Trestda kompleks oʻquv-taktik mashgʻuloti oʻtkazildi
Mamlakatimizda har yili 4-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmoni bilan Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlari kuni sifatida keng nishonlanadi. Ushbu sana yurtimiz osoyishtaligi, tinchligi va xavfsizligini ta’minlash yo‘lida fidokorona xizmat qilayotgan qutqaruvchilar, oʻt o‘chiruvchilar hamda fuqaro muhofazasini ta’minlash tizimida ishlayotgan barcha xodimlarga koʻrsatilayotgan yuksak ehtirom ifodasi hisoblanadi. Zero, ular tabiiy ofatlar va texnogen halokatlarda inson hayotini asrash, moddiy talofatlarning oldini olish yo‘lida doimo shay turuvchi mard va jasur kasb egalaridir.
Joylarda oʻtkazilayotgan oʻquv mashgʻulotlari esa qutqaruv tuzilmalarining jangovar tayyorgarligini oshirish, ularning o‘zaro hamkorligi va tezkorligini mustahkamlashga qaratilgani bilan ham ulkan ahamiyatga ega.
Shu yoʻnalishda kuni kecha “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti Qurilish materiallari va konstruksiyalarini ishlab chiqarish boshqarmasining 1-sonli uchastkasida 51-Kasblashgan yong‘inga qarshi qism, Fuqaro muhofazasi otryadi hamda tegishli xizmatlar hamkorligida kompleks obyekt oʻquv-taktik mashgʻuloti tashkil etildi.
Mashgʻulot ssenariysiga koʻra, korxonada soat 09:45da 8 ball magnitudali yer qimirlashi sodir boʻldi.
Zilzila oqibatida metall qurilmalar ishlab chiqarish sexida ko‘prikli kranga ilingan temir tushib, bitta ishchi uning tagida qolib ketdi. Yana to‘rt nafar xodimlar naryad taqsimlash xonasida qurilmalar qulashi hamda metall eshikning deformatsiyaga uchrashi sababli ichkarida qolib ketishdi.
Kuchlanish ostidagi elektr taqsimlash qutisi va transformatorda qisqa tutashuv yuz berib, yong'in kelib chiqdi. Ushbu favqulodda xodisaning guvohi boʻlgan ishchilar tresti dispetcherlik xizmatiga shoshilinch xabar berishdi.
Voqea joyiga zudlik bilan yetib kelgan Fuqaro muhofazasi tuzilmasi tomonidan bino ichidagi jabrlangan xodimlar xavfsiz hududga olib chiqildi. Malakali tibbiyot vakillari ularga birinchi tez-tibbiy yordam ko‘rsatishdi.
51-Kasblashgan Yongʻinga qarshi qism mutaxassislari olov oʻchogʻini bartaraf etdilar. Mashg'ulot yakunida yo'l qo'yilgan xato va kamchiliklar muhokama qilinib, barcha tuzilmalarning harakatlari “qoniqarli” deya baholandi.

+998 71 619 23 33Every year on March 4, the Day of the Establishment of the Ministry of Emergency Situations of Uzbekistan is widely celebrated in our country. This date was established by a Presidential Decree and is a symbol of deep respect for the people who selflessly guard the security and tranquility of the country.
This day honors rescuers, firefighters, and all civil defense specialists - those who, in the face of natural disasters and man-made accidents, are the first to come to the rescue, save lives, and do everything possible to prevent property damage. Their work requires courage, high responsibility and constant readiness to act in the most difficult situations.
On-site trainings play a vital role in enhancing the combat readiness of rescue units, practicing their coordinated interaction and efficiency in emergency response.
As part of this work, complex training and tactical exercises were recently organized at Section No. 1 of the Building Materials and Structures Production Department of the “Olmalikmetallurgkurilish” complex of enterprises. They were attended by employees of specialized fire station No. 51, a civil defense detachment, as well as representatives of relevant services.
According to the simulated practice scenarios, at 09:45 an earthquake with a magnitude of 8 occurred at the enterprise.
As a result of earthquake shocks in a metalworking workshop, a metal load fell from an overhead crane, trapping one of the workers underneath. Four more workers were trapped in the work assignment room: equipment collapsed and the metal door was deformed, preventing them from escaping.
At the same time, a short circuit occurred in the electrical distribution board and transformer, which were under voltage, which led to a fire. The workers witnessing the incident immediately reported the incident to the control room of the enterprise.
Civil defense units quickly arrived at the scene, evacuated the victims from the building and took them to a safe area. Medical workers provided them with first aid.
Specialists from a specialized fire department localized and extinguished the fire.
At the end of the drill, the participants analyzed in detail the mistakes and shortcomings made. Overall, the performance of all services was considered satisfactory.