Til har bir millatning koʻzgusi
Joriy yilning 17-oktyabr kuni Rux zavodida kasaba uyushmasi qoʻmitasi va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha komissiyasi tomonidan 21-oktyabr - Oʻzbek tiliga “Davlat tili”maqomi berilganligining 36 yilligiga bag‘ishlab ma’naviy-ma’rifiy tadbir boʻlib oʻtdi.
Tadbirda “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi kutubxonasi kutubxonachilari ishtirok etishdi.
Kutubxona xodimlari tomonidan oʻzbek tilining tarixi, bugungi kunda jamiyatda tutgan oʻrni haqidagi ma’lumotlar ishchi-xodimlarga manzur boʻldi.
Tadbirda davomida insholar tanlovida qatnashgan insho mualliflari oʻzlari yozgan insholarini tadbir ishtirokchilariga oʻqib eshittirishdi.
Eng yaxshi 3 ta insho mualliflari Xumora Nishonova, Nargiza Jumabayeva Eldor Abduraimovlar g’olib deb topildi.
G’oliblarga kasaba uyushmasi tomonidan esdalik sovg’alar taqdim etildi.
Bu kabi tadbir Ist’emol mollari ishlab chiqarish boshqarmasida ham kasaba uyushmasi, xotin qizlar va gender tenglik boʻyicha maslahat kengashi hamda yoshlar ittifoqi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirda ma’sullar ona tilimizning jamiyatdagi ahamiyati, uni asrab-avaylash zarurati haqida samimiy fikrlarini bildirdilar. Bayram munosabati bilan ishchi-xodimlar oʻrtasida tilga oid savol-javoblar viktorinasi boʻlib oʻtdi, savollarga toʻgʻri javob bergan tadbir qatnashchilari kasaba yushmasi tomonidan taqdirlanishdi.

Родной язык — наша гордость и душа народа
17 октября на цинковом заводе АГМК состоялось духовно-просветительское мероприятие, посвящённое 36-летию придания узбекскому языку статуса государственного. Организаторами выступили профсоюзный комитет и комиссия по духовно-просветительской работе.
В мероприятии приняли участие библиотекари Совета профсоюза работников АГМК. Они рассказали собравшимся о богатой истории узбекского языка и его важной роли в современном обществе. Информация вызвала живой интерес у работников предприятия.
Во время встречи были подведены итоги конкурса сочинений, посвящённых родному языку. Авторы лучших работ – Хумора Нишонова, Наргиза Жумабаева и Элдор Абдураимов получили от профкома памятные подарки.
Аналогичное мероприятие прошло и в управлении по производству потребительских товаров. Оно было организовано совместно с профсоюзным комитетом, консультативным советом по вопросам женщин и гендерного равенства и Союзом молодежи.
Выступающие подчеркнули особую роль родного языка в укреплении духовных основ общества и призвали бережно относиться к этому национальному богатству. В честь праздника среди работников предприятия прошла викторина на знание узбекского языка. Победители также были награждены профкомом памятными призами.