+998 71 619 23 33“Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJda ishchi-xodimlar o‘rtasida sog‘lom muhitni mustahkamlash va salbiy illatlarning oldini olishga qaratilgan tizimli ishlar izchil davom ettirilmoqda. Xususan, kombinatda onlayn qimorbozlik va kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish maqsadida e’lon qilingan “Dolzarb 40 kunlik” chora-tadbirlar rejasi doirasida navbatdagi profilaktik uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Bu galgi tadbirlar Rux zavodi, Markaziy ta’mirlash-mexanika zavodi, Sanoat temir yo‘l transporti boshqarmasi hamda Avtomobil transporti boshqarmasi kabi tarkibiy bo‘linmalarida tashkil etildi.
Muloqotlar davomida asosiy e’tibor ishchi-xodimlarning moliyaviy-huquqiy mas’uliyatini oshirish, ularni onlayn qimor, firibgarlik va kiberfiribgarlik tuzoqlaridan himoya qilish hamda banklardan olingan kredit mablag‘laridan to‘g‘ri va oqilona foydalanish masalalariga qaratildi. Shu bilan birga, mas’ullar ish joyida vijdon erkinligi, diniy bag‘rikenglik tamoyillarini mustahkamlash, jamoada o‘zaro hurmat va sog‘lom muhitni shakllantirish lozimligiga alohida to‘xtalib o‘tishdi.
Uchrashuvlarda korxona mulkini ko‘z qorachig‘idek asrash, o‘g‘rilik va mulkka qarshi qaratilgan boshqa turdagi jinoyatlarning oldini olish maqsadida tushuntirish ishlari olib borilib, har qanday qonunbuzarlik uchun jazo muqarrar ekanligi qat’iy ta’kidlandi. Shuningdek, inson hayotining muqaddasligi, og‘ir vaziyatlarda ruhiy tushkunlikka tushmaslik va o‘z joniga qasd qilish holatlarining oldini olish hamda xodimlarga vaqtida psixologik ko‘mak berish tizimini samarali yo‘lga qo‘yish masalalari ham kun tartibidan joy oldi.
Tadbirlarda ishtirok etgan Toshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB xodimlari jinoyatchilikning huquqiy oqibatlari va statistikasiga to‘xtalgan bo‘lsa, “Hilol” jome masjidi imom noiblari Saidmuhammadxon Maydinxonov va Behzod Sotiboldiyev dinimizda qimor va o‘z joniga qasd qilishning og‘ir gunoh ekanligini hayotiy misollar bilan tushuntirib o‘tishdi.
Shuningdek, OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashining maishiy va psixoanalitik masalalari bo‘yicha bosh mutaxassisi Viloyat Davletova xodimlarning psixologik barqarorligini ta’minlash va stress holatlarini yengish bo‘yicha zarur tavsiyalarni berdi.
Bank xodimlari esaishchi-xodimlarning moliyaviy savodxonligini oshirish, tijorat banklaridan olingan kredit mablag‘laridan maqsadli va oqilona foydalanish hamda turli shubhali onlayn platformalarga mablag‘ tikib, firibgarlar tuzog‘iga tushib qolmaslik yo‘llarini batafsil tushuntirib o‘tishdi. Shuningdek, ular bugungi kunda avj olayotgan kiberfiribgarlik turlari va plastik kartalardan mablag‘larni noqonuniy yechib olish holatlaridan himoyalanish bo‘yicha zarur tavsiya va eslatmalarni berishdi.
Tadbirlarda OKMK boshqaruv raisining maslahatchisi Kamola Umaralieva ishtirok etib, bugungi kunda jamiyatimizda, xususan, yirik ishlab chiqarish korxonalarida xodimlarning maʼnaviy dunyosini asrash, ularni har qanday yot gʻoyalar va zararli illatlardan himoya qilish eng muhim vazifalardan biri ekanligini taʼkidladi.
Ochiq muloqot va savol-javob tarzida o‘tgan ushbu uchrashuvlar xodimlarning huquqiy, moliyaviy va ma’naviy ongini yuksaltirishga, korxonada xavfsiz hamda barqaror ish muhitini ta’minlashga xizmat qiladi.

+998 71 619 23 33На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате продолжается системная работа по укреплению здоровой морально-психологической атмосферы в коллективе и профилактике негативных явлений.
В рамках объявленной на предприятии профилактической кампании «Ударные 40 дней», направленной на противодействие онлайн-гемблингу и киберпреступности, состоялись очередные встречи с трудовыми коллективами.
На этот раз профилактические мероприятия прошли на цинковом заводе, центральном ремонтно-механическом заводе, в управлении промышленного железнодорожного транспорта и управлении автомобильного транспорта.
В ходе встреч особое внимание было уделено повышению финансовой и правовой грамотности работников, предупреждению вовлечения в онлайн-азартные игры, мошеннические схемы и киберпреступления, а также вопросам рационального и целевого использования кредитных средств, полученных в коммерческих банках. Кроме того, участникам напомнили о важности соблюдения принципов свободы совести и религиозной толерантности, взаимного уважения в коллективе и сохранения здоровой рабочей атмосферы.
Отдельной темой обсуждения стала защита имущества предприятия. Работникам разъяснили необходимость бережного отношения к собственности комбината, а также напомнили об ответственности за кражи и другие преступления против собственности, подчеркнув неотвратимость наказания за любые нарушения закона.
В повестку встречи также вошли вопросы сохранения ценности человеческой жизни, профилактики суицидального поведения, оказания своевременной психологической помощи работникам, оказавшимся в сложной жизненной ситуации, и предупреждения эмоционального выгорания.
Перед участниками выступили сотрудники отдела внутренних дел при АГМК Главного управления внутренних дел Ташкентской области, которые рассказали о правовых последствиях различных видов преступлений и привели соответствующую статистику. Заместители имама мечети «Хилол» Саидмухаммадхон Майдинхонов и Бехзод Сотиболдиев на конкретных жизненных примерах разъяснили, что азартные игры и самоубийство являются тяжкими грехами.
Главный специалист Совета профсоюза работников АГМК по социально-бытовым и психоаналитическим вопросам Вилоят Давлетова дала практические рекомендации по сохранению психологической устойчивости и преодолению стрессовых ситуаций.
Представители банков подробно рассказали работникам о принципах финансовой грамотности, правильном использовании кредитных средств, а также о рисках, связанных с вложением денег в сомнительные онлайн-платформы. Кроме того, они ознакомили участников с наиболее распространенными схемами кибермошенничества и напомнили о мерах защиты банковских карт и денежных средств от незаконного списания.
В мероприятиях также приняла участие советник председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» Камола Умаралиева. Она подчеркнула, что сегодня одной из важнейших задач общества и крупных промышленных предприятий является сохранение духовно-нравственных ценностей работников, а также защита их от деструктивных идей и пагубных зависимостей.
Встречи, прошедшие в формате открытого диалога и ответов на вопросы, способствуют повышению правовой, финансовой и духовной культуры работников, а также укреплению безопасной, стабильной и здоровой атмосферы в коллективе.