Tadqiqot markazlari juda ham zarur
"Olmaliq KMK" AJ boshqaruvi raisining Raqamlashtirish boʻyicha oʻrinbosari Abdulla Azizov va mutaxassislarning bir necha kun avval Xitoy Xalq Respublikasi safari davomida  Huawei kompaniyasining taklifiga asosan, kompaniyaning zamonaviy ishlanmalari, togʻ-kon sanoatida raqamli texnologiya va yangi yechimlari bilan tanishildi.
Kombinat mutaxassislari kompaniya bosh ofisi, ishlab chiqarish zavodi va tadqiqotlar markazi, hamkor kompaniyasiga tashrif davomida togʻ-kon ishlarini raqamlashtirish, texnologik jarayonlarni rejalashtirish va nazorat qilish imkonini beruvchi dispetcherlik xizmatini tashkil etish, sun’iy intellektdan foydalangan holda ochiq konlarda yuk tashish ishlarini avtonomlashtirish, yer osti konlarida simsiz ma’lumotlar uzatish, video-analitika, optik tolali kabel orqali nazorat va boshqa yechimlar bilan tanishishdi.
Kompaniyaning togʻ-kon sanoati yoʻnalishi boʻyicha kompaniya vitse-prezidenti bilan hamkorlik masalalari boʻyicha kelishib olindi.
Kompaniya faoliyati bilan tanishuv jarayonida e’tiborimizni tortgan eng muhim jihati, hozirda kompaniyada tadqiqot va ishlanmalar (R&D) yoʻnalishida 110 000 nafardan ortiq mutaxassis faoliyat yuritayotganligi boʻlib, yiliga umumiy tushumning 25.1% ya’ni 23.16 mlrd$ R&D ga yoʻnaltirilar ekan, deydi – Abdulla Azizov. - Bu nima degani? Koʻchiradigan davr oʻtdi, eng rivojlangan kompaniyalarga yetib oldik, endi birinchilik tomon harakat degani. Shunday tadqiqot markazlari bizda ham boʻlishi zarur. Qoʻrqmasdan Xitoy tajribasini olishimiz kerak. Hozir yangilik yaratish ortidan yugurmay, mavjud yangilikni tadbiq etish, bir qancha pogʻonalarni sakrab oʻtish, infrastruktura shakllanib oyoqqa turgandan keyin kuchni yangilik yaratishga tashlash kerak.

AMMC specialists had visited Huawei
Abdulla Azizov, Deputy Chairman of the Board of JSC Almalyk MMC for digitalization, and the specialists of the plant, at the invitation of the management of Huawei, visited the People's Republic of China.
During the visit to the company's head office, production plant and research center, AMMC representatives got acquainted with the company's new developments, digital technologies and solutions in the mining industry. These are the digitalization of mining operations, the organization of a dispatch service that allows planning and monitoring of technological processes, the autonomy of cargo transportation in open deposits using artificial intelligence, wireless transmission of information in underground mines, video analytics, control via fiber optic cables, and others.
In the course of negotiations with the vice-president of the company in the direction of the mining industry, an agreement was reached on joint cooperation.
“In the process of getting acquainted with the activities of the company, what attracted my attention most of all was that at present, more than 110 thousand people work in the field of Research and Development of the company and 25.1% (23.16 billion USD) of profit the enterprise is aimed specifically at R&D,” said Abdulla Azizov. “This means that it is time to stop copying from the leading developed companies, because they have already reached their level. It's time to take the lead. Similar research centers should be created in our country as well. We should apply the Chinese experience without any fear. Now we do not have an urgent need to create innovations, we first of all need to implement existing ones. It makes sense to direct forces to the invention of something new after the completion of several stages, the achievement of the formed infrastructure.”