Tizimning asosiy maqsadlari kon ichidagi xodim va transport xavfsizligini ta'minlash, transport to‘qnashuvlar bilan bog‘liq baxtsiz hodisa va jarohatlanishlarni oldini olish, ishlab chiqarish jarayonida xodim va texnikani ustidan dispetcher va muhandis-texnik xodim tomonidan operativ nazoratni amalga oshirish funksiyalaridan iborat.
Kuni kecha OKMK boshqaruv raisining raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari v.b. A.Nadirov, Axborot texnologiyalari departamenti va Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi mas'ullari va mutaxassislari hamda kon rahbarlari ishtirokida “Razvedochnaya” va “Qizil olma” konlari xodimlari tomonidan tizimdan samarali foydalanish bo‘yicha o‘rganish tashkil etildi.
O‘rganish davomida yer osti konlarida xodim va transport vositalari harakatini nazorat qilish, shuningdek, tibbiy ko‘rikdan avtomatik ravishda o‘tkazish tizimi va kon xaritasida xodimlarni aniq joylashuvini radiometka va chiroqlar orqali monitoring qilish hamda tezkor aloqadan foydalanish jarayonlari tahlil qilindi.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki, tizimning joriy etilishi natijasida 2023-yilning ikkinchi yarimida konlarda mehnat unumdorligi 5 foizga oshdi. Qon bosimi yuqori bo‘lgan ishchi-xodimlar soni 10 foizdan 3 foizga kamaydi va 10 ta shtat birligini optimallashtirish imkoniyatlari yaratildi. Buning natijasida qo‘shimcha ravishda yiliga 2 mlrd so‘mdan ortiq iqtisodiy samaradorlikka erishildi.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, avtomatlashtirilgan tizimdan samarali foydalanish bo‘yicha tavsiyalar, monitoringni yanada takomillashtirish va hisobotlarni shakllantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

+998 71 619 23 33As part of the “Digital AMMC-2030” concept, the works have been completed on implementation and commissioning of the “Mining Dispatcher” automated dispatch control system in the mines of the Angren Mine Administration.
The main objectives of the system include increasing the safety of personnel and in-mine transport; reduction of industrial injuries associated with collisions with self-propelled equipment; increasing operational control by dispatch services and engineering personnel over personnel and equipment during mining operations.
Acting Deputy Chairman of Board for Digitalization A. Nadirov, the specialists from the department of information technology and production automation management, together with the heads of the mines, familiarized the workers of the “Kyzyl Alma” and “Razvedochnaya” mines with the operation of the system.
During the familiarization, the analysis was carried out of the work of the operational personnel responsible for monitoring the movement of miners and vehicles in underground mines, as well as checking compliance with medical examinations within the framework of the ESMO system (electronic medical examination system) and the correct operation of mine head radio lights equipped with tags for precise positioning.
As a result of the implementation of the system in the second half of 2023, labor productivity in the mines increased by 5%, and the level of workers with high blood pressure decreased from 10% to 3%. It was also possible to optimize jobs up to 10 units, which in financial terms amounts to more than 2 billion UZS per year.
Based on the results of the analysis, recommendations were given for the rational use of the automated system, and tasks were set to further improve monitoring and generate reports.