03 Iyun 2025, 14:25 1625
Kon ishlari jadallashgan sari, boʻsh togʻ jinslarini avtomobil transporti orqali uyum(otval)largacha tashish masofasi ortishi tabiiy hol. Bu esa katta sarf-xarajatlarni talab qiladi. Tashish xarajatlarini kamaytirish va iqtisodiy tejamkorlikka erishish maqsadida kombinat rahbariyati tashabbusi bilan yana bir yirik loyihaga start berilmoqda.
Unga koʻra boʻsh togʻ jinslarini tashish uchun moʻljallangan siklik oqim texnologiyasi-2 qoʻllanilishi natijasida  iqtisodiy samaradorlikka va harajatlarni 30% gacha qisqartirishga  erishish koʻzda tutilgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu texnologiya boʻsh togʻ-jinslarini uyumlarga uzluksiz yetkazib berish imkonini beradi.
Ushbu obyekt boʻsh togʻ-jinslarini qabul qiluvchi 2ta bunkerdan va bunkerga 3 tarafdan avtosamosvallarda boʻsh togʻ jinslarini toʻkish uchun moʻljallangan joydan iborat boʻladi. Shuningdek, mazkur obyektda yirik maydalagichlar ham oʻrnatilib, ular boʻsh togʻ-jinslarini qabul qilib maydalab berishadi.
Maydalangan boʻsh togʻ-jinslari lentali konveyerlar orqali uyumlovchiga yoʻnaltiriladi va oʻsha yerga yigʻib boriladi.
Siklik oqim texnologiyasida ish faoliyati uzluksiz 2 smenada boʻlib, uning yillik quvvati 25 mln. metr kubni tashkil qiladi.

Новая технология позволит сократить транспортные расходы до 30%
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате активно реализуется инвестиционный проект по освоению месторождения «Ёшлик I».
С ростом темпов горных работ увеличивается и расстояние, на которое нужно доставлять вскрышные породы автотранспортом до отвалов. Это, в свою очередь, влечёт за собой значительные затраты. С целью снижения транспортных расходов и повышения экономической эффективности по инициативе руководства комбината стартовал ещё один крупный проект.
Согласно проекту, внедрение системы «Циклично-поточая технология-2» для транспортировки вскрышных пород позволит добиться экономии затрат до 30%.
По словам специалистов, новая технология обеспечит бесперебойную доставку вскрышных пород к отвалам.
Объект будет состоять из двух бункеров для приёма породы, а также трёх точек разгрузки автосамосвалов. Здесь же планируется установка мощных дробилок, которые будут перерабатывать поступающую породу.
Дроблёная порода затем будет направляться по ленточным конвейерам к отвалам, где и будет складироваться.
Работа на объекте будет организована в две непрерывные смены. Годовая производительность системы составит 25 миллионов кубометров.