16 May 2025, 12:11 1180
Respublika konchilik va metallurgiya sanoati faxriylari kengashi hamda OKMK hamkorligida “Marhamat” tantanalar majmuida kombinat mehnat faxriylari uchun O‘zbekiston konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni munosabati bilan bayram tadbiri tashkil etildi.
Tadbirda so‘z olgan “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruv raisi, senator Abdulla Xursanov hamda Respublika konchilik va metallurgiya sanoati faxriylari kengashi raisi Aleksandr Farmanov inson qadri ulug‘lanayotgan yurtimizda nuroniylarga alohida e'tibor qaratilayotganini, kombinat mehnat faxriylari hamisha e'zozda ekanligini ta'kidlashib, ayyom bilan barchani samimiy muborakbod etishdi.
Tadbir davomida bayram munosabati bilan 5 nafar kombinat mehnat faxriysiga “Faol faxriy” ko‘krak nishoni taqdim etildi.

+998 71 619 23 33On the initiative of the Council of Veterans of the Mining and Metallurgical Industry of the Republic of Uzbekistan and under sponsorship Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC, a festive event dedicated to the Day of Miners and Metallurgists was held at the Marhamat celebration hall.
The Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC, Senator Abdulla Khursanov and the Chairman of the Council of Veterans of the Mining and Metallurgical Industry of Uzbekistan Alexander Farmanov addressed the participants with warmest words. In their speeches, they emphasized that in our country, where special attention is paid to human dignity, veterans of labor are always surrounded by care and respect. The management expressed sincere congratulations on the professional holiday.
As part of the event, five veterans of the complex were awarded the honorary badge "Active Veteran".
The event continued with a vivid concert prepared by the creative talent of the “Metallurg” Hall of Culture, which gave the guests joy and a festive mood.