Oʻzbekiston dunyo grafit bozoriga qoʻshildi
Oʻzbekiston Yevropa ilgʻor uglerod va grafit materiallari uyushmasining (ECGA) toʻlaqonli a’zosiga aylandi. Bu orqali mamlakat global grafit sanoati markaziga Markaziy Osiyodagi ilk davlat sifatida qoʻshildi.
Belgiya poytaxti Bryusselda boʻlib oʻtgan uchrashuvda Oʻzbekiston texnologik metallar kombinati boshqaruv raisi oʻrinbosari Amir Abidov xalqaro hamjamiyatga kombinatning ilmiy-tadqiqot ishlari, ishlab chiqarish quvvatlari va texnologik salohiyati haqida taqdimot oʻtkazdi. Texnologik metallar kombinatining ilmga asoslangan yondashuvi va mintaqaviy yetakchilik pozitsiyasi ECGA a’zolari tomonidan yuksak baholandi.
Agar birgalikdagi hamkorligimiz izchil davom etsa, bu Yevropa Ittifoqi uchun strategik resurslar ta’minotida muhim oʻrin egallaydi. Ushbu platforma texnologik taraqqiyot, sanoat integratsiyasi va bilim almashinuvi borasida katta imkoniyatlar yaratadi”, – deydi uyushma bosh kotibi Korina Xebestreyt.
Ushbu uyushmaga a’zolik Oʻzbekistonga Yevropaning yetakchi ilmiy markazlari bilan hamkorlik, Grafit va uglerod texnologiyalarini Oʻzbekistonga transfer qilish, Xalqaro malaka dasturlarida ishtirok etish, R&D va yashil texnologiyalar yoʻnalishida tajriba almashinuvi kabi imkoniyatlarni taqdim etadi.
Ma’lumot uchun: ECGA – 33 mamlakat vakillarini birlashtirgan nufuzli platforma boʻlib, grafit va uglerod materiallari sohasida ilgʻor texnologiyalar, ilmiy markazlar va ishlab chiqaruvchilarni bir joyga jamlaydi.

+998 71 619 23 33Узбекистан стал полноправным членом Европейской ассоциации передовых углеродных и графитовых материалов (ECGA), став первой страной в Центральной Азии, присоединившейся к глобальному сообществу графитовой промышленности.
На встрече в Брюсселе заместитель председателя правления Узбекского комбината технологических металлов Амир Абидов представил международной аудитории достижения предприятия в научных исследованиях, производственные возможности и технологический потенциал. Подход, основанный на науке, а также лидерская позиция комбината в регионе получили высокую оценку со стороны участников ECGA.
«Если наше сотрудничество будет развиваться последовательно, Узбекистан сможет сыграть ключевую роль в обеспечении Европейского союза стратегически важными ресурсами. Эта платформа открывает широкие перспективы в сфере технологического прогресса, промышленной кооперации и обмена знаниями», — отметила генеральный секретарь ассоциации Корина Хебестрейт.
Членство в ECGA откроет для Узбекистана новые возможности: сотрудничество с ведущими научными центрами Европы, внедрение графитовых и углеродных технологий, участие в международных программах повышения квалификации, а также обмен опытом в области научно-исследовательской работы и «зелёных» технологий.
Для справки: ECGA объединяет представителей 33 стран и является авторитетной площадкой для передовых технологий, научных разработок и производителей в сфере графитовых и углеродных материалов.