. "Materialshunoslik, additiv va uzluksiz texnologiyalar" nomli ixtisoslashtirilgan maktabimizda sanoat hamkorlarimiz bilan birgalikda ta'lim dasturlarini yaratmoqdamiz, kun tartibini shakllantirayapmiz. Oliy ta'lim muassasamizning eng yaxshi ta'lim va tadqiqot amaliyoti xalqaro loyihalarni amalga oshirishda ommalashtirilmoqda. 2024-yil may oyida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev universitetning Olmaliq filiali negizida ilg‘or muhandislik maktabini ochishni qo‘llab-quvvatladi va biz ushbu tashabbusni amalga oshirishga kirishdik. Rossiya Federatsiyasi Fan va ta'lim vazirligining topshirig‘iga binoan oliygohimiz OKMK bilan birgalikda "GeoMetTex" IMMni tashkil etish bo‘yicha yo‘l xaritasi ishlab chiqildi. Ilg‘or muhandislik maktabida Respublika iqtisodiyoti uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlanadi."
Ishlab chiqarish korxonalari faoliyatini yanada chuqurroq tushunish hamda “Olmaliq KMK” AJ va umuman tarmoqning ilmiy, texnologik, konstruktorlik vazifalarini hal etish uchun ishchi kasblarni qo‘shimcha o‘zlashtirish ham maktabning ta'lim modelidagi asosiy xususiyatlaridan hisoblanadi.
Yana bir e'tiborli jihati ta'lim jarayonini boshlash bilan talabalarni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga ishga joylashtirish imkoniyati ham ko‘zda tutilgan.
- "Olmaliq kon-metallurgiya kombinati foydali qazilmalarni qayta ishlash va tayyor mahsulot olishda eng yangi texnologiyalarni qo‘llash, chuqur qayta ishlash mahsulotlari turlarini ko‘paytirish orqali o‘z faoliyatining mutlaqo yangi bosqichiga chiqmoqda. Ayni paytda mamlakatimiz Prezidenti tashabbusi bilan xomashyoni qazib olish, qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha yirik investitsiya loyihasini amalga oshirayapmiz. Ushbu ishlab chiqarish zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan, to‘liq avtomatlashtirilgan va jahon ekologik standartlariga javob beradi. Ishonchimiz komilki, eng dolzarb zamonaviy vazifalarni hal qilishga qaratilgan oliy va qo‘shimcha kasb-hunar ta'limining yangi dasturlarini joriy etish hisobiga ilg‘or muhandislik maktabini o‘qitishning taklif etilayotgan formati korxonaning mavjud kadrlar bazasini takomillashtirish imkonini beradi. Bizga raqamli texnologiyalarning zamonaviy bilimlariga ega bo‘lgan, OKMK va umuman sanoat oldida turgan murakkab texnik vazifalar va ishlab chiqarishning muammoli masalalarini hal qila oladigan, innovatsion fikrlaydigan, yangi texnologiyalarni o‘rganadigan va ishlab chiqadigan mutaxassislar kerak. Ilg‘or muhandislik maktabi bizga aynan shunday kadrlarni yetishtirib berishiga ishonamiz." - deydi "Olmaliq kon-metallurgiya kombinati" AJ boshqaruv raisi Abdulla Xursanov.

+998 71 619 23 33По инициативе Президента Республики Узбекистан в Алмалыке организована первая в стране Передовая инженерная школа «ГеоМетТех», созданная в партнёрстве между Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом и Университетом науки и технологий «МИСиС».
28 апреля 2025 года в рамках V Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия» состоялось подписание Соглашения о создании школы. Документ был подписан ректором Университета науки и технологий «МИСиС» Алевтиной Черниковой и председателем правления АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» Абдуллой Хурсановым.
Основная цель создания школы «ГеоМетТех» — обеспечение индустриального комплекса Республики Узбекистан, включая АГМК, высококвалифицированными инженерными кадрами, способными решать стратегические задачи перспективного развития отраслей с применением новых знаний и компетенций. Передовая инженерная школа «ГеоМетТех» будет готовить специалистов, способных к инновационному мышлению, разработке и внедрению новых технологий, решению сложных технических задач.
Основные направления подготовки:
Обучение начнётся 1 сентября 2025 года по образовательной программе «Металлургия». В 2025/2026 учебном году магистрантам будут доступны два профиля на выбор: «Обогащение полезных ископаемых» и «Цифровое управление технологическими процессами». В будущем перечень программ будет расширен.
Особенностью Передовой инженерной школы является её практическая направленность: студенты с первого курса магистратуры начнут исследовать производственные задачи реальных предприятий, с последующей практической реализацией результатов на базе АГМК.
Для эффективной подготовки специалистов предусмотрено создание Образовательной фабрики, включающей четыре научно-образовательных пространства (СНОП):
Ректор Университета науки и технологий «МИСиС» Алевтина Черникова отметила, что в 2022 году университет стал победителем федерального конкурса по развитию сети Передовых инженерных школ в партнёрстве с ведущими высокотехнологичными компаниями России. В нашей специализированной школе «Материаловедение, аддитивные и непрерывные технологии» мы совместно с промышленными партнёрами разрабатываем образовательные программы и формируем повестку дня. Лучшие образовательные и исследовательские практики нашего вуза успешно применяются при реализации международных проектов. В мае 2024 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поддержал инициативу об открытии Передовой инженерной школы на базе Алмалыкского филиала университета, и мы приступили к её реализации. По поручению Министерства науки и высшего образования Российской Федерации был разработан план (дорожная карта) по созданию Передовой инженерной школы «ГеоМетТех» совместно с Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом. В новой инженерной школе будут готовить высококвалифицированные кадры для экономики республики.
Одной из важных особенностей образовательной модели школы является дополнительное освоение студентами рабочих профессий. Это позволит им глубже понять процессы, происходящие на производственных предприятиях, а также эффективно решать научные, технологические и конструкторские задачи Алмалыкского горно-металлургического комбината и отрасли в целом.
Кроме того, с началом обучения студентам будет предоставлена возможность трудоустройства на АГМК.
— «Алмалыкский горно-металлургический комбинат выходит на качественно новый этап своего развития. Мы внедряем новейшие технологии переработки полезных ископаемых и производства готовой продукции, расширяем линейку продукции глубокой переработки. По инициативе Президента страны в настоящее время реализуется крупный инвестиционный проект, направленный на комплексную добычу, переработку и выпуск готовой продукции. Новые производственные мощности оснащены современным оборудованием, полностью автоматизированы и соответствуют международным экологическим стандартам. Мы уверены, что новая модель подготовки кадров в Передовой инженерной школе, предполагающая внедрение современных программ высшего и дополнительного профессионального образования, позволит значительно повысить квалификацию сотрудников. Сегодня нам нужны специалисты, обладающие актуальными знаниями в области цифровых технологий, способные решать сложнейшие инженерные задачи, мыслить инновационно и разрабатывать новые технологические решения. Убеждены, что Передовая инженерная школа будет готовить именно таких высококвалифицированных специалистов», — подчеркнул председатель правления АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» Абдулла Хурсанов.