Vatan himoyachilari kuniga harbiylar uchun OKMKdan munosib sovg‘a
O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 34 yilligi hamda 14-yanvar – Vatan himoyachilari kuni bayrami arafasida OKMK tomonidan Mis kompleksini qo‘riqlab kelayotgan harbiy xizmatchilarga munosib sovg‘a hozirlandi.
Joriy yilning 7-yanvar kuni Mudofaa vazirligi Toifalangan obyektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligining Olmaliq shahrida joylashgan harbiy qismida OKMK homiyligda barpo etilgan zamonaviy infratuzilmaga ega yangi o‘quv binosi foydalanishga topshirildi.
Ushbu binoning tantanali ochilish marosimda O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vaziri general-leytenant Shuxrat Xalmuxamedov, OKMK rahbariyati, Olmaliq shahar hokimligi mas’ullari, O‘zbekiston Qahramoni Saydali Rahmonov hamda jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar yig‘ilganlarni bayram bilan samimiy tabriklab, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni tomonidan mamlakatimiz mudofaa salohiyatini mustahkamlash, harbiy xizmatchilarning jangovar xizmat faoliyatini samarali olib borishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda ularning ijtimoiy himoyasini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladilar.
Shundan so‘ng, mudofaa vaziri mazkur binoni qurish va ta’mirlash ishlarida yaqindan ko‘mak bergan OKMK rahbariyatiga minnatdorchilik bildirib, harbiy qism shaxsiy tarkibi uchun yangi xizmat avtomobillari kalitlarini topshirdi.
Tantanali marosimdan so‘ng, mehmonlar yangi o‘quv binosida harbiy xizmatchilar uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida amalga oshirilayotgan “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasi doirasida 3-Mis boyitish fabrikasining ishga tushirilishi munosabati bilan qo‘riqlash xizmatini kengaytirish va harbiy xizmatchilar malakasini oshirishga munosib sharoit yaratish maqsadida qurilgan mazkur uch qavatli bino 120 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, undagi 50ga yaqin xonalarda jangovar hamda ma’naviy-ma'rifiy tayyorgarlik sinflari, kutubxona, IT xonasi hamda xizmat xonalari zamon talablari asosida tashkil etilib, eng so‘ngi jihozlar bilan ta’minlangan.
Shuningdek, binoning yon qismida 20ta maxsus harbiy texnikaga mo‘ljallangan yopiq avtoturargoh ham barpo etildi.
E’tiborlisi, mazkur binoning loyiha va qurilish ishlari kombinat tarkibiy bo‘linmalari tomonidan amalga oshirildi.

+998 71 619 23 33On the eve of the 34th anniversary of the establishment of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and the Day of Fatherland Defender on 14 January, AMMC prepared the decent gift for the servicemen guarding the Copper Complex.
On 7 January of this year, the new training building with modern infrastructure, built under the auspices of AMMC, was put into operation in the military unit of the Command of the Protection Troops of Classified Objects of the Ministry of Defense in the town of Almalyk.
The ceremonial opening of this building was attended by the Minister of Defense of the Republic of Uzbekistan, Lt General Shukhrat Khalmuhamedov, the management of AMMC, the officials of the Almalyk town administration, the Hero of Uzbekistan Saidali Rahmonov, as well as representatives of the public.
The speakers at the event sincerely congratulated those present on the holiday and noted that the President of the Republic of Uzbekistan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, pays special attention to strengthening the defense potential of our country, creating favorable conditions for the effective conduct of combat service by military personnel, and ensuring their social protection.
After that, the Minister of Defense thanked the management of AMMC which provided comprehensive assistance in the construction and repair of this building, and handed over the keys to new service vehicles to the personnel of the military unit.
After the solemn ceremony, the guests got acquainted with the conditions created for military personnel in the new training building.
This three-story building, built in connection with the commissioning of the Copper Processing Plant-3 within the framework of the "Development of the Yoshlik-1 Mine" investment project implemented at AMMC in order to expand the security service and create suitable conditions for improving the qualifications of military personnel, is designed for 120 places, and about 50 rooms in it contain combat and spiritual and educational training classes, library, IT room and service rooms, organized in accordance with modern requirements and equipped with the newest equipment.
Also, the closed parking lot for 20 special military equipment was built adjacent to the building.
It is noteworthy that the design and construction work of this building was carried out by the structural divisions of the Complex.