OKMKda mahalliylashtirish dasturi: O‘sish sur'ati 479,9 foiz
Xususan, joriy yilning 6 oyi davomida kombinatda 255 ta loyiha bo‘yicha 837,5 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, prognoz (812,6 mlrd so‘m) 103,1 foizga bajarildi. O‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur'ati esa +479,9 foizni, import o‘rnini bosish samaradorligi 65,7 mln dollarni tashkil qildi.
Bunda yangi loyihalar bo‘yicha 684,4 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarilganini alohida ta'kidlash joiz.
Yana bir e'tiborli jihat mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan mahsulotlardan 1,53 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Korxonalar kesimida oladigan bo‘lsak 107 ta loyiha bo‘yicha 44,0 mlrd so‘mlik mahsulot Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida, 31 ta loyiha bo‘yicha 65,0 mlrd so‘mlik mahsulot Ilmiy birlashmada, 12,3 mlrd so‘mlik mahsulot Mis eritish zavodida tayyorlandi.
Bundan tashqari, dastur doirasida 3-Mis boyitish fabrikasi uchun 438,3 mlrd so‘mlik metallokonstruksiya ishlab chiqarilgan.
Portlovchi materiallar zavodida portlovchi moddalarni ishlab chiqarish 106,4 mlrd so‘mni, 8 ta mexanik ta'mirlash uchastkalari tomonidan mahsulot ishlab chiqarish 15,7 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Shuningdek, dastur doirasida “Interkon rollers” QK tomonidan 2,7 mlrd so‘mlik roliklar ishlab chiqarilgan.
Sanoat kooperatsiyasi va “shatakka” olish tizimi orqali yanvar-iyun oylarida mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalardan 635,2 mlrd so‘mlik mahsulotlar xarid qilinib, prognoz 123%ga bajarildi.
Qo‘shimcha ravishda o‘zlashtiriladigan yangi turdagi import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan kombinat tomonidan avval import qilingan mahsulotlarni o‘zlashtirish maqsadida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.

+998 71 619 23 33На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате эффективно реализуется Программа локализации.
В частности, за период с января по июнь текущего года по 255 проектам произведено продукции на 837,5 млрд сумов, выполнение прогноза в данном направлении составило 103,1%. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года темп роста составил +479,9, а эффективность импортозамещения достигла 65,7 млн долларов США.
По новым проектам произведено локализованной продукции на сумму 684,4 млрд сумов.
За отчетный период осуществлен экспорт продукции, произведенной в рамках Программы локализации, на сумму 1,53 миллиона долларов США.
В разрезе предприятий, на которых реализуется Программа локализации: центральным ремонтно-механическим заводом по 107 проектам произведено продукции на сумму 44,0 млрд сумов, научно-производственным объединением по производству редких металлов и твердых сплавов по 31 проекту – 65,0 млрд сумов. На медеплавильном заводе изготовлено продукции на сумму 12,3 млрд сумов.
Также, в рамках строительства медной обогатительной фабрики-3 произведено металлоконструкций на сумму 438,3 млрд сумов, заводом взрывчатых материалов произведено продукции на сумму 106,4 млрд сумов, 8 механоремонтными участками – на сумму 15,7 млрд сумов.
Наряду с этим, в рамках программы на совместном предприятии «Intercon Rollers» произведено продукции на сумму 2,7 млрд сумов.
За счет промышленной кооперации и механизма «взять на буксир» за отчетный период текущего года у местных производителей приобретено продукции на сумму 635,2 млрд сумов. Прогноз в этом направлении выполнен на 123%.