+998 71 619 23 33Bugun “Metallurg” madaniyat saroyida “Ularning hayoti biz uchun ibrat” mavzusida uch avlod uchrashuvi o‘tkazildi.
Tadbirda sobiq davlat va jamoat arbobi, mehnat faxriysi Abduhoshim Mutalov, O‘zbekiston xalq shoiri Barot Isroil, Jurnalistlar uyushmasi Toshkent viloyati rahbari Rahmatilla Sheraliyev, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi mas’ullari, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi azosi, shoira Farog‘at Xudoyqulova, O‘zbekistonda xizmat koʻrsatgan artist Gulbahor Erqulova, Toshkent viloyati Nuroniylar kengashi raisi Abdusamat Nosirov, Toshkent viloyati Kasaba uyushma kengashi raisi Sayyora Fayziyeva, OKMK boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov va Olmaliq shahar hokimi Qobil Xamdamov, Jurnalistlar uyushmasi va Olmaliq shahar Nuroniylar kengashi, OKMK nuroniylari ishtirok etishdi.
Tadbirda Abduhoshim Mutalov o‘z mehnat va hayot faoliyati haqida yoshlarga so‘zlab berar ekan, mustaqillikning ilk yillarida mamlakatimizda ro‘y bergan hodisalar, xalqimiz farovonligi yo‘lida amalga oshirilgan islohotlar bo‘yicha qiziqarli ma’lumotlarni taqdim etdi. Ayniqsa, bugungi kunda kombinatda amalga oshirilayotgan asrlarga tatigulik o‘zgarishlar, investitsiyaviy loyihalar va ushbu loyihalarda ishtirok etayotgan kombinat ishchi-xodimlari haqiqiy zamonamiz qahramonlari ekanligini ta’kidladi.
Tadbirda ishtirok etgan shoirlar o‘z ijod namunalarini tomoshabinlar hukmiga havola etishdi.
Shuningdek, tadbir davomida texnika fanlari doktori, professor Abdurashid Hasanov va shogirdlari tomonidan nashr qilingan bir qator ilmiy asarlar taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekistonda xizmat koʻrsatgan artist Gulbahor Erqulova tomonidan ijro etilgan dilrabo taronalar nuroniylarni raqsga chorladi.
Tadbirda O‘zbekiston jurnalistlar uyushmasi a’zosi, jurnalist Oysara Dadayeva muallifligida OKMKning 75-yilligiga bag‘ishlangan “Yashil iqtisodiyot sari” hamda “Toshlardan taralgan ohang” kitoblarining taqdimoti ham o‘tkazildi.
“Toshlardan taralgan ohang” asari badiiy xronologik qissa bo‘lib, kitobda mamlakatimizning yirik sanoat korxonasi bo‘lgan Olmaliq kon metallurgiya kombinatining 75 yildan ziyod tarixi haqida hikoya qilinadi. Ushbu kitobda mamlakatimiz og‘ir sanoati, kombinat ishchisining hayoti, faoliyati turmush tarzi, kon ishlari, maʻdanlarni boyitish va undan nodir, qimmatbaho metallarni olishgacha bo‘lgan jarayonlar haqida batafsil hikoya qilinadi.
Kitob taqdimotida so‘z olganlar, ushbu asar kitobxonga kombinat haqida boy tasavvurga ega bo‘lish uchun muhim manba ekanligini ta’kidlashdi.

+998 71 619 23 33Today, a meeting of three generations was held at the “Metallurg” Palace of Culture under the theme “Their lives stand as a model for us all”.
The event was attended by former statesmen and public figure, labor veteran Abduhoshim Mutalov, people’s poet of Uzbekistan Barot Isroil, Head of the Journalists’ Union of Uzbekistan in Tashkent region Rahmatilla Sheraliyev, representatives of the Republic Center and Spirituality and Enlightenment, member of the Writer’s Union of Uzbekistan, poet Farogat Khudoykulova, Honored Artist of Uzbekistan Gulbahor Erkulova, Chairman of the Tashkent Regional Council of Veterans Abdusamat Nosirov, Chairwoman of the Tashkent Regional Trade Union Council Sayyora Fayziyeva, Deputy chairman for Personnel and Social Affairs of the AMMC Sadi Shermatov, Mayor of Almalyk city Kobil Khamdamov, as well as representatives of the Journalists’ Union, Almalyk City Council of Veterans, and AMMC veterans.
During the event, Abduhoshim Mutalov share with the youth his life path and professional career, providing interesting insights into events that took place in the early years of independence and reforms implemented for the well-being of the nation. He especially emphasized that the large-scale transformations and investment projects currently being carried out at the complex are of historic significance, noting that the workers participating in these projects are the true heroes of our time.
The poets attending the event presented samples of their creative works to the audience.
Additionally, a presentation of several scientific publications authored by Doctor of Technical Sciences, Professor Abdurashid Hasanov and his students was held.
The heartfelt melodies performed by Honored Artist of Uzbekistan Gulbahor Erkulova inspired veterans to dance.
The event also featured the presentation of two books – “Towards a green economy” and “The melody of echoing from stones” – authored by Oysara Dadayeva, member of the Journalists’ Union of Uzbekistan, dedicated to the 75th anniversary of AMMC.
“The melody echoing from stones” is an artistic chronological narrative that tells the story of the more than 75-year history of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, one of the country’s major industrial enterprises. The book provides a detailed account of Uzbekistan’s heavy industry, the lives and work of the complex’s employees, mining operations, ore processing, and the extraction of rare and precious metals.
Speakers at the book launch emphasized that the work is an important source for readers seeking to gain a comprehensive understanding of the complex.