Oliygoh va Zeppelin Central Asia Machinery kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik yo‘lga qo‘yildi
Joriy yilning 31 may kuni MTTU MISiS Olmaliq filiali hamda Zeppelin Central Asia Machinery kompaniyasi o‘rtasida (Caterpillar® kompaniyasining  O‘zbekistondagi rasmiy dileri) hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ma'lumki Zeppelin Central Asia Machinery –Caterpillar kompaniyasining  O‘zbekistondagi rasmiy dileri hisoblanib, shuningdek, Zeppelin GmbH nemis konsernining bir qismi ham sanaladi. Ushbu konsern esa Caterpillar kompaniyasining dunyodagi eng yirik dileridir.
Hamkorlik memorandumi doirasida  ta'lim, fan va mutaxassislarning malakasini oshirish bo‘yicha hamkorlik qilish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, «Caterpillar» kompaniyasining texnika vositalaridan foydalanilayotgan va ularga servis xizmati ko‘rsatilayotgan korxonalarda talabalarning ishlab chiqarish amaliyotini o‘tash masalasi ham muhokama etildi.
Shuningdek, oliygohning Olmaliq filialida «Caterpillar» kompaniyasining ilmiy-ta'lim markazini tashkil etish rejalashtirilmoqda. Ushbu markaz so‘nggi texnika vositalari bilan jihozlangan bo‘ladi. Markazda  kon-metallurgiya sohasida mutaxassislarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish, shu jumladan,  OKMK ishchi-xodimlarini ham, talabalar uchun amaliy va laboratoriya mashg‘ulotlari o‘tkaziladi. O‘quv mashg‘ulotlariga «Caterpillar» kompaniyasi mutaxassislari jalb etilib, ta'lim jarayonida dunyoning ilg‘or amaliyoti qo‘llaniladi.
Ma'lumot o‘rnida shuni aytish mumkinki «Caterpillar» kompaniyasining texnika vositalaridan OKMK tarkibiy bo‘linmalarida ko‘p yillardan buyon foydalanib kelinadi.

Cooperation between university and Zeppelin central asia machinery company is started
On May 31 of this year, a memorandum of cooperation was signed between National Researches and Technology University MISiS Almalyk branch and Zeppelin Central Asia Machinery (the official dealer of Caterpillar® in Uzbekistan).
It is known that Zeppelin Central Asia Machinery is the official dealer of the Caterpillar company in Uzbekistan and is also part of the German concern Zeppelin GmbH. This concern is the largest dealer of Caterpillar in the world.
Within the framework of the cooperation memorandum, it is planned to cooperate on education, science and professional development.
In addition, the issue of students' production practice at the enterprises where the Caterpillar company's equipment is used and service is provided was also discussed.
Also, it is planned to establish a scientific and educational center of the company "Caterpillar" in the Almalyk branch of the university. This center will be equipped with the latest equipment. In the center, practical and laboratory trainings are held for students in the field of mining and metallurgy. "Caterpillar" specialists are involved in the training sessions, and the world's best practices are used in the educational process.
For information, it can be said that the equipment of the "Caterpillar" company has been used in the structural units of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex for many years.