18 Avgust 2023, 8:20 3334
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 25-avgustdagi 473-sonli qaroriga binoan 2022-2026 yillarda «Olmaliq KMK» AJda umumiy quvvati 25,2 mln kVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini joriy etish chora-tadbirlari ko‘zda tutilgan.
Kombinatning tarkibiy bo‘linmasi sanalgan Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida ham bu borada amaliy ishlar boshlab yuborilgan.
Birlashmada oyiga o‘rtacha elektr energiyasiga bo‘lgan talab 3,8 million kVt/soatni tashkil qiladi.
2023-yilda elektr energiyasini iste'molini kamaytirish maqsadida birlashma sex va bo‘linmalariga 3100 kVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyalarini o‘rnatish va joriy etish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Hozirgi kunda birlashmaning barcha sex va bo‘linmalariga quyosh panellari o‘rnatilmoqda. Sentyabr oyida birlashmada quyosh panellari to‘liq o‘rnatib bo‘linadi. Shuningdek, birlashmaning Samarqand viloyatida joylashgan Ingichka boyitish fabrikasiga ham quyosh fotoelektr stansiyasi o‘rnatilishi rejalashtirilgan.

One of the main tasks is saving energy resources
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated August 25, 2022 No. 473, measures are provided for the introduction of solar photovoltaic stations into the energy supply system of Almalyk MMC JSC for 2022-2026 with a total capacity of 25.2 million kW.
Work in this direction has also begun at the research and production association for the production of rare metals and hard alloys. The average monthly demand for electricity by this division of AMMC is 3.8 million kW/h.
In order to reduce electricity consumption in 2023, measures have been developed for the installation and implementation of solar photovoltaic stations in NPO divisions with a capacity of 3,100 kW with an electricity generation of 2,170 kW/h.
Currently, work is underway to install FES in all workshops and departments of the association. These works will be completed in September this year. It is also planned to install similar stations at the Ingichkinsky concentrating plant, located in the Samarkand region.
As a result of the implementation of solar power plants, monthly electricity consumption decreased by 1.56 million kW/h (41%), resulting in savings of 1.56 billion soums.