Polsha delegatsiyasi OKMKda bo‘ldi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining yildan-yilga rivojlanib borishi natijasida kombinat bilan dunyoning ko‘plab davlatlari tomonidan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish borasida qiziqishlar bildirilmoqda.
Joriy yilning 24-fevral kuni OKMKga tashrif buyurgan Polsha davlati Taraqqiyot va texnologiyalar vazirligi davlat kotibi Mixal Yaros boshchiligidagi delegatsiya vakillari tomonidan ham kelgusida OKMK bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini o‘rnatish taklifi bildirildi.
Polsha davlati delegatsiyasi vakillari dastlab “Metallurg” madaniyat saroyida bo‘lishib, kombinat muzeyi bilan yaqindan tanishdilar.
Mehmonlarning navbatdagi manzili Qalmoqqir koni hamda 3-mis boyitish fabrikasi bo‘lishdi va kombinat ishlab chiqarish quvvatlari haqida to‘liq ma'lumotlar olishdi.
OKMK rahbariyati hamda Polsha davlati delegatsiyasi o‘rtasida tashkil etilgan rasmiy uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish borasida muzokaralar o‘tkazildi.
Xususan, muzokalar davomida OKMK va Polshaning yirik “KGHM Polska Miedź S.A.” davlat korxonasi o‘rtasida iqtisodiyot uchun yangi va strategik xomashyolar sohasida hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Har ikki tomon kelgusida hamkorlik qilish bo‘yicha kelishib olishdi.
Ma'lumot uchun: “KGHM Polska Miedź S.A.” mis va kumush qazib olish hamda qayta ishlashga ixtisoslashgan Polshaning tog‘-kon korporatsiyasidir.
Kompaniyaning bosh qarorgohi Polshaning Lyubin shahrida joylashgan.
“KGHM Polska Miedź S.A.”  Polsha, Kanada, AQSh va Chilida to‘qqizta ochiq va yer osti konlarini boshqaradi.
2012-yilda kompaniya Kanadaning Quadra FNX Mining Ltd. korxonasini sotib olish orqali o‘zining xalqaro faoliyatini kengaytirdi.
Kompaniyaning asosiy mahsulotlariga mis, kumush, oltin, nikel, molibden, reniy, qo‘rg‘oshin, sulfat kislotasi, selen va platina kiradi.

The Poland delegation visited AMMC
In recent years, the Almalyk Mining and Metallurgical Complex has attracted increasing attention from foreign countries interested in establishing mutually beneficial partnerships.
On February 24, 2025, a delegation from Poland headed by Michal Jaros, State Secretary of the Ministry of Development and Technology of Poland, arrived on a visit to the Almalyk Mining and Metallurgical Complex. The guests expressed their interest in future cooperation with the complex.
During the visit, the Polish representatives visited the Metallurg Palace of Culture, where they got acquainted with the Almalyk Mining and Metallurgical Complex Museum. The next stops were the observation deck of the “Kalmakyr” mine and the Copper Concentrator-3 under construction, where the delegation received detailed information about the production capacities of the complex.
During the official meeting of the AMMC management and the Polish delegation, negotiations were held on the possible establishment of bilateral cooperation.
Particular attention was paid to the prospects for joint work in the field of new and strategic raw materials between the complex and the large Polish company KGHM Polska Miedź S.A.
After discussing issues of future cooperation, the parties came to an agreement to continue working together.
For information: KGHM Polska Miedź S.A. — the largest Polish corporation specializing in the mining and processing of copper and silver. The company’s headquarters are located in Lubin, Poland. The main products include copper, silver, gold, nickel, molybdenum, rhenium, lead, sulfuric acid, selenium and platinum.