Tinchlik – bebaho ne’mat va taraqqiyot garovi
OKMK Ma’naviyat va ma’rifat kengashi tashabbusi bilan kombinat tarkibiy bo‘linmalarida Prezidentimizning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasi, shunindek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yil 13-yanvar kuni Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida belgilangan vazifalar targ‘iboti bo‘yicha tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Mazkur targ‘ibot tadbirlari joriy yilning 21-yanvar kuni Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi, Rux zavodi, Markaziy analitik laboratoriyasi, Sanoat temiryo‘l transport boshqarmasi kabi korxonalarda tashkil etildi.
Ushbu tadbirlarda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi o‘rinbosari G‘ayrat Majid, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir Yahyo Fayoz, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, noshir, publitsist, "Hurriyat" gazetasi bosh muharriri Abdurasul Jumaqulov, Toshkent viloyati Ekologiya boshqarmasi matbuot xizmati rahbari Lobar Jalilova hamda O‘zbekiston Qahramoni Saydali Rahmonov va Olmaliq Texnika instituti  o‘qituvchilari, yosh olimlar Sardor Doniyev, Bobur Jo‘rayevlar ishtirok etishdi.
Targ‘ibot tadbirlarida so‘z olganlar davlatimiz rahbarining Oliy Majlis va xalqimizga yo‘llagan Murojaatnomasi — bu xalq farovonligi va yurt tinchligini ta’minlashga qaratilgan strategik dastur ekanligini ta’kidlashdi. Shuningdek, Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan ustuvor vazifalar negizida — yurtimizda tinchlik va barqarorlikni saqlash, Qurolli Kuchlarning mudofaa salohiyatini zamon talablari asosida mustahkamlash hamda mahalla institutini jamiyatning tayanch ustuniga aylantirish orqali kuchli demokratik davlat va adolatli jamiyat barpo etish maqsadi mujassam ekanligi qayd etib o‘tildi.
Tadbir davomida mehmonlar tinchlik — barqaror taraqqiyotimizning bosh garovi bo‘lib, Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida belgilangan vazifalar mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini raqamlashtirish va zamonaviylashtirish orqali osoyishta hayotimizni ishonchli himoya qilishga qaratilganini ta’kidlashdi.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan ushbu strategik maqsadlar har bir yurtdoshimizdan yuksak hushyorlik, mas’uliyat va Vatan taqdiriga daxldorlik tuyg‘usi bilan yashashni talab etmoqda.
Bugungi murakkab globallashuv davrida tinchlik nafaqat sarhadlarimizni himoya qilish, balki aholi ongi va qalbini turli yot g‘oyalar hamda axborot xurujlaridan asrash bilan bevosita bog‘liqdir. Tadbir davomida tinchlikning qadriga yetish, axborot xurujlariga munosib qarshi turish haqida ham so‘z bordi.
Mehmonlar ishchi-xodimlarga o‘z ijod  namunalarini ham havola etishdi.
OKMK mehnat jamoasi ushbu vazifalarning mazmun-mohiyatini teran anglagan holda, o‘zlarining fidokorona mehnati va vatanparvarligi bilan jonajon O‘zbekistonimizning iqtisodiy qudrati va xavfsizligini mustahkamlashga munosib hissa qo‘shmoqdalar.

Мир – бесценное благо и залог прогресса
По инициативе Совета духовности и просвещения АО «Алмалыкский ГМК» в подразделениях комбината проходят информационно-агитационные мероприятия, посвящённые Посланию Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана, а также итогам расширенного заседания Совета безопасности, состоявшегося 13 января текущего года под председательством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Шавката Мирзиёева.
21 января такие встречи состоялись на центральном ремонтно‑механическом заводе, цинковом заводе, в центральной аналитической лаборатории и управлении промышленного железнодорожного транспорта.
В мероприятии принимают участие заместитель председателя Союза писателей Узбекистана Гайрат Маджид, член Союза писателей Узбекистана, поэт Яхьё Файоз, член Союза писателей Узбекистана, издатель, публицист, главный редактор газеты «Хуррият» Абдурасул Жумакулов, руководитель пресс-службы Управления экологии Ташкентской области Лобар Жалилова, Герой Узбекистана Сайдали Рахмонов, а также преподаватели Алмалыкского технического института молодые ученые Сардор Дониев и Бобур Жураев.
Выступавшие подчеркнули, что Послание главы государства – это стратегическая программа, направленная на обеспечение благополучия народа и сохранение мира в стране. Отмечалось, что поставленные Президентом приоритетные задачи предусматривают укрепление стабильности, повышение обороноспособности Вооружённых Сил в соответствии с требованиями времени, а также превращение института махалли в прочную опору общества. Всё это служит построению сильного демократического государства и справедливого общества.
Гости отметили, что мир является главным условием устойчивого развития, а решения Совета безопасности направлены на надёжную защиту мирной жизни граждан посредством цифровизации и модернизации оборонного потенциала страны.
Стратегические цели, обозначенные главой нашего государства, требуют от каждого гражданина высокой бдительности, ответственности и чувства сопричастности к судьбе Родины.
В условиях глобализации мир обеспечивается не только защитой государственных границ, но и сохранением духовного пространства общества от чуждых идей и информационных атак. В ходе встреч говорилось о ценности мира и необходимости достойно противостоять информационным угрозам.
Участники также представили работникам комбината свои творческие произведения.
Трудовой коллектив АГМК, глубоко осознавая значимость поставленных задач, своим самоотверженным трудом и патриотизмом вносит весомый вклад в укрепление экономической мощи и безопасности Узбекистана.