OKMK vakili “Yilning eng yaxshi ratsionalizatori” nominatsiyasi gʻolibi
Joriy yilning 29-sentyabr kuni Geologiya fanlari universitetida navbatdagi “Rahbar va yoshlar” uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri o‘rinbosari U.Yusupov hamda Geologiya fanlari universiteti rektori A.Kadirxodjayev ishtirok etishdi.
Tadbirda rahbarlar yosh mutaxassislarni qiziqtirgan savollarga javob berdilar, tadbir ishtirokchilarining taklif va tashabbuslarini tingladilar. Bildirilgan tashabbus va takliflarni o‘rganish hamda ularni kelgusida birgalikda amalga oshirish bo‘yicha ishlarni tashkil etish belgilab olindi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligining “Kon-geologiya sohasida yilning eng yaxshi ratsionalizator g‘oyalari” tanlovi g‘oliblari taqdirlanishdi.
Eʻtiborlisi, tanlovning “Yilning eng yaxshi ratsionalizatori” nominatsiyasi gʻolibligini OKMK Sanoat temir yoʻl transporti boshqarmasi ishlab chiqarish texnik bo‘limi boshlig‘I Sanjar Tuldibayev qoʻlga kiritdi.
Tanlov gʻoliblari maxsus statuetka va qimmatbaho sovgʻalar bilan mukofotlanishdi.
Maʻlumot uchun Sanjar Tuldibayev tomonidan 2BC-105 tipidagi dumpkar tayanch toʻsinining konstruksiyasiga oʻzgartirish kiritish rasionalizatorlik taklifi berilgan.
Mazkur ehtiyot qismning STTB Vagon xizmatida ishlab chiqarilishini yoʻlga qoʻyish espluatasiya jarayonlarida dumpkarlarning etishmovchiligini oldini olishda muhim omil hisoblanadi va iqtisodiy jihatdan salmoqli natijalarga erishiladi.
2BC-105 tipidagi dumpkar tayanch toʻsin ishlab chiqarish quvvatidan kelib chiqqan holda yiliga 12ta ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Ushbu ehtiyot qismning bir donasining import narxi 848 000 000,00   soʻmni va mahalliy ishlab chiqarilgan narxi 155 091 409,11 soʻmni tashkil etishidan kelib chiqqan holda yillik iqtisodiy samara 8 314 903 090,68 soʻmni tashkil etishi rejalashtirilgan.

Специалист АГМК — победитель в номинации «Лучший рационализатор года»
29 сентября в Университете геологических наук прошло очередное мероприятие в формате «Руководитель и молодёжь». В нём приняли участие заместитель Министра горнодобывающей промышленности и геологии У. Юсупов и ректор Университета геологических наук А. Кадирходжаев.
Во время встречи руководители ответили на вопросы молодых специалистов, обсудили их предложения и инициативы. По итогам договорились проработать поступившие идеи и совместно реализовать их в будущем.
Завершилось мероприятие церемонией награждения победителей конкурса Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан «Лучшие рационализаторские идеи в горно-геологической отрасли».
Отрадно отметить, что победителем в номинации «Лучший рационализатор года» стал начальник производственно-технического отдела управления промышленного железнодорожного транспорта АГМК Санжар Тулдибаев.
Им был предложен рационализаторский проект по изменению конструкции опорной балки думпкара типа 2ВС-105. Организация производства этой запасной части в вагонной службе УПЖТ позволило существенно сократить дефицит думпкаров в эксплуатации и обеспечило значительный экономический эффект.
С учётом производственных мощностей запланирован выпуск до 12 единиц в год. При этом стоимость одного импортного аналога составляет 848 000 000,00 сумов, тогда как локализованное производство снижает цену до 155 091 409,11 сумов. Таким образом, ожидаемый годовой экономический эффект достигает 8 314 903 090,68 сумов.