Til har bir millatning koʻzgusi
Joriy yilning 17-oktyabr kuni Rux zavodida kasaba uyushmasi qoʻmitasi va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha komissiyasi tomonidan 21-oktyabr - Oʻzbek tiliga “Davlat tili”maqomi berilganligining 36 yilligiga bag‘ishlab ma’naviy-ma’rifiy tadbir boʻlib oʻtdi.
Tadbirda “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi kutubxonasi kutubxonachilari ishtirok etishdi.
Kutubxona xodimlari tomonidan oʻzbek tilining tarixi, bugungi kunda jamiyatda tutgan oʻrni haqidagi ma’lumotlar ishchi-xodimlarga manzur boʻldi.
Tadbirda davomida insholar tanlovida qatnashgan insho mualliflari oʻzlari yozgan insholarini tadbir ishtirokchilariga oʻqib eshittirishdi.
Eng yaxshi 3 ta insho mualliflari Xumora Nishonova, Nargiza Jumabayeva Eldor Abduraimovlar g’olib deb topildi.
G’oliblarga kasaba uyushmasi tomonidan esdalik sovg’alar taqdim etildi.
Bu kabi tadbir Ist’emol mollari ishlab chiqarish boshqarmasida ham kasaba uyushmasi, xotin qizlar va gender tenglik boʻyicha maslahat kengashi hamda yoshlar ittifoqi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirda ma’sullar ona tilimizning jamiyatdagi ahamiyati, uni asrab-avaylash zarurati haqida samimiy fikrlarini bildirdilar. Bayram munosabati bilan ishchi-xodimlar oʻrtasida tilga oid savol-javoblar viktorinasi boʻlib oʻtdi, savollarga toʻgʻri javob bergan tadbir qatnashchilari kasaba yushmasi tomonidan taqdirlanishdi.

Language is the mirror of every nation
On October 17, a spiritual-educational event was held at the Zinc Plant by the Trade Union Committee and the Commission on Spiritual-Educational Affairs to commemorate the 36th anniversary of granting the Uzbek language the status of the “State Language” on October 21.
Librarians from the Trade Union Council Library of “Almalyk MMC” JSC took part in the event.
During the gathering, the librarians presented information about the history of the Uzbek language and its role in modern society, which was warmly received by the employees.
As part of the program, participants of the essay competition recited their works to the audience.
The authors of the top three essays — Khumora Nishonova, Nargiza Jumabayeva, and Eldor Abduraimov — were announced as the winners.
The winners were presented with commemorative gifts by the Trade Union.
A similar spiritual-educational event was also organized at the Consumer Goods Production Department in cooperation with the trade union, the Women and Gender Equality Advisory Council, and the Youth Union.
During the event, speakers shared sincere thoughts on the importance of the native language in society and the need to preserve and cherish it. In celebration of the occasion, a language-themed quiz was held among employees, and participants who answered correctly were awarded by the trade union.