Tizim temir yoʻl transporti sohasida bir qator samaradorliklarni taqdim etadi
Mamlakatimiz sanoat salohiyatini, ayniqsa, tog‘-kon va metallurgiya tarmog‘ini mustahkamlashda infratuzilma va texnologik jarayonlarni modernizatsiya qilish eng muhim omil hisoblanadi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston hukumati Olmaliq kon-metallurgiya kombinati kabi muhim korxonalarni rivojlantirishga qaratilgan loyihalarni faol qo‘llab-quvvatlamoqda
Davlatning e’tibori va ko‘magi tufayli OKMK ishlab chiqarish quvvatlari, samaradorligi va xavfsizligini oshirish, shuningdek, logistikani yaxshilashni ta’minlaydigan keng ko‘lamli loyihalarni amalga oshirish imkoniyatiga ega bo‘lmoqda.
Xususan, Prezidentimizning 2020-yil 26-maydagi PQ-4731-son qarori hamda "Yoshlik I konini o‘zlashtirish" investitsiya loyihasi doirasida temir yo‘l infratuzilmasi sohasida yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Jumladan, kombinatning sanoat temir yo‘l transportini boshqarishda mikroprotsessorli markazlashtirish va o‘qlarni hisoblash tizimini joriy etish belgilangan. Bu innovatsiyalar nafaqat ishlab chiqarish jarayonlarini takomillashtiradi, balki temir yo‘l infratuzilmasi faoliyatidagi xavfsizlik va aniqlik darajasini ham sezilarli darajada oshiradi. Bu esa, ayniqsa, yuk tashish barqarorligini ta’minlash uchun nihoyatda muhimdir.
Hozirgi kunda OKMK va temir yo‘l transporti hamda sanoat uchun muhandislik yechimlarini loyihalash va amalga oshirishga ixtisoslashgan "TRANS ENGINEERING GROUP" kompaniyasi o‘rtasida mazkur tizimni joriy etish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatilgan. Ushbu hamkorlik har ikki tomonning tajribasi va resurslarini birlashtirish orqali yangi texnologiyalarni tezkor va samarali tatbiq etishga yordam beradi. Bunday yondashuv yirik korxonalar uchun murakkab muhandislik yechimlarini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun ishonchli hamkorlarni jalb qilish qanchalik muhimligini ko‘rsatadi.
Joriy yilning 29-oktyabr kuni Sanoat temir yoʻl transport boshqarmasi mutaxassislari "Otvalnaya" stansiyasi uchun MPS va SSO tizimining dasturiy ta’minotini sinovdan o‘tkazishda ishtirok etdilar. Sinovning asosiy maqsadi ushbu tizimni o‘rganish hamda stansiyani yo‘naltirish dasturini o‘rnatishdan oldin ishga tushirishdan iborat edi.
Tizim jahon standartlariga javob beradi va temir yo‘l stansiyasini to‘liq raqamlashtirish, yuklarni o‘z vaqtida yetkazib berish, shuningdek, tarkiblar harakati xavfsizligini ta’minlaydi. Bunday tizimlarning joriy etilishi jarayonlarni avtomatlashtirish va raqamlashtirish uchun yangi imkoniyatlarni ochadi. Inson omilini minimallashtiradi va keng ko‘lamli logistika operatsiyalari uchun yanada moslashuvchan va barqaror sharoitlarni yaratadi.

УПЖТ: внедряя новые технологии для улучшения работы
Для укрепления промышленного потенциала страны, особенно в горнодобывающей и металлургической отрасли, важнейшим фактором является модернизация инфраструктуры и технологических процессов. В этой связи правительство Узбекистана активно поддерживает проекты, направленные на развитие таких ключевых предприятий, как Алмалыкский горно-металлургический комбинат.
Благодаря вниманию и поддержке со стороны государства, АГМК получает возможность реализовать масштабные проекты, обеспечивающие повышение мощностей, эффективности и безопасности производства, а также улучшение логистики.
В частности, на основании Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4731 от 26 мая 2020 года, а также в рамках инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I» реализуются крупные проекты в области железнодорожной инфраструктуры, в том числе внедрения микропроцессорной централизации и системы счёта осей в управлении промышленного железнодорожного транспорта комбината. Эти инновации не только оптимизируют производственные процессы, но и значительно повышают уровень безопасности и точности в работе железнодорожной инфраструктуры, что особенно важно для обеспечения стабильности грузоперевозок.
На сегодняшний день между АГМК и компанией «Trans Engineering Group», специализирующейся на проектировании и реализации инженерных решений для рельсового транспорта и промышленности, налажено сотрудничество по внедрению данной системы. Это партнёрство позволяет объединить опыт и ресурсы обеих сторон, содействуя оперативному и качественному внедрению новых технологий. Такой подход демонстрирует, как важно для крупных предприятий привлекать надёжных партнеров для успешной реализации сложных инженерных решений.
29 октября 2024 года специалисты УПЖТ приняли участие в тестировании программного обеспечения системы МПЦ и ССО для станции «Отвальная», основной целью которого было изучение данной системы и запуск программы для маршрутизации станции перед её установкой.
Система соответствует мировым стандартам и обеспечивает полную цифровизацию железнодорожной станции, своевременную доставку грузов, а также безопасность движения составов. Внедрение таких систем открывает новые возможности для автоматизации и цифровизации процессов, минимизируя человеческий фактор и создавая более гибкие и устойчивые условия для масштабных логистических операций.