Qonun ustuvorligi — bosh mezon
Mazkur davra suhbati O‘zbekiston Respublikasi IIVning 2026-yil 1-iyuldagi 207-sonli farmoyishi ijrosini ta’minlash, xususan, joriy yilning 1-iyulidan 31-iyuliga qadar respublika miqyosida o‘tkazilayotgan kompleks tadbirlar doirasida o‘tkazildi.
Tinglovchilarning huquqiy savodxonligini oshirish maqsadida tashkil etilgan uchrashuvda soha mutaxassislari va koloniya shaxsiy tarkibi ishtirok etdi.
Tadbirda ishtirok etgan «Olmaliq kon-metallurgiya kombinati» AJ Komplayens bo‘limi yetakchi mutaxassisi Imomali Botirov «Faqat birgalikda korrupsiyani to‘xtatamiz» mavzusida ma’ruza qildi. Mutaxassis o‘z nutqida xizmat faoliyatida manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik, kasbiy etika va ichki tartib-qoidalarga qat’iy rioya etish hamda korrupsiyaviy xavf-xatarlarning oldini olishda har bir xodimning shaxsiy mas’uliyati nechog‘li muhim ekaniga alohida to‘xtaldi.
Shuningdek, yig‘ilish ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasining 2026-yil 22-iyundagi «Ayrim qonun hujjatlariga korrupsiyaga qarshi kurashish samaradorligini oshirishga, korrupsiyaga oid jinoyatlar uchun javobgarlik muqarrarligini ta’minlashga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida»gi O‘RQ-1155-sonli Qonunining mazmun-mohiyati batafsil tushuntirildi. Yangi qonunchilik normalari tizimda qonun ustuvorligini ta’minlash va korrupsiyaga nisbatan mutlaqo murosasiz muhitni qaror toptirishda bosh mezon bo‘lib xizmat qilishi ta’kidlandi.
Ochiq muloqot shaklida o‘tgan davra suhbati yakunida xodimlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan aniq va huquqiy asoslangan javoblar olishdi.

Верховенство закона – главный ориентир
15 июля текущего года в колонии исполнения наказаний № 14 Первого регионального управления Департамента исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан состоялся круглый стол, организованный в рамках «Месячника комплаенса и духовно-нравственной культуры».
Мероприятие прошло во исполнение распоряжения МВД Республики Узбекистан № 207 от 1 июля 2026 года и стало частью комплекса мероприятий, проводимых по всей стране с 1 по 31 июля. Встреча была организована с целью повышения правовой грамотности сотрудников. В ней приняли участие профильные специалисты и личный состав исправительной колонии.
С докладом на тему «Только вместе мы сможем остановить коррупцию» выступил ведущий специалист отдела комплаенса АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» Имомали Ботиров.
В своем выступлении он особо подчеркнул важность недопущения конфликта интересов при исполнении служебных обязанностей, строгого соблюдения норм профессиональной этики и внутренних регламентов, а также личной ответственности каждого сотрудника за предупреждение коррупционных рисков.
Кроме того, участникам подробно разъяснили основные положения Закона Республики Узбекистан № ЗРУ-1155 от 22 июня 2026 года «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на повышение эффективности борбы с коррупцией, обеспечение неотвратимости ответственности за коррупционные преступления». Было отмечено, что новые законодательные нормы призваны укрепить принцип верховенства закона и сформировать в системе атмосферу абсолютной нетерпимости к любым проявлениям коррупции.
В завершение круглого стола, прошедшего в формате открытого диалога, участники получили от специалистов исчерпывающие и юридически обоснованные ответы на интересующие их вопросы.