+998 71 619 23 33Joriy yilning 11-dekabr kuni “Olmaliq KMK” AJ O‘quv markazining kadrlar tayyorlash bo‘limi mutaxassislari Markaziy Osiyoda Germaniya iqtisodiyoti vakolatxonasi huzuridagi “Kasbiy ta’lim” ishchi guruhining ikkinchi yig‘ilishida ishtirok etishdi.
Tadbirda GIC Uzbekistan, AHK Zentralasien bosh direktori Malika Akramova, Germaniya Federativ Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasining iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi, iqtisodiy hamkorlik yo‘nalishi rahbari Morits Yunginger, “Kasbiy ta’lim” Ishchi guruhi raisi, GP Günter Papenburg AG Boshqaruv a’zosi Angela Papenburg, shuningdek “Olmaliq KMK” AJ o‘quv markazi mutaxassislari va boshqa mas’ullar ta’lim sohasidagi o‘zaro hamkorlik masalalarini muhokama qilishdi.
Mamlakatimizda kasbiy ta’lim tizimi va uni takomillashtirish istiqbollari haqidagi ma’ruza bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi kasbiy ta’lim tizimini rivojlantirish departamenti rahbari Shihnazar Sharofiddinov so‘zga chiqdi.
Tadbirda OKMK pilot loyihasi haqida yig’ilganlarga Kombinat o‘quv markazi boshlig‘i Doniyor Karimov, Olmaliq kon-metallurgiya texnikumi direktori Mansur Sattarov, o‘quv markazining kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘limi oliy ta’lim muassasalari bilan ishlash bo‘yicha yetakchi muhandisi Ulug‘bek Igamberdiyev hamda “Skills Experts Programm” loyihasi rahbari Yuliya Beskorskayalar ma’lumot berishdi.
Tadbir doirasida OKMK, GIC Uzbekistan va Olmaliq kon-metallurgiya texnikumi o‘rtasida Germaniya ta’lim standartlariga moslashtirilgan, dual ta’lim elementlari asosida o‘rta professional ta’lim dasturini ishlab chiqish, joriy etish, amalga oshirish va baholash bo‘yicha sinov loyiha doirasida uch tomonlama hamkorlik shartnomasi imzolandi. Dastur “Metallga ishlov berish texnologiyasi” va “Metallga ishlov berish bo‘yicha mutaxassislar” tayyorlash yo’nalishlarini qamrab oladi. Unga ko’ra nazariy bilim ta’lim muassasasida, o‘quv-amaliy mashg‘ulotlar OKMKning muhandislik maktabida, amaliyot esa kombinatning tarkibiy bo‘linmalarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tadbir yakunida GIC Uzbekistan, AHK Zentralasien bosh direktori Malika Akramova ishtirokchilarga “O‘zbekistondan stajyorlar” loyihasining onlayn kurslari haqida ham ma’lumotlar berib o‘tdi.

International cooperation in education
On December 11 of this year, specialists from the personnel training department of the Training Center of JSC "Almalyk MMC" participated in the second meeting of the "Vocational Education" working group under the Representative Office of the German Economy in Central Asia.
At the event, Malika Akramova, General Director of GIC Uzbekistan and AHK Zentralasien; Moritz Junginger, Economic Advisor and Head of Economic Cooperation at the Embassy of the Federal Republic of Germany in Uzbekistan; Angela Papenburg, Chair of the "Vocational Education" Working Group and Member of the Management Board of GP Günter Papenburg AG; as well as specialists from the training center of JSC "Almalyk MMC" and other responsible individuals discussed issues of cooperation in education.
Shihnazar Sharofiddinov, Head of the Department for the Development of the Vocational Education System under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, delivered a report on the vocational education system in our country and the prospects for its improvement.
At the event, Doniyor Karimov, Head of the Combine's Training Center, Mansur Sattarov, Director of the Almalyk Mining and Metallurgical Technical School, Ulugbek Igamberdiev, Leading Engineer for Work with Higher Educational Institutions of the Training Center's Personnel Training and Retraining Department, and Yulia Beskorskaya, Head of the "Skills Experts Program" project, provided information to the attendees about the pilot project of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
Within the framework of the event, a trilateral cooperation agreement was signed between the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, GIC Uzbekistan, and the Almalyk Mining and Metallurgical Technical School. This agreement is part of a pilot project to develop, implement, and evaluate a secondary vocational education program based on elements of dual education, adapted to German educational standards. The program covers the fields of "Metal Processing Technology" and "Metal Processing Specialists." According to the plan, theoretical knowledge will be taught at the educational institution, practical classes will be held at the engineering school of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, and internships will take place in various departments of the plant.
At the conclusion of the event, Malika Akramova, General Director of GIC Uzbekistan and AHK Zentralasien, also informed the participants about the online courses of the "Interns from Uzbekistan" project.