Vatan himoyachilari kuniga harbiylar uchun OKMKdan munosib sovg‘a
O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 34 yilligi hamda 14-yanvar – Vatan himoyachilari kuni bayrami arafasida OKMK tomonidan Mis kompleksini qo‘riqlab kelayotgan harbiy xizmatchilarga munosib sovg‘a hozirlandi.
Joriy yilning 7-yanvar kuni Mudofaa vazirligi Toifalangan obyektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligining Olmaliq shahrida joylashgan harbiy qismida OKMK homiyligda barpo etilgan zamonaviy infratuzilmaga ega yangi o‘quv binosi foydalanishga topshirildi.
Ushbu binoning tantanali ochilish marosimda O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vaziri general-leytenant Shuxrat Xalmuxamedov, OKMK rahbariyati, Olmaliq shahar hokimligi mas’ullari, O‘zbekiston Qahramoni Saydali Rahmonov hamda jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar yig‘ilganlarni bayram bilan samimiy tabriklab, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni tomonidan mamlakatimiz mudofaa salohiyatini mustahkamlash, harbiy xizmatchilarning jangovar xizmat faoliyatini samarali olib borishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda ularning ijtimoiy himoyasini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladilar.
Shundan so‘ng, mudofaa vaziri mazkur binoni qurish va ta’mirlash ishlarida yaqindan ko‘mak bergan OKMK rahbariyatiga minnatdorchilik bildirib, harbiy qism shaxsiy tarkibi uchun yangi xizmat avtomobillari kalitlarini topshirdi.
Tantanali marosimdan so‘ng, mehmonlar yangi o‘quv binosida harbiy xizmatchilar uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida amalga oshirilayotgan “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasi doirasida 3-Mis boyitish fabrikasining ishga tushirilishi munosabati bilan qo‘riqlash xizmatini kengaytirish va harbiy xizmatchilar malakasini oshirishga munosib sharoit yaratish maqsadida qurilgan mazkur uch qavatli bino 120 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, undagi 50ga yaqin xonalarda jangovar hamda ma’naviy-ma'rifiy tayyorgarlik sinflari, kutubxona, IT xonasi hamda xizmat xonalari zamon talablari asosida tashkil etilib, eng so‘ngi jihozlar bilan ta’minlangan.
Shuningdek, binoning yon qismida 20ta maxsus harbiy texnikaga mo‘ljallangan yopiq avtoturargoh ham barpo etildi.
E’tiborlisi, mazkur binoning loyiha va qurilish ishlari kombinat tarkibiy bo‘linmalari tomonidan amalga oshirildi.

Подарок военнослужащим ко Дню защитников Родины
В преддверии 34-й годовщины образования Вооружённых Сил Республики Узбекистан и 14 января – Дня защитников Родины Алмалыкский горно-металлургический комбинат подготовил подарок для военнослужащих, обеспечивающих охрану медного комплекса.
7 января текущего года в воинской части командования войск охраны категорированных объектов Министерства обороны был введён в эксплуатацию новый учебный корпус, построенный при спонсорской поддержке АГМК.
В торжественной церемонии открытия приняли участие Министр обороны Республики Узбекистан генерал-лейтенант Шухрат Халмухамедов, руководство АГМК, представители хокимията Алмалыка, Герой Узбекистана Сайдали Рахмонов, а также представители общественности.
Выступившие на мероприятии поздравили собравшихся с наступающим праздником и подчеркнули, что Президент Республики Узбекистан – Верховный Главнокомандующий Вооружёнными Силами уделяет особое внимание укреплению обороноспособности страны, созданию достойных условий для эффективной боевой службы военнослужащих, а также обеспечению их социальной защиты.
В продолжение церемонии министр обороны выразил благодарность руководству комбината за всестороннее содействие в строительстве и ремонте объекта и вручил личному составу воинской части ключи от новых служебных автомобилей.
После завершения торжественной части гости ознакомились с условиями, созданными для военнослужащих в новом учебном здании.
Следует отметить, что в рамках реализуемого на АГМК инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I» и в связи с вводом в эксплуатацию медной обогатительной фабрики-3 возникла необходимость расширения охранной службы и повышения уровня подготовки военнослужащих. С этой целью был возведён трёхэтажный учебный корпус, рассчитанный на 120 человек.
В около 50 помещениях здания размещены классы боевой и духовно-просветительской подготовки, библиотека, IT-кабинет, а также служебные кабинеты, полностью оборудованные в соответствии с современными требованиями и оснащённые новейшим оборудованием.
Кроме того, на прилегающей территории был построен крытая парковочная зона, рассчитанная на 20 единиц специальной военной техники.
Примечательно, что проектирование и строительство данного объекта были выполнены структурными подразделениями Алмалыкского горно-металлургического комбината.