Vanadiy metalli olinishida ilk tadqiqotlar
Tojikiston Respublikasining “Tamoxush” mas'uliyatli cheklangan jamiyati tomonidan Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasiga yuborilgan 5,0 kg miqdoridagi vanadiy besh oksidi olinishi bilan birlashma mutaxassislari vanadiy  metallini olish maqsadida darhol ishga kirishishdi. Uzoq  vaqt davomida olib borilgan chuqur izlanishlar va taqiqotlar natijalariga tayanilgan holda amaliy  natijalar yo‘lida dastlabki qadamlar qo‘yildi. Birlashmaning kompozit materiallar va qattiq qotishmalar sexiga o‘rnatilgan PVA TePla hamda Ilmiy texnologik markazida mavjud Issiq bosimda presslash uskunasida vanadiy metallini vakkum ugletermik usulda olinishi uchun asosiy texnologik qurilma sifatida tanlab olindi.
Metalli vanadiyning  olinishi uslubiga  qisqacha to‘xtalib o‘tadigan bo‘lsak,  vanadiy besh oksidini vodorod yordamida qayta tiklagan holda olingan vanadiy uch oksidi stexiometriya bilan hisoblangan miqdorda gazli muhitda aralashtiriladi va briket holatiga keltiriladi. Ular vakuumda uch bosqichda isitiladi va har ikki bosqich o‘rtasida briketlar yana yanchiladi va yana briketlanadi. Bu massa reaksiya yuzasini yangilashda muhim ahamiyat kasb etadi.  Har bir navbatdagi qizdirishlarda  vakkumning va  pishitishning haroratlari oshirib boriladi, qayta tiklashning so‘ngi bosqichi 1680-1700°C haroratda 10-3 – 10-4 mm rutut stolbasigacha bo‘lgan vakkum sharoitida amalga oshiriladi.
Vakuumli ugletermik uslub vanadiy olinishida eng istiqbolli uslublar sifatida e'tirof qozongan.  U uglerod oksidining +1250° dan +1700 °S haroratgacha bo‘lgan vakkumli muhitda qayta tiklanishiga asoslangan. Kimyoviy jihatdan toza boshlang‘ich materialning qo‘llanishi spektrial jihatdan toza metall olish imkonini beradi.
Arzon qayta tiklovchining qo‘llanishi, shuningdek reaksiyaning to‘liq nazorat ostida bo‘lishi va reaksiya har bir bosqichiga tahrir o‘zgartirishlar kiritish imkoniyatlari mavjudligi  uslubning  asosiy  jihatlari hisoblanadi. Shu bilan birga saralab olinish darajasi  boshqa uslublarga qaraganda yuqori bo‘lishi amalda o‘z isbotini topdi.
Ugletermik qayta tiklash uslubida metalli vanadiyning olinishi bir necha bosqichliklarda borildi. Mazkur texnologiya asosida olingan metalli vanadiyda uglerodning tarkibiy miqdordagi og‘irlik ulushi 0,33 % ni tashkil etadi.
Vanadiyning asosiy qismi (85%) qora metallurgiyada po‘lat, cho‘yan va qattiq qotishmalarning mustahkamligini, issiqqa, yemirilishga va korroziyaga chidamliligini oshirish maqsadida ishlatiladi. Vanadiy qirqish ishlarida, asbobsozlik va konstruksion material sifatida ishlatiluvchi po‘lat tarkibiga ham qo‘shiladi. Galliy, kremniy va titan bilan hosil qilgan ba'zi qotishma hamda birikmalari o‘ta o‘tkazuvchanlikka egaligi bilan diqqatga sazovor. Toza Vanadiydan atom energetikasida va elektron asboblar ishlab chiqarishda ham keng foydalaniladi. Vanadiy birikmalari kimyo sanoatida katalizatorlar sifatida, shuningdek qishloq xo‘jaligi, tibbiyot, to‘qimachilikda, lok-bo‘yoq, rezina, sopol, shisha ishlab chiqarishda, foto va kino sanoatida ishlatiladi.
Kombinatning  Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi mutaxassislari tomonidan vanadiy metalli ilk namunalari olindi va izlanishlar davom ettirilmoqda.

The first studies on the production of metallic vanadium
The research and production association for the production of rare metals and hard alloys AMMC received a sample of vanadium pentoxide in the amount of 5.0 kg from Tamokhush LLC of the Republic of Tajikistan in order to obtain metallic vanadium.
The first practical steps were taken based on the results of scientific research and in-depth research. The production of metallic vanadium was carried out using the vacuum-carbon-thermal method on a PVA TePla installation in the workshop for the production of composite materials and hard alloys.
The method for producing metallic vanadium is as follows: vanadium trioxide, obtained by reducing vanadium pentoxide with hydrogen, is mixed with gas soot in an amount calculated by stoichiometry, and the mixture is pressed into briquettes, which are heated in vacuum in three stages, and between each two stages the briquettes are crushed and pressed again, this is necessary to update the reaction surface of the mass. With each subsequent heating, the vacuum and sintering temperature increase, and the last stage of reduction is carried out at 1680-1700°C in vacuum to 10-3 - 10-4 mm Hg.
The vacuum carbon-thermal method is considered one of the most promising for the production of vanadium. It is based on the reduction of carbon monoxide in a special vacuum at temperatures from 1250 to 1700 °C. The use of a chemically pure starting material makes it possible to obtain a spectrally pure metal.
The advantages of the method include the use of a cheap reducing agent, as well as complete control and the ability to adjust the reaction at any stage. In this case, the degree of extraction will be much higher than when using other methods.
The production of metallic vanadium by carbon-thermal reduction in vacuum was carried out in several stages. Using this technology, metallic vanadium with a carbon mass fraction of 0.33% was obtained.
The bulk of global vanadium consumption—approximately 85%—comes from the metallurgical industry. The metal is used mainly for alloying high-quality structural steels in order to optimize their performance characteristics. Vanadium is also characterized by high chemical activity, which determines the possibility of its use in various industrial sectors, including the chemical industry. Specific examples of the use of this metal are the production of dyes and the production of catalysts. In addition, this metal is used in the ceramic, textile, glass industries, in the production of lithium batteries and accumulators, and also as a component in the casting of tool, stainless and structural steel, as well as titanium alloys.
Specialists from the research and production association obtained the first samples of metallic vanadium. Research and exploration continues.