+998 71 619 23 33Joriy yilning 20-30 may kunlari Qalmoqqir kon boshqarmasida Markaziy apparat mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi tomonidan audit tekshiruvi o‘tkazildi.
Mazkur audit tekshiruvi hamda Olmaliq kon-texnika inspeksiyasi tomonidan o‘tkazilgan kompleks tekshiruvi natijalari bo‘yicha kuni kecha muhokama yig‘ilishi kuni tashkil etildi.
Markaziy apparat mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi boshlig‘i Sh. Jurayev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda tekshiruv natijalari muhokama etildi.
Jumladan, Sh. Jurayev tekshiruv natijalari bo‘yicha aniqlangan takroriy qoidabuzilishlarning har biriga to‘xtalib o‘tdi va ushbu qoidabuzilishlarni bartaraf etish choralari to‘g‘risida mas'ul bo‘lgan xodimlar bilan suhbat olib bordi.
Muhokama yakunida qoidabuzilish holatlarining aksariyat qismi elektr xo‘jaligi bilan bog‘liqligini ta'kidlanib, ularni bartaraf etish bo‘yicha kerakli ko‘rsatma va topshiriqlar berildi. Qalmoqqir KBda mehnat muhofazasi bo‘yicha ishlarni tashkil qilish to‘g‘risidagi nizom talablariga muvofiq o‘tkazilib kelayotgan uch pog‘onali nazoratining uchinchi pog‘onasi, maqsadli va tezkor tekshiruvlari belgilangan tartibda o‘tkazilmayotgani qayd etdi. 5 oy davomida o‘tkazilgan tahlil natijalariga muvofiq Qalmoqqir KBda maqsadli va tezkor tekshiruv yakuni bo‘yicha qabul qilingan buyruqlar soni kamligi aniqlandi.
Tadbirda Olmaliq KTI Davlat inspektori N.Yuldashev so‘zga chiqib, o‘tkazilgan kompleks tekshiruvida aniqlangan qoidabuzilishlarga to‘xtaldi.
Kun tartibidagi masalalar atroflicha muhokama qilinib, Qalmoqqir KB va Tog‘-kon transport kompleksi va infratuzilma obyektlarini qurish bo‘yicha direksiya rahbariyatiga va bosh mutaxassislariga kechiktirib bo‘lmas vazifalar berildi.

Аудит в рудоуправлении «Кальмакыр»
С 20 по 30 мая текущего года в рудоуправлении «Кальмакыр» прошла аудиторская проверка, проведённая отделом охраны труда и промышленной безопасности центрального аппарата АГМК.
По итогам аудита, а также комплексной проверки, выполненной Алмалыкской горно-технической инспекцией, на днях было проведено совещание для обсуждения выявленных замечаний.
На собрании под председательством начальника отдела охраны труда и промышленной безопасности центрального аппарата Ш. Жураева были подробно рассмотрены результаты проверки.
В своём выступлении Ш. Жураев акцентировал внимание на повторяющихся нарушениях, остановился на каждом из них в отдельности и провёл разъяснительные беседы с ответственными сотрудниками о мерах их устранения.
В завершение обсуждения было отмечено, что большинство нарушений связано с электрохозяйством. В этой связи были даны конкретные указания и поручения по их устранению. Также было обращено внимание на то, что в рудоуправлении «Кальмакыр» третий этап трёхступенчатого контроля, а также целевые и внеплановые проверки проводятся не в полном объёме, в нарушение установленного порядка. По результатам анализа, проведённого за последние пять месяцев, выявлено, что количество изданных приказов по итогам таких проверок остаётся крайне низким.
В ходе мероприятия также выступил государственный инспектор Алмалыкской горно-технической инспекции Н. Юлдашев, который подробно остановился на нарушениях, зафиксированных в ходе комплексной проверки.
Все вопросы повестки дня были тщательно рассмотрены, руководству рудоуправления «Кальмакыр» и дирекции по строительству горно-транспортного комплекса и инфраструктурных объектов были поставлены срочные задачи для устранения нарушений.