03 Iyun 2025, 14:25 1625
Kon ishlari jadallashgan sari, boʻsh togʻ jinslarini avtomobil transporti orqali uyum(otval)largacha tashish masofasi ortishi tabiiy hol. Bu esa katta sarf-xarajatlarni talab qiladi. Tashish xarajatlarini kamaytirish va iqtisodiy tejamkorlikka erishish maqsadida kombinat rahbariyati tashabbusi bilan yana bir yirik loyihaga start berilmoqda.
Unga koʻra boʻsh togʻ jinslarini tashish uchun moʻljallangan siklik oqim texnologiyasi-2 qoʻllanilishi natijasida  iqtisodiy samaradorlikka va harajatlarni 30% gacha qisqartirishga  erishish koʻzda tutilgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu texnologiya boʻsh togʻ-jinslarini uyumlarga uzluksiz yetkazib berish imkonini beradi.
Ushbu obyekt boʻsh togʻ-jinslarini qabul qiluvchi 2ta bunkerdan va bunkerga 3 tarafdan avtosamosvallarda boʻsh togʻ jinslarini toʻkish uchun moʻljallangan joydan iborat boʻladi. Shuningdek, mazkur obyektda yirik maydalagichlar ham oʻrnatilib, ular boʻsh togʻ-jinslarini qabul qilib maydalab berishadi.
Maydalangan boʻsh togʻ-jinslari lentali konveyerlar orqali uyumlovchiga yoʻnaltiriladi va oʻsha yerga yigʻib boriladi.
Siklik oqim texnologiyasida ish faoliyati uzluksiz 2 smenada boʻlib, uning yillik quvvati 25 mln. metr kubni tashkil qiladi.

New Technology Will Reduce Transport Costs by up to 30%
Almalyk Mining and Metallurgical Complex is actively implementing an investment project to develop the Yoshlik I deposit.
As the pace of mining operations increases, the distance to which overburden must be delivered by road to the dumps also increases. This, in turn, entails significant costs. In order to reduce transportation costs and improve economic efficiency, another major project has been launched at the initiative of the plant's management.
According to the project, the introduction of the Cyclic-Flow Technology-2 system for transporting overburden will allow for cost savings of up to 30%.
According to experts, the new technology will ensure uninterrupted delivery of overburden to the dumps.
The facility will consist of two bunkers for receiving rock, as well as three dump truck unloading points. It is also planned to install powerful crushers here, which will process the incoming rock.
The crushed rock will then be sent along belt conveyors to the dumps, where it will be stored.
Work at the facility will be organized in two continuous shifts. The annual capacity of the system will be 25 million cubic meters.