+998 71 619 23 33“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi tadbirlar samaradorligini oshirish, o‘rmonlar va yashil hududlar maydonini kengaytirish, ulardan samarali foydalanish va cho‘llanishga qarshi kurashish ishlarini tizimli amalga oshirish maqsadida butun mamlakatimizda ko‘kalamzorlashtirish ishlari keng quloch yozgan.
Kuni-kecha shahrimizning Uvaysiy mahallasi hududidagi bir gektar yer maydoniga ham “Yashil makon” umummilliy loyihasining kuzgi daraxt ko‘chatlarini ekish ishlari doirasida manzarali daraxt nihollari ekildi va ko‘rkam bog‘ga asos solindi.
Avvaliga qarovsiz yotgan bu toshloq yer maydoni maxsus texnikalar yordamida tozalandi hamda ishlov berildi.
Olmaliq ixtisoslashtirilgan prokuraturasi tashabbusi va homiyligida amalga oshirilgan ushbu xayrli ishda Iste’mol mollari ishlab chiqarish boshqarmasi ishchi-xodimlari ham faol ishtirok etdi. Prokuratura tomonidan tashkil etilgan ushbu ekobog‘ga ekilgan 300 manzarali daraxt ko‘chatlari va butalar hamda "hamisha bahor", "lavanda" kabi gul ko‘chatlari hademay, shahrimiz chiroyiga chiroy qo‘shib, atmosfera tozaligini ham ta’minashga o‘ziga xos ulush qo‘shadi. Ushbu ekobog‘ nazorati Mis boyitish fabrikasiga yuklatildi.
Zero, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida shu kabi qator ekobog‘lar tashkil etilgan va hozirda ham “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi sa’yi-harakatlar jadal davom etmoqda.

Another new park established in our city
As part of the nationwide “Green space” initiative, large-scale landscaping efforts continue across the country to expand forests and green areas, ensure their efficient use, and combat desertification.
Recently, a one-hectare plot of land in the Uvaysiy neighborhood of our city was planted with ornament saplings as part of the autumn tree-planting campaign under the “Green space” project, laying the foundation for a new, picturesque park.
The previously neglected, rocky land was first cleared and treated with the help of special machinery.
This charitable initiative was carried out at the suggestion and sponsorship of the Almalyk Specialized Prosecutor’s Office, with active participation from employees of the Consumer Goods Production Department. The 300 ornamental trees, shrubs, and flower seedlings – including varieties such as hamisha bahor and lavender – planted in this eco-park will soon beautify our city and contribute to cleaner air. Oversight of this new eco-park has been assigned to the Copper Concentrator Plant.
Indeed, the Almalyk Mining and Metallurgical complex has already established several such eco-parks, and efforts under the “Green space” national project continue at a rapid pace.