Sarhisob: Amalga oshirilgan ishlar tahlili va galdagi vazifalar
Kuni kecha OKMK Idoraviy harbiylashtirilgan qo‘riqlash xizmati Olmaliq komandalarining 2022 yilning olti oyi davomida amalga oshirgan ishlari bo‘yicha sarhisob yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda IHQX boshlig‘ining huquqiy masalalar va shaxsiy tarkib bilan ishlash bo‘yicha o‘rinbosari A.O.Boboxujayev, xizmat kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi Ye.Kosolapova, xizmat boshlig‘ining yoshlar masalalari bo‘yicha yordamchisi v.v.b. S.Raximov, MM va XT muhandis M.Ahmedov, xizmatni tashkillashtirish bo‘yicha yo‘riqchilar, 1-, 2-, 3-, 4-komanda va qorovul boshliqlari, shaxsiy tarkib xodimlari, shuningdek, har bir qorovul shaxsiy tarkibining  faollari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda komanda va qorovul boshliqlarining joriy yilning olti oyi davomida amalga oshirgan ishlari bo‘yicha axboroti, IHQXning 2022 yil 16 apreldagi “IHQXning har bir qorovul shaxsiy tarkibi orasidan 4 nafardan iborat faollar tarkibi shakllantirish to‘g‘risida”gi 16-son buyrug‘i asosida tashkil etilgan faollarning amalga oshirgan ishlari bo‘yicha hisobotini tinglandi.
Tadbir so‘z olgan xizmatni tashkillashtirish bo‘yicha yo‘riqchi B.Rasulov joriy yilning olti oyi davomida IHQX tomonidan erishilgan yutuqlar va kamchiliklar bo‘yicha axborot berdi.
Unga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi IIB TQXB 1-sonli IIBdan 24ta taqdimnoma kelib tushgan. Shulardan 18 tasi IHQX xodimlariga tegishli bo‘lib, Jinoyat Kodeksining 105-moddasi (qasddan badanga o‘rtacha og‘ir shikast yetkazish) bo‘yicha 1 ta,  MJtKning  61-moddasi (oz miqdorda talon-toroj qilish) bo‘yicha 5 ta, JKning 169-moddasi (o‘g‘irlik) bo‘yicha 2 ta, xodimning ishchi yo‘riqnoma talabi buzilishi bo‘yicha 9 ta taqdimnoma kelgan. Taqdimnomalarga ko‘ra, Jinoyat Kodeksining 105-moddasi bo‘yicha 1 nafar, MJtKning 61-moddasi bo‘yicha 12 nafar, 169-moddasi bo‘yicha 16 nafar, xodimning ishchi yo‘riqnoma talabi buzilishi bo‘yicha 17 nafar xodim javobgarlikka tortilgan. Sud qaroriga ko‘ra, aybdor deb topilgan xodimlar o‘zining ishchi yo‘riqnomasini qo‘pol ravishda buzganligi uchun, ularni IHQXda qoldirish yoki qoldirmaslik masalasini IHQX Kasaba uyushmasi yig‘ilishida muhokama etib, ular  bilan mehnat shartnomasini bekor qilish to‘g‘risida qaror qabul qilingan. 75 nafar xodim tomonidan mehnat va xizmat intiomini buzilishi qayd etilgan.
IHQX boshlig‘ining huquqiy masalalar va shaxsiy tarkib bilan ishlash bo‘yicha o‘rinbosari A.Boboxo‘jaev yuqoridagi ma'lumotda keltirilgan achinarli holatlar bo‘yicha o‘z fikrini bildirib, xizmat yo‘nalishi bo‘yicha xodimlarning huquqlari, vazifalari va javobgarligi to‘g‘risida ma'lumot berdi.
Xizmatning Namunaviy nizomiga muvofiq xodimga qo‘riqlanadigan ob'ektga tashrif buyurgan va uning hududida turgan shaxslardan “OKMK” AJ ob'ektlarida ruxsat berish va ob'ekt ichki tartiboti to‘g‘risidagi yo‘riqnoma” qoidalariga rioya etishni talab qilish,  shaxsini tasdiqlaydigan va qo‘riqlanadigan obyektga kirish (chiqish) va unda bo‘lish, shuningdek, transport vositalarining kirishi (chiqishi), mol-mulkni qo‘riqlanadigan ob'ektlarga olib kirish (olib chiqish) huquqini beradigan hujjatlarni tekshirish kabi xizmat vazifalari yuklatilgan.
Shuningdek, xodim qo‘riqlanadigan obyektlarda mol-mulkni saqlash shart-sharoitlarini, qo‘riqlashning muhandislik-texnik vositalari holatini tekshirishi, yong‘in xavfsizligini ta'minlash, ob'ektlarni qo‘riqlash va mol-mulk saqlanishi, ruxsat berish va ob'ekt ichki rejimi qoidalari buzilishi aniqlangan taqdirda ularga barham berish va ularga ko‘maklashadigan shart-sharoitlarni tugatish chora-tadbirlarini ko‘rishi kerak.
Idoraviy harbiylashtirilgan qo‘riqlash xizmati xodimlari qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa vazifalarni ham bajarishlari haqida xodimlarga tushuncha berib, komanda va qorovul boshliqlarini axborotini tinglash uchun minbarga taklif etdi.
Tadbir davomida har bir komanda va qorovul boshlig‘ining yilning 1-choragida xizmat faoliyati bo‘yicha axboroti tinglandi.
Tanqidiy ruhda o‘tkazilgan tadbirda komanda va qorovul  boshliqlarining xizmatga bo‘lgan munosabatlarini qayta ko‘rib chiqish lozimligi ta'kidlandi. Ayniqsa, komanda va qorovul boshliqlaridan xodimlar o‘rtasida xizmat intizomni mustahkamlash borasida muayyan ishlar olib borish zaruriyatini, ya'ni xodimlarni bilim malakasini oshirish maqsadida tasdiqlangan jadval asosida amaliy va nazariy mashg‘ulotlarni chuqurroq o‘tkazishni, amaliyotdan kelib chiqib, kelgusida xizmatni yanada isloh qilish bo‘yicha rahbariyatga aniq takliflar bildirishlari talab qilindi.

Summary: analysis of implemented works and future tasks
Yesterday, a summary meeting was held on the work of the Almalyk commandos of the Departmental Militarized Guard Service of AMMC during the six months of 2022.
A.O. Bobokujayev the deputy head of the IHQX for working with legal issues and personnel, Ye. Kosolapova the chairman of the service trade union committee, S. Rakhimov acting assistant to the head of the service for youth issues,  M. Ahmedov HSE engineer, supervisors of service organization, 1st, 2nd, 3rd, 4th command and guard chiefs, personal staff, as well as activists of each guard's personal staff participated in the event.
At the meeting, information about the work of the command and guard chiefs during the six months of this year and the report of active people on performed works organized according to Order No. 16 of the IHQX dated April 16, 2022 "On the formation of a group of activists consisting of 4 members from among the personnel of each guard of the IHQX" were heard.
Rasulov, the leader of the organization of the service, who spoke at the event, gave information on the achievements and shortcomings of the IHQX during the six months of this year.
According to him, 24 submissions were received from the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan No. 1. 18 of them belong to the employees of IHQX, 1 under Article 105 of the Criminal Code (intentionally inflicting moderate grievous bodily harm), 5 under Article 61 of the Criminal Code (small amount of robbery), 2 submissions were received under Article 169 (theft) of the Criminal Code, 9 submissions were received regarding violation of the employee's work instruction requirements. According to the submissions, 1 person was prosecuted under Article 105 of the Criminal Code, 12 under Article 61 of the Criminal Code, 16 under Article 169, and 17 under the violation of the employee's work instructions. . According to the court's decision, the employees found guilty for grossly violating their work instructions, discussing whether or not to leave them at the IHQX Trade Union meeting and terminating the employment contract with them a decision has been made. Violation of labor and service discipline was recorded by 75 employees.
Boboho'jaev, the deputy head of the IHQX for legal issues and personnel management, expressed his opinion on the unfortunate circumstances mentioned in the above information, and the rights, duties and responsibilities of employees in the field of service gave information about his responsibility.
In accordance with the Model Regulations of the Service, requiring the persons who visited and stayed in the facility protected by the employee to comply with the provisions of the "Instructions on the authorization and internal order of the facility in the facilities of Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC, confirming their identity and assigned duties such as entering (exiting) and being in the protected object, as well as the entry (exit) of vehicles, checking documents that give the right to import (extract) property to protected objects.
Also, the employee is responsible for checking the conditions of property storage in the protected objects, the condition of the engineering and technical means of protection, ensuring fire safety, protection of objects and property storage, granting permission and In the case of violations of the rules of the internal regime of the EC, it is necessary to take measures to eliminate them and to end the conditions that support them.
He informed the employees that the officers of the departmental military guard service also perform other duties stipulated by the law, and invited the command and guard chiefs to the platform to listen to their information.
During the event, information on the service activities of each team and guard chief in the 1st quarter of the year was heard.
At the event, which was held in a critical spirit, it was emphasized that it is necessary to reconsider the attitude of the commanders and guards to the service. In particular, the commanders of the command and the guard need to carry out certain work on strengthening the discipline of the service among the employees, that is, to conduct practical and theoretical training in depth based on the approved schedule in order to improve the knowledge of the employees, based on the practice, further reform the service in the future they were asked to make specific proposals to the management.