+998 71 619 23 33OKMK xodimlari kasaba uyushmasining 2021 yil jamoa shartnomasi ijrosi boʻyicha yigʻilish oʻtkazildi.
Bugungi kunda ishchi-xodimlarning huquqlarini himoya qilish doimgidek dolzarb va birlamchi vazifa boʻlib qolmoqda. Yurtimizda bu borada koʻplab ishlar amalga oshirilmoqda. Ayniqsa, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati aksiyadorlik jamiyati xodimlari kasaba uyushmasi ham bu borada salmoqli natijalarni qoʻlga kiritib kelmoqda. Kuni kecha oʻtkazilgan hisobot konferensiyasida yillik natijalar sarhisob qilindi.
Zoom platformasi orqali onlayn tarzda oʻtkazilgan konferensiyada OKMK rahbariyati, boʻlimlar boshliqlari, kasaba uyushmasi qoʻmitasi raislari, delegatlar va OAV vakillari ishtirok etdi.
Bugungi kunda 48 ming 210 nafar a’zolariga ega boʻlgan 41 ta boshlangʻich tashkilotlar orqali faoliyat yuritib kelayotgan “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasi kombinat ishchilarining mehnat sharoitini yaxshilash, mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligi, sogʻlomlashtirish ishlari, madaniy hordiq chiqarish ishlarini tizimli ravishda yoʻlga qoʻyib kelmoqda.
2021 yilda jamoa shartnomasi bajarilishi yuzasidan boʻlib oʻtgan hisobot yigʻilishida kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi raisi Abdurashid Haydarovning hisoboti tinglandi.
Mehnat munosabatlarida ish beruvchi va kasaba uyushmasi oʻrtasidagi ijtimoiy sheriklik tomonlar manfaatlarining uygʻunligi asosida olib borilmoqda. Xususan, birgina oʻtgan 2021 yil davomida 29 699 nafar xodim, ulardan 5 124 nafar ayollar tibbiy koʻrikdan oʻtkazildi. Shu bilan birga, 7 650 nafar ishchi-xodim, pensionerlarga 226 nafar “Diabet” kasalligi bilan dispanser hisobida turgan xodimlarga moddiy yordam ajratildi.
“Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasi jamoa shartnomasining 10-boʻlimida ishchi-xodimlarni jismoniy sogʻlomlashtirish va sport ishlari bilan shugʻullantirishga asosiy e’tibor qaratilgan. Kasaba uyushmasi Ish beruvchi bilan kelishgan holda kombinat boʻlinmalarida ishdan boʻsh vaqtda xodimlarni ommaviy sportga jalb etish maqsadida har bir sexda sport yoʻriqchilari tayinlagan boʻlib, ularga belgilangan mehnatga haq toʻlashning eng kam miqdorining 1,64 baravarigacha har oy oylik ustama haq toʻlab boriladi. 2021 yil davomida sport targʻibotchilari tomonidan 4 683 kishini qamrab olgan 195 ta sport-sogʻlomlashtirish tadbirlari oʻtkazildi.
Yoshlarning ma’naviy saviyasini yuksaltirish, dunyoqarashi va milliy oʻzligini anglashini kengaytirishga qaratilgan ishlar ham kombinat xodimlari kasaba uyushmasining asosiy e’tiborida. “Metallurg” madaniyat saroyida 4 yoshdan 25 yoshgacha boʻlgan 488 nafar yoshlarni qamrab olgan 26 ta badiiy havaskorlik jamoalari doimiy asosda faoliyat koʻrsatib, hisobot davrida 499 ta turli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar oʻtkazildi.
Xodimlarning ma’naviy dunyoqarashini kengaytirish, ularda vatanga sadoqat hissini singdirish maqsadida kombinat kasaba uyushmasi tomonidan “Oʻzbekiston boʻylab sayohat qiling!” shiori ostida 2 564 nafar kombinat ishchi-xodimlarini yurtimizning Fargʻona, Xiva, Samarqand va Buxoro shaharlariga sayoxat qilishdi. Ichki turizmda ishtirok etgan mehnatkashlarimizdan 904 nafari Oʻzbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasining koʻmagi bilan sayohatdan bahra olish imkoniga ega boʻlishdi.
Konferensiya so’ngida, “Inson qadri uchun” tamoyili asosida faoliyat yuritayotgan “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasining oldida turgan ustuvor vazifalardan kelib chiqib, kelgusi rejalar va maqsadlar belgilab olindi.

Summary, analysis, tasks in gal
A meeting was held on the implementation of the 2021 collective agreement of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex employees' union.
Today, protecting the rights of workers remains as urgent and primary task as ever. A lot of work is being done in this regard in our country. In particular, the trade union of the employees of the Almalyk mining and metallurgical complex joint-stock company has been achieving significant results in this regard. Annual results were summarized at the report conference held yesterday.
The conference held online through the Zoom platform was attended by the management of Almalyk Mining and Metallurgical Complex, department heads, trade union committee chairmen, delegates and media representatives.
Today, the "Almalyk MMC" JSC employees' union, which operates through 41 primary organizations with 48 thousand 210 members, systematically organizes the improvement of the working conditions of the workers of the complex, labor protection and technical safety, health improvement works, and cultural recreation. is coming.
At the report meeting on the implementation of the collective agreement in 2021, the report of the Chairman of the Council of the Trade Union of the Complex Abdurashid Haydarov was heard.
In labor relations, social partnership between the employer and the trade union is carried out on the basis of the harmony of the interests of the parties. In particular, 29,699 employees, including 5,124 women, underwent medical examination during the past 2021. At the same time, 7,650 employees, pensioners and 226 employees with "Diabetes" who are in dispensary account were provided with financial assistance.
In the 10th section of the collective agreement of the "Almalyk MMC" JSC employees' union, the main attention is focused on the physical health of employees and sports activities. The trade union, in agreement with the employer, has appointed sports guides in each workshop in order to attract employees to mass sports during their free time in the complexd units, and they are paid a monthly bonus up to 1.64 times the minimum wage. During 2021, sports promoters held 195 sports and wellness events covering 4,683 people.
The work aimed at raising the spiritual level of young people, broadening their worldview and understanding of national identity is also the main focus of the trade union of the workers of the complex. "Metallurg" cultural palace has 488 young people from 4 to 25 years of age, 26 artistic amateur teams are working on a permanent basis, and during the reporting period, 499 different spiritual and educational events were held.
In order to expand the spiritual outlook of employees, to instill in them a sense of loyalty to the motherland, the joint trade union "Travel around Uzbekistan!" under the slogan, 2,564 workers of the complex traveled to the cities of Fergana, Khiva, Samarkand and Bukhara. 904 of our workers who participated in domestic tourism had the opportunity to enjoy the trip with the support of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan.
At the end of the conference, future plans and goals were determined based on the priority tasks of the "Almalyk MMC" JSC employees' union, which operates on the basis of the principle "For human dignity".
The implementation of the 2021 collective agreement of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex employees' union was considered satisfactory.