+998 71 619 23 33Joriy yilning 11-dekabr kuni “Olmaliq KMK” AJ O‘quv markazining kadrlar tayyorlash bo‘limi mutaxassislari Markaziy Osiyoda Germaniya iqtisodiyoti vakolatxonasi huzuridagi “Kasbiy ta’lim” ishchi guruhining ikkinchi yig‘ilishida ishtirok etishdi.
Tadbirda GIC Uzbekistan, AHK Zentralasien bosh direktori Malika Akramova, Germaniya Federativ Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasining iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi, iqtisodiy hamkorlik yo‘nalishi rahbari Morits Yunginger, “Kasbiy ta’lim” Ishchi guruhi raisi, GP Günter Papenburg AG Boshqaruv a’zosi Angela Papenburg, shuningdek “Olmaliq KMK” AJ o‘quv markazi mutaxassislari va boshqa mas’ullar ta’lim sohasidagi o‘zaro hamkorlik masalalarini muhokama qilishdi.
Mamlakatimizda kasbiy ta’lim tizimi va uni takomillashtirish istiqbollari haqidagi ma’ruza bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi kasbiy ta’lim tizimini rivojlantirish departamenti rahbari Shihnazar Sharofiddinov so‘zga chiqdi.
Tadbirda OKMK pilot loyihasi haqida yig’ilganlarga Kombinat o‘quv markazi boshlig‘i Doniyor Karimov, Olmaliq kon-metallurgiya texnikumi direktori Mansur Sattarov, o‘quv markazining kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘limi oliy ta’lim muassasalari bilan ishlash bo‘yicha yetakchi muhandisi Ulug‘bek Igamberdiyev hamda “Skills Experts Programm” loyihasi rahbari Yuliya Beskorskayalar ma’lumot berishdi.
Tadbir doirasida OKMK, GIC Uzbekistan va Olmaliq kon-metallurgiya texnikumi o‘rtasida Germaniya ta’lim standartlariga moslashtirilgan, dual ta’lim elementlari asosida o‘rta professional ta’lim dasturini ishlab chiqish, joriy etish, amalga oshirish va baholash bo‘yicha sinov loyiha doirasida uch tomonlama hamkorlik shartnomasi imzolandi. Dastur “Metallga ishlov berish texnologiyasi” va “Metallga ishlov berish bo‘yicha mutaxassislar” tayyorlash yo’nalishlarini qamrab oladi. Unga ko’ra nazariy bilim ta’lim muassasasida, o‘quv-amaliy mashg‘ulotlar OKMKning muhandislik maktabida, amaliyot esa kombinatning tarkibiy bo‘linmalarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tadbir yakunida GIC Uzbekistan, AHK Zentralasien bosh direktori Malika Akramova ishtirokchilarga “O‘zbekistondan stajyorlar” loyihasining onlayn kurslari haqida ham ma’lumotlar berib o‘tdi.

+998 71 619 23 3311 декабря текущего года специалисты отдела подготовки кадров учебного центра АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» приняли участие во втором заседании рабочей группы «Профессиональное образование» при Представительстве германской экономики в Центральной Азии.
В мероприятии приняли участие генеральный директор GIC Uzbekistan и AHK Zentralasien Малика Акрамова, советник по экономическим вопросам Посольства Федеративной Республики Германия в Узбекистане, руководитель направления экономического сотрудничества Мориц Юнгингер, председатель рабочей группы «Профессиональное образование», член правления GP Günter Papenburg AG Ангела Папенбург, а также специалисты учебного центра АГМК и другие ответственные лица. В ходе встречи были обсуждены вопросы развития и расширения взаимного сотрудничества в сфере образования.
С докладом о системе профессионального образования в Узбекистане и перспективах её совершенствования выступил руководитель департамента развития системы профессионального образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Шихназар Шарафиддинов.
В рамках мероприятия участникам также была представлена информация о пилотном проекте АГМК. С соответствующими выступлениями выступили начальник учебного центра комбината Дониёр Каримов, директор Алмалыкского горно-металлургического техникума Мансур Саттаров, ведущий инженер учебного центра по взаимодействию с высшими образовательными учреждениями Улугбек Игамбердиев, а также руководитель проекта Skills Experts Programm Юлия Бескорская.
По итогам встречи между АО «Алмалыкский ГМК», GIC Uzbekistan и Алмалыкским горно-металлургическим техникумом было подписано трёхстороннее соглашение о сотрудничестве в рамках пилотного проекта по разработке, внедрению, реализации и оценке программы среднего профессионального образования, адаптированной к немецким образовательным стандартам и основанной на элементах дуального обучения. Программа охватывает направления «Технология обработки металлов» и «Подготовка специалистов по обработке металлов». Согласно проекту, теоретическая часть обучения будет проводиться в образовательном учреждении, учебно-практические занятия – в инженерной школе АГМК, а производственная практика – в структурных подразделениях комбината.
В завершение мероприятия генеральный директор GIC Uzbekistan и AHK Zentralasien Малика Акрамова проинформировала участников об онлайн-курсах в рамках проекта «Стажёры из Узбекистана».