18 Avgust 2023, 8:20 3334
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 25-avgustdagi 473-sonli qaroriga binoan 2022-2026 yillarda «Olmaliq KMK» AJda umumiy quvvati 25,2 mln kVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini joriy etish chora-tadbirlari ko‘zda tutilgan.
Kombinatning tarkibiy bo‘linmasi sanalgan Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida ham bu borada amaliy ishlar boshlab yuborilgan.
Birlashmada oyiga o‘rtacha elektr energiyasiga bo‘lgan talab 3,8 million kVt/soatni tashkil qiladi.
2023-yilda elektr energiyasini iste'molini kamaytirish maqsadida birlashma sex va bo‘linmalariga 3100 kVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyalarini o‘rnatish va joriy etish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Hozirgi kunda birlashmaning barcha sex va bo‘linmalariga quyosh panellari o‘rnatilmoqda. Sentyabr oyida birlashmada quyosh panellari to‘liq o‘rnatib bo‘linadi. Shuningdek, birlashmaning Samarqand viloyatida joylashgan Ingichka boyitish fabrikasiga ham quyosh fotoelektr stansiyasi o‘rnatilishi rejalashtirilgan.

Одна из главных задач – экономия энергетических ресурсов
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 августа 2022 года №473 предусмотрены меры по внедрению в систему энергоснабжения АО «Алмалыкский ГМК» солнечных фотоэлектрических станций на 2022-2026 годы с общей мощностью 25,2 млн кВт.
Работы в этом направлении начаты и в научно-производственном объединении по производству редких металлов и твердых сплавов. Среднемесячная потребность данного подразделения АГМК в электроэнергии составляет 3,8 млн кВт/ч.
С целью снижения потребления электроэнергии в 2023 году разработаны мероприятия по установке и внедрению – солнечных фотоэлектрических станций в подразделениях НПО мощностью 3 100 кВт с выработкой электроэнергии 2 170 кВт/ч.
В настоящее время ведутся работы по установке ФЭС во всех цехах и отделениях объединения. Данные работы будут завершены в сентябре этого года. Также запланирована установка аналогичных станций на Ингичкинской обогатительной фабрике, расположенной в Самаркандской области.
По результатам внедрения ФЭС потребление электроэнергии в месяц сократилось на 1,56 млн кВт/ч (на 41%), за счет чего сэкономлено 1,56 млрд сумов.