Sarhisob: OKMK vakillari e’tirof etildi
Joriy yilning 3-dekabr kuni Kon-geologiya vazirligida “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni“ga bag‘ishlangan aksilkorrupsiya oyligi doirasida “Ochiq eshiklar kuni” tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda Kon-geologiya vaziri, uning o‘rinbosarlari va maslahatchilari, vazirlik ijro apparati xodimlari, tizim korxonalarining rahbarlari hamda korrupsiyaga qarshi komplayens xizmatlarining mas’ul xodimlari OAV va jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda Kon-geologiya vaziri B.Islamov vazirlik va uning tizimosti korxonalarida korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida yig‘ilish qatnashchilariga batafsil ma’lumot berib o‘tdi.
Shundan so‘ng, ““CERT International” kompaniyasi direktori R.Ibragimov ISO 37001 va 37301 xalqaro standarti bo‘yicha tashqi audit natijalariga muvofiq Kon-geologiya vazirligi rahbariyatiga tegishli xalqaro sertifikatlarni taqdim etdi.
Aksilkorrupsiya oyligi davomida vazirlik va tizim korxonalarida korrupsiyaga qarshi kurashish mavzusida “Eng yaxshi maqola”, “Eng yaxshi she’r”, “Eng yaxshi rasm” va “Eng yaxshi videorolik” nominatsiyalarida g‘olib bo‘lgan tizimosti korxonalar xodimlariga Vazirlikning esdalik sovg‘alari topshirildi.
Shuningdek, tadbirda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi prokurori, yuridik fanlar falsafa doktori T.Safarov so‘zga chiqib, “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashishda huquqiy idealizm madaniyatini shakllantirish masalalari to‘g‘rsida” ma’ruza qildi.
E’tiborlisi, “Eng yaxshi she’r” tanlovida "Olmaliq" KMK AJ Mis boyitish fabrikasi yong‘in xavfsizligi muhandisi Bekmirza Janibekov “Poraxo‘rlar” she’ri bilan ishtirok etib, g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
Tadbirda OKMK Komplayens хizmati Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida “Eng faol Komplayens tuzilma” nominatsiyasida faхrli ikkinchi o‘ringa loyiq ko‘rildi.

Summary: AMMC representatives recognized
On December 3 of this year, the Ministry of Mining and Geology hosted an “Open Doors Day” event as part of the Anti-Corruption month dedicated to December 9 — International Anti-Corruption Day.
The event was attended by the Minister of Mining and Geology, his deputies and advisers, employees of the ministry’s executive office, heads of system enterprises, officials of anti-corruption compliance services, as well as representatives of the media and the general public.
During the event, Minister of Mining and Geology B. Islamov provided participants with detailed information on the work carried out to combat corruption within the ministry and its subordinate enterprises.
Following this, R. Ibragimov, Director of the “CERT International”, presented international certificates to the ministry’s leadership in accordance with the results of external audits conducted under the ISO 37001 and ISO 37301 international standards.
As part of the Anti-Corruption month, winners among employees of subordinate enterprises were determined in the categories “Best Article,” “Best Poem,” “Best Drawing,” and “Best Video” on anti-corruption themes. The winners were awarded commemorative gifts from the ministry.
In addition, Prosecutor of the Law Enforcement Academy and Doctor of Philosophy in Law T. Safarov addressed the audience with a lecture titled “Issues of Forming a Culture of Legal Idealism in Combating Corruption in the Republic of Uzbekistan.”
Notably, in the “Best Poem” category, Bekmirza Janibekov, fire safety engineer at the Copper Concentrator Plant of “Almalyk MMC” JSC won first place with his poem titled “Bribee”
At the event, the AMMC Compliance Service was also awarded an honorable second place in the nomination “Most Active Compliance Unit” for its efforts in the field of anti-corruption.