+998 71 619 23 33Joriy yilning 20-30 may kunlari Qalmoqqir kon boshqarmasida Markaziy apparat mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi tomonidan audit tekshiruvi o‘tkazildi.
Mazkur audit tekshiruvi hamda Olmaliq kon-texnika inspeksiyasi tomonidan o‘tkazilgan kompleks tekshiruvi natijalari bo‘yicha kuni kecha muhokama yig‘ilishi kuni tashkil etildi.
Markaziy apparat mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi boshlig‘i Sh. Jurayev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda tekshiruv natijalari muhokama etildi.
Jumladan, Sh. Jurayev tekshiruv natijalari bo‘yicha aniqlangan takroriy qoidabuzilishlarning har biriga to‘xtalib o‘tdi va ushbu qoidabuzilishlarni bartaraf etish choralari to‘g‘risida mas'ul bo‘lgan xodimlar bilan suhbat olib bordi.
Muhokama yakunida qoidabuzilish holatlarining aksariyat qismi elektr xo‘jaligi bilan bog‘liqligini ta'kidlanib, ularni bartaraf etish bo‘yicha kerakli ko‘rsatma va topshiriqlar berildi. Qalmoqqir KBda mehnat muhofazasi bo‘yicha ishlarni tashkil qilish to‘g‘risidagi nizom talablariga muvofiq o‘tkazilib kelayotgan uch pog‘onali nazoratining uchinchi pog‘onasi, maqsadli va tezkor tekshiruvlari belgilangan tartibda o‘tkazilmayotgani qayd etdi. 5 oy davomida o‘tkazilgan tahlil natijalariga muvofiq Qalmoqqir KBda maqsadli va tezkor tekshiruv yakuni bo‘yicha qabul qilingan buyruqlar soni kamligi aniqlandi.
Tadbirda Olmaliq KTI Davlat inspektori N.Yuldashev so‘zga chiqib, o‘tkazilgan kompleks tekshiruvida aniqlangan qoidabuzilishlarga to‘xtaldi.
Kun tartibidagi masalalar atroflicha muhokama qilinib, Qalmoqqir KB va Tog‘-kon transport kompleksi va infratuzilma obyektlarini qurish bo‘yicha direksiya rahbariyatiga va bosh mutaxassislariga kechiktirib bo‘lmas vazifalar berildi.

+998 71 619 23 33From May 20 to May 30 of this year, an audit was conducted at the Kalmakyr mine adiministration by the labor protection and industrial safety department of the central office of Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
Based on the results of the audit, as well as a comprehensive inspection carried out by the Almalyk Mining and Technical Inspection, a meeting was recently held to discuss the identified comments.
At the meeting, chaired by the Head of the Occupational Safety Department of the central office, S. Juraev, the results of the inspection were examined in detail.
In his speech, S. Juraev focused on recurring violations, dwelled on each of them separately and held explanatory talks with responsible employees on measures to eliminate them.
At the end of the discussion, it was noted that most of the violations are related to electrical equipment. In this regard, specific instructions and orders were given to eliminate them. It was also noted that the third stage of the three-stage control, as well as targeted and unscheduled inspections, are not carried out in full at the Kalmakyr mine administration, in violation of the established procedure. According to the results of the analysis conducted over the past five months, it was revealed that the number of orders issued following such inspections remains extremely low.
During the event, the state inspector of the Almalyk Mining and Technical Inspection N. Yuldashev also spoke, who dwelt in detail on the violations recorded during the comprehensive inspection.
All issues on the agenda were carefully considered, the management of the Kalmakyr mine administration and the directorate for the construction of the mining and transport complex and infrastructure facilities were given urgent tasks to eliminate the violations.