+998 71 619 23 33Ma'lumki, “Sanoat uchburchagi” dasturi ijrosini ta'minlash maqsadida “Olmaliq KMK” AJ, “Andijon mexanika zavodi” AJ va “Olmaliq quyuv-mexanika zavodi” MCHJ o'rtasida o'zaro hamkorlik aloqalari yo'lga qo'yilgan edi. Ushbu uch tomonlama hamkorlik asosida, tog'-kon sanoatida tog' jinslarini tashishda keng qo'llaniladigan, yuk ko'tarish quvvati 115 tonna bo'lgan yuqori samarali dumpkarlar (o'zi ag'daruvchi vagonlar) ishlab chiqarish bo'yicha amaliy ishlar boshlab yuborilgandi. Mazkur sa'y-harakatlar natijasida 2025-yilda “Andijon mexanika zavodi” AJda ushbu maxsus transport vositasining dastlabki namunasi muvaffaqiyatli ishlab chiqarildi.
2026-yilning may oyiga kelib, “Andijon mexanika zavodi” AJ tomonidan umumiy qiymati 2,8 mlrd so'm bo'lgan dastlabki dumpkar OKMKga foydalanish uchun yetkazib berildi va ishlab chiqarish sharoitida sinovdan o'tkazish jarayoni boshlandi.
Ma'lumot o'rnida ta'kidlash joizki, mahalliylashtirish loyihasi doirasida “Andijon mexanika zavodi” AJ tomonidan kombinat ehtiyojlari uchun jami 196 ta xuddi shunday zamonaviy dumpkarlar yetkazib berilishi ko'zda tutilgan. Ushbu temir yo'l transportlari kombinat konlaridan boyitish fabrikalariga ma'danlarni uzluksiz hamda xavfsiz tashishda asosiy logistik vosita bo'lib xizmat qiladi.
Ishlab chiqarish jarayonlarida mahsulot sifatini xalqaro standartlarga moslashtirish maqsadida, faqatgina xalqaro va milliy muvofiqlik sertifikatlariga ega bo'lgan yuqori sifatli butlovchi buyumlar hamda ehtiyot qismlardan foydalanilmoqda. Hozirgi kunda dumpkarlarning o'zini ham to'liq sertifikatlashtirish jarayonlari olib borilmoqda. Bu borada barcha texnik va texnologik talablarga, xavfsizlik me'yorlariga rioya qilinishiga alohida urg'u berilgan bo'lib, bu tayyor mahsulotning uzoq muddat va ishonchli xizmat qilishini ta'minlaydi.

Реализация программы «Промышленный треугольник»: отечественные думпкары проходят испытания
В рамках реализации программы «Промышленный треугольник» между АО «Алмалыкский ГМК», АО «Андижанский механический завод» и ООО «Алмалыкский литейно-механический завод» было налажено тесное производственное сотрудничество.
Одним из ключевых направлений совместной работы стал проект по выпуску высокоэффективных думпкаров грузоподъёмностью 115 тонн, предназначенных для транспортировки горной массы на предприятиях горнодобывающей отрасли.
Благодаря совместным усилиям в 2025 году на Андижанском механическом заводе был успешно изготовлен первый опытный образец данного специализированного железнодорожного подвижного состава. В мае 2026 года данное предприятие поставило на АГМК первый думпкар общей стоимостью 2,8 млрд сумов. В настоящее время думпкар проходит опытно-промышленные испытания в условиях действующего производства.
Стоит отметить, что в рамках проекта локализации АО «Андижанский механический завод» планирует изготовить и поставить для нужд комбината в общей сложности 196 современных думпкаров. Эти вагоны станут важным элементом логистической цепочки, обеспечивая бесперебойную и безопасную транспортировку руды с рудников на обогатительные фабрики.
Для обеспечения соответствия продукции международным требованиям при производстве используются исключительно качественные комплектующие и запасные части, имеющие необходимые национальные и международные сертификаты соответствия. Параллельно продолжается процесс сертификации самих думпкаров.
Особое внимание уделяется соблюдению всех технических, технологических и эксплуатационных требований, а также действующих норм безопасности. Такой подход позволяет гарантировать надёжность подвижного состава и его эффективную эксплуатацию на протяжении длительного срока службы.