Tarmoqlararo sanoat yarmarkasida 400 milliard so‘mlik shartnomalar imzolandi
Xabaringiz bor, joriy yilning 12-15 dekabr kunlari poytaxtimizdagi “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar markazida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Toshkent shahar hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi tashkil etildi.
Tadbirda Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev, Prezident maslahatchisi o‘rinbosari Galina Saidova, vazirlik hamda Toshkent shahar hokimligi mas'ul xodimlari, sanoat va moliya kompaniyalari rahbarlari, tadbirkorlar hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Yarmarkada Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ham o‘z mahsulotlari bilan qatnashdi.
OKMK Mahalliylashtirish bo‘limi boshlig‘i Dilshod Xoldaraliyevning ma'lum qilishicha, joriy yilning o‘zida OKMKda mahsulot turlarini ishlab chiqarishni kengaytirish bo‘yicha 147 ta loyiha ishlab chiqilgan bo‘lsa, joriy yilda 58 ta loyiha ishga tushirildi. Yil oxirigacha kombinat uchun qiymati 420 milliard so‘mlik yangi mahsulot ishlab chiqariladi. Kelgusi yilda yana 65 ta loyihani boshlash rejalashtirilgan. Shunday qilib, 2024-yilda 1,1 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilishi kutilmoqda, bu joriy yilga nisbatan 2,5 baravar ko‘pdir.
Sanoat kooperatsiyasi dasturi doirasida joriy yilda kombinat mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan tuzilgan shartnomalar bo‘yicha 1,3 trln so‘mlik xaridlarni amalga oshirdi. Kelgusi yilda buyurtmalar hajmi 6 trln so‘mdan oshishi kutilmoqda. Bu esa joriy yilga nisbatan 4,5 baravar ko‘p.
Bugungi kunda OKMKda “Yoshlik 1- konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasi faol amalga oshirilmoqda. Mazkur loyiha doirasida 3-sonli mis boyitish fabrikasi va mis eritish majmuasini qurish ishlari olib borilmoqda. Shu sababli, mahalliy yetkazib beruvchilardan har xil turdagi mahsulotlarni sotib olish hajmi o‘sib bormoqda va o‘sishda davom etadi. Yarmarka doirasida “Olmaliq KMK” AJ mahalliy ishlab chiqaruvchilardan umumiy qiymati 400 milliard so‘mlik mahsulot sotib olish bo‘yicha shartnomalar tuzdi.
- Sanoat kooperatsiyasi yarmarkasida OKMK har tomonlaman foydali hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ydi. Masalan, OKMK va vagonlar uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirgan Andijon mexanika zavodi bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. “Nurafshon maxsus texnika” kompaniyasi tomonidan esa yuk ko‘tarish quvvati 220 tonnagacha bo‘lgan beshta samosval yig‘ilmoqda. Hozir biz bu og‘ir transport vositalarini import qilamiz qilamiz, ular bizda ishlab chiqarilmaydi. So‘nggi yillarda biz “Yoshlik-1” koni uchun yuk ko‘tarish quvvati 220 tonnagacha bo‘lgan zamonaviy samosvallarni sotib oldik. Bunday mashinalardan har biri oltita vagonda tashilgan. Ushbu texnika vositalarining deyarli barcha ehtiyot qismlari, butlovchi qismlari ham import qilinadi. Kelgusi yillarda ushbu samosvalning ehtiyot qismlari va butlovchi qismlarini ishlab chiqarishni 40 foizga mahalliylashtirish juda dolzarb vazifa, -deydi D. Xoldaraliyev.
-Bugungi kunda OKMK xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda bir nechta loyihalarni amalga oshirmoqda. Masalan, Germaniyaning Falk Porsche kompaniyasi O‘zbekistonda polimer va geokompozit materiallardan futerovkalar, geopanjara va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilda kombinatga 33 milliard so‘mlik mahsulot yetkazib berdi. Shuningdek, u bu yerda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mis mahsulotlari ishlab chiqarishni o‘zlashtirish rejalashtirilmoqda.
Kelgusi yilda yana bir nemis kompaniyasi Mis eritish zavodi uchun polimer beton vannalar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga yordam beradi. Ular katodli mis ishlab chiqarish uchun kerak bo‘ladi. Bu juda katta hajmli mahsulot bo‘lib, ushbu mahsulotdan 1500 dona ishlab chiqarish kerak bo‘ladi. Ularni Yevropadan olib kelish juda qimmat, ammo mamlakatimizda ularni ishlab chiqarish uchun hamma narsa bor. Bundan tashqari, yana bir nemis kompaniyasi bilan biz kimyo va neft-gaz sanoati uchun kislotaga chidamli quvurlar va gaz o‘tkazuvchi quvurlari ishlab chiqarishni o‘zlashtirishni rejalashtirmoqdamiz. Ilgari ular mamlakatimizda ishlab chiqarilmagan. Kelgusi yilda boshlanishi rejalashtirilgan loyihaning qiymati 10 mln dollarni tashkil etadi.
Menzel kompaniyasi va OKMK hamkorligida elektrodvigatellar va ularni servis xizmatini ko‘rsatuvchi markaz tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Raqamlar bu qanchalik muhimligini ko‘rsatadi. Har yili kombinat xorijdan 800 ga yaqin dvigatel sotib oladi va 5000 ga yaqin dvigatelni ta'mirlaydi. Umuman, respublika korxonalari bunday mahsulotlarni 100 mln dollardan ortiq mablag‘ga import qilmoqda. Shuning uchun yangi ishlab chiqarish nafaqat OKMK uchun juda zarur va istiqbolli yo‘nalishdir.
Yaqin kelajakda Xitoy kompaniyasi vakillarining kombinatga tashrifi kutilmoqda. Ular qo‘shma korxona tashkil etish va bu yerda “BelAZ”, “Terex” va “Komatsu” kabi yirik kompaniyalarning lisenziyasi asosida samosvallar uchun ehtiyot qismlar va boshqa maxsus uskunalar ishlab chiqarishni rejalashtirishmoqda. Ushbu ehtiyot qismlar xorijdan import qilinadi. Loyiha 250ta yangi ish o‘rni yaratish imkonini beradi va yiliga 40 mln dollarlik mahsulot ishlab chiqaradi. Yangi ishlab chiqarish quvvati nafaqat “Olmaliq KMK” AJ ehtiyojlarini, balki shunga o‘xshash yirik hajmli kon uskunalaridan foydalanadigan boshqa korxonalarni ham qamrab olishi rejalashtirilgan.
Shuni alohida ta'kidlash joizki, OKMK rivojlanayotgan korxonalarga yo‘l ochadi va ulani qo‘llab-quvvatlaydi. "Shatakka olish" dasturiga ko‘ra, bu yil o‘z ishini boshlagan Olmaliq quyuuv mexanika zavodi tashkil etildi. Hozir u OKMK kon uskunalari uchun uch turdagi ehtiyot qismlarni ishlab chiqaradi. Bular ekskavator gusenisalari uchun bog‘lamlar, ekskavator kovshlari uchun tishlar, podshipniklar. Kombinat ko‘magida 25 mln dollarlik loyiha asosida ishga tushirilgan yangi korxonaning to‘liq quvvat bilan ishlashasi natijasida smenada 50 tonna ehtiyot qismlar tayyorlanadi. Bu ham yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqish, ham o‘zlashtirilgan mahsulotlarni boshqa iste'molchilarga yetkazib berish orqali buyurtma portfelini kengaytirish bo‘ladi. Yangi ishlab chiqarish korxonasining ishga tushirilishi 250 kishini ish bilan ta'minlashga imkon berdi. Va bu ham juda muhim jihat.
Mahalliy ishlab chiqarishni tashkil etishga yordam berish orqali OKMK nafaqat o‘ziga, balki yosh korxonalarga, aholiga va davlatga ham yordam beradi.
“O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar markazida umumiy maydoni 15 000 kv.m.ni tashkil etgan ekspozitsiyalarda jami 4 627 ta tadbirkorlik sub'yektlari ishtirok etib, shulardan 763 ta ishlab chiqarish korxonasi o‘zlari tomonidan ishlab chiqarilgan 6 181 turdagi mahsulotlar bilan qatnashdi. Yarmarka davomida yangi loyihalar doirasida “mahalliy kontent” ulushini oshirishga alohida e'tibor qaratildi.
Yarmarka yakunlari bo‘yicha qiymati ishlab chiqarish sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha 5,8 trln so‘mlik (2022-yilga nisbatan 1,8 barobar o‘sish) 2 486 ta shartnomalar tuzildi.

+998 71 619 23 33For three days - from December 12 to 15, the main exhibition site “Uzexpocenter” in Tashkent hosted the traditional republican inter-sectoral industrial fair initiated by the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, Khokimiyat of the city of Tashkent and the Center for Digital Transformation.
Almalyk Mining and Metallurgical Complex also presented its exposition, also inviting private and small business enterprises to cooperate, presenting localized commodity products, exploring opportunities for further development of local production in order to meet its own needs.
Although at AMMC itself, the implementation of the Localization Program is proceeding at an advanced pace. According to Dilshod Kholdaraliev, Head of Localization Department of AMMC, 147 projects on expansion of commodity nomenclature were in operation at AMMC only this year, 58 of them were launched this year. According to the results of the year, new products worth 420 billion soums will be produced for the Complex. Next year the Complex plans to launch 65 more projects. Thus, in 2024, it is expected to produce products worth 1.1 trillion soums, which is 2.5 times more than in the current year.
Within the framework of the industrial cooperation program this year, the Complex has placed purchases under contracts with local manufacturers for 1.3 trillion soums. It is expected that next year the volume of orders will exceed 6 trillion soums - 4.5 times more than in the current year.
Today, AMMC is actively implementing the project on development of “Yoshlik I” deposit, within the framework of which the construction of copper concentrator No. 3 and copper smelting complex is underway. Therefore, the volumes of purchasing different types of products from local suppliers are growing and will continue to grow. Within the framework of the recently completed fair of JSC “Almalyk MMC”, contracts were concluded for the purchase of products of domestic producers with a total value of 400 billion soums.
There are already many examples of successful industrial cooperation at AMMC. For example, cooperation has been established with the Andijan Mechanical Plant, which has mastered the production of spare parts for railcars, and the “Nurafshon Maxsus Texnika” company is assembling five dump trucks with a carrying capacity of up to 220 tons.
“Now we are importing these heavy-duty machines, we do not produce them here. In recent years, we have purchased a batch of modern dump trucks with carrying capacity of up to 220 tons for the “Yoshlik I” deposit. One such machine was transported in six wagons. Almost all spare parts, units and assemblies are also imported. To localize the production of spare parts and components of dump trucks by 40% in the next few years is a realistic task,” believes D. Kholdaraliev.
Today AMMC implements several projects jointly with foreign companies. For example, German Falk Porsche has organized in Uzbekistan the production of liners, geogrids and other products from polymers and geocomposite materials, and this year it has already delivered its products to the plant for 33 billion soums. It also plans to develop the production of high value-added copper products here.
Next year, another German company will help launch the production of polymer-concrete baths for Copper plant; they are needed to produce cathode copper. These are very large products, and 1500 units are needed for production. It is very costly to import them from Europe, but we have everything in our country to produce them. Besides, with another German company we plan to master the production of acid-resistant pipes and gas ducts for the chemical and oil and gas industries. They have not been produced in our country before. The project, which is planned to be launched next year, costs 10 million dollars.
Together with Menzel, AMMC plans to master the production of electric motors and launch a service center.
The figures show how relevant it is. Every year the Complex buys about 800 motors abroad and repairs about 5 thousand motors. In general, the enterprises of the Republic import such products for the amount exceeding 100 million dollars. That is why the new production is very necessary and perspective direction not only for AMMC.
In the near future, representatives of a Chinese company are planning to visit the Complex, which is ready to establish a joint venture and produce here under the license of such large companies as “BelAZ”, “Terex” and “Komatsu” spare parts for dump trucks and other special equipment, which are imported exclusively from abroad. The project will create 250 jobs and produce $40 million worth of products annually. It is planned that the capacity of the new production will cover not only the needs of JSC “Almalyk Mining and Metallurgical Complex”, but also the needs of other enterprises that use such large-sized mining equipment.
It should be noted that moving forward, AMMC opens the way and provides support to young developing enterprises. The Almalyk Foundry Mechanical Plant (ALMZ) was established under the “Take in tow” program and started its work this year. Now it produces three types of parts for AMMC’s mining equipment - links for excavator tracks, teeth for excavator buckets, bearings... The new enterprise, which was launched with the support of the Complex under a $25 million project, plans to reach its full capacity of 50 tons of parts per shift. It will both master new types of products and expand the order portfolio by supplying already mastered products to other consumers. The launch of the new production allowed to employ 250 people. And this is also a very important aspect.
And everyone benefits from every such project. By helping to organize local production, AMMC helps not only itself, but also young enterprises, population, and the state.