“Tog‘-kon va metallurgiya tarmog‘idagi innovatsiyalar”
Avval xabar berganimizdek, joriy yilning 22 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Innovasion rivojlanish vazirligida “Tog‘-kon va metallurgiya tarmog‘idagi innovasiyalar” haftaligi o‘z ishini boshladi.
26 avgustga qadar davom etadigan tadbirda O‘zbekistonda tog‘-kon metallurgiya sohasida faoliyat yuritayotgan “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ, “Navoiy kon metallurgiya kombinati” AJ, “Navoiy mashinasozlik zavodi”, “O‘zmetkombinat” AJ kabi yirik metallurgik kombinatlar, Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi tizimidagi sohaviy ilmiy-tadqiqot muassasalari hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining ilmiy-tadqiqot institutlarning olimlari o‘z innovasion g‘oya va ishlanmalari, innovatsion mahsulotlar bilan ishtirok etmoqda.
Tadbirning birinchi kunida O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri o‘rinbosari Shahlo Turdiqulova hozirgi kunda geologiya, tog‘-kon, metallurgiya sanoati mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotining shakllanishida 10% tashkil etayotganini ta'kidlab o‘tdi. Ushbu tarmoqlarni yanada rivojlantirish uchun qazilma boyliklarni qidirish, ma'danlarni qazib olish, qayta ishlash, tayyor mahsulot darajasiga keltirishdagi texnologik jarayonlariga yangi zamonaviy innovasion va samarador bo‘lgan texnologiyalarni joriy etish zarurligi bildirildi.
Tadbir doirasida tashkil etilgan ko‘rgazmada metallurgiya korxonalari tomonidan yangi o‘zlashtirilgan innovasion mahsulotlar hamda ilmiy-tadqiqot institutlarning olimlari tomonidan ishlab chiqilgan tog‘-kon va metallurgiya sohasida qo‘llanilishi mo‘ljallangan ilmiy ishlanmalar namoyish etildi.
Shu bilan birga ko‘rgazma doirasida tarmoq vakillari ilmiy-tadqiqot institutlari bilan dastlabki shartnoma va kelishuv hujjatlari yuzasidan muzokaralar olib bordilar. Innovatsion texnologiyalarni, mahalliy xom ashyolardan foydalangan holda eksport o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni, ya'ni metallurgiya sohasida qo‘llanilayotgan reagentlar, uskunalarni olimlar bilan birgalikda ishlab chiqarilishini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan 2021-2022 yillarda tog‘-kon va metallurgiya yo‘nalishida umumiy qiymati 31,4 mlrd. so‘m bo‘lgan 21 ta amaliy va innovatsion loyihalar moliyalashtirilgan. Haftalik davomida davlat buyurtmasi asosida moliyalashtirilayotgan ilmiy loyihalarning ijrochilari tomonidan uch kun mobaynida taqdimotlar o‘tkaziladi.
Ma'lumot o‘rnida aytib o‘tish lozimki, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham sanoatga innovasion ishlanmalarning joriy etilishi natijasida qator yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarish o‘zlashtirildi. Jumladan, kombinat olimlari mutaxassislarining ko‘p yillik izlanishlari natijasida 2020 yilda sof holda palladiy metallini, 2021 yilda esa sof holda reniy metallini olinishiga erishildi. Shuningdek, 2022 yilda esa OKMK platina metallini ishlab chiqarish texnologiyasi uchun mualliflik huquqi qo‘lga kiritildi.

Innovation in mountain and mining and metallurgy field
As we previously reported, on August 22 of this year, the week "Innovations in Mining and Metallurgy" started at the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan.
At the event, which will last until August 26, large metallurgical complexs operating in the field of mining and metallurgy in Uzbekistan, such as "Almalyk mining and metallurgical complex" JSC, "Navoi mining metallurgical complex" JSC, "Navoi machine-building plant", "Uzmetkombinat" JSC , scientists of scientific research institutions of the Ministry of Higher and Secondary Special Education and scientific research institutions of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan participate with their innovative ideas and developments, innovative products.
On the first day of the event, the Deputy Minister of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan, Shahlo Turdigulova noted that the geological, mining, and metallurgical industries now account for 10 percent of the country's gross domestic product. In order to further develop these industries, it was stated that it is necessary to introduce new, modern, innovative and effective technologies into the technological processes of searching for mineral resources, extracting ores, processing, bringing them to the level of finished products.
In the exhibition organized within the framework of the event, new innovative products developed by metallurgical enterprises and scientific developments designed for use in the field of mining and metallurgy, developed by scientists of scientific and research institutes, were presented.
At the same time, within the framework of the exhibition, representatives of the network conducted negotiations with research institutes regarding preliminary contracts and agreement documents. Issues of establishing innovative technologies, export-substitute products using local raw materials, i.e., reagents and equipment used in metallurgy, together with scientists were discussed.
The total cost of mining and metallurgy in 2021-2022 is 31.4 billion by the Ministry of Innovative Development. 21 practical and innovative projects worth soums were financed. During the week, presentations will be held by the executors of the scientific projects funded by the state order for three days.
It should be mentioned that as a result of the introduction of innovative developments into the industry, the production of a number of new types of products was mastered at the Almalyk mining and metallurgical complex. In particular, as a result of many years of research by the scientists of the complex, it was possible to obtain pure palladium metal in 2020, and pure rhenium metal in 2021. Also, in 2022, Almalyk Mining and Metallurgical Complex received a copyright for the platinum metal production technology.
Today, Almalyk Mining and Metallurgical Complex has obtained the copyright for 7 product production technologies.
Also, as a result of the application of innovation in production, today the complex produces products such as tungsten, molybdenum nanopowders, cobalt oxide, various composite materials, tungsten, molybdenum, copper and nickel alloy targets.