Texnogen chiqindidan yangi mahsulot olinmoqda
“Olmaliq KMK” AJning “Nodir metallar va kattiq qotishmalar ishlab chiqarish” ilmiy ishlab chiqarish birlashmasinini rivojlantirish dasturiga asosan mahsulot ishlab chiqarish 2022-2026 yillar davomida 5 146,5 mlrd so‘mgacha oshishi ko‘zda tutilgan.
Korxona texnogen chiqindilaridan yangi bir mahsulot olinishi yo‘lga qo‘yilgani mazkur yo‘nalishda ishlar maqsadi yo‘lga qo‘yilganidan dalolat beradi. Xususan, yillar davomida to‘planib yotgan texnogen chiqindilardan 2022 yilning oxirida ferromolibden ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Buning uchun birlashmaning gidrometallurgiya sexida ferromolibden ishlab chiqarish uchastkasi tashkil etilib, hozirgi kunda oyiga 2 tonna ushbu mahsulot olinmoqda.
Texnogen chiqindilarni qayta ishlab, qo‘shimcha foyda olish maqsadida amalga oshirilgan loyiha natijasida 12 ta yangi ish o‘rni ham yaratildi.
Ferromolibden – bu temir va molibdenning qotishmasi hisoblanadi. Undan po‘lat, cho‘yan va qotishmalarni legirlashda foydalaniladi. Ferromolibden kukunli metallurgiya usulida olinib, unning tarkibida 58%-75% molibden bo‘ladi.
Ferromolibden mahsulotning yakuniy tarkibiga ijobiy ta'sir ko‘rsatadi.  Uning yordamida elementlar va uskunalardan hatto yuqori haroratda ham foydalaniladi. Ferromolibdenning po‘lat qotishmalarni legirlashda toza molibden o‘rniga qo‘llanishi yangi mahsulotning afzallik va iqtisodiy ahamiyatini yana ham oshiradi.  Mahsulotlarning yakuniy bardoshlilik xususiyatlarinini e'tiborga oladigan bo‘lsak yangi mahsulot korxona tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning yuqori haroratlarga bardoshliligini oshirish bilan ham e'tiborga molik.

A new type of products from man-made waste
It is known that an effective method in all plans to combat the build-up of production waste is their processing. Fruitful work is being carried out in this direction at the Almalyk Mining and Metallurgical Combine.
In particular, at the end of 2022, the production of ferromolybdenum from industrial waste was launched at the research and production association for the production of rare metals and solids. For this purpose, a site for the production of ferromolybdenum was created in the hydrometallurgical workshop of the association, where today they receive 2 tons of this product per month.
As a result of this project, aimed at obtaining additional profit through the processing of man-made waste, 12 new jobs were created.
Ferromolybdenum is an alloy of iron and molybdenum. This ferroalloy plays a crucial role in the industrial production of materials. The main consumer of ferromolybdenum is ferrous metallurgy, because Mo is an important alloying element in a large number of steels, cast irons and alloys.
Adding this ferroalloy allows you to create tool materials. It has a positive effect on the final properties of the product, it also creates wear-resistant elements and tools that can be operated even at high temperatures.
Also, the use of ferromolybdenum when alloying steel instead of pure molybdenum increases the economic value of the resulting products.