Volontyorlar uchun o‘quv seminari start oldi
Ma’lumki mamlakatimizda 2026-yil 15-yanvardan 28-fevralgacha aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbiri o‘tkaziladi. Bu orqali davlat iqtisodiy siyosatini to‘g‘ri rejalashtirish uchun asosiy ma’lumot manbai shakllantiriladi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham ushbu muhim tadbirni yuqori saviyada o‘tkazish uchun katta tayyorgarlik ishlari amalga oshirilmoqda.
Jumladan, tadbirni samarali o‘tkazish uchun kombinat tarkibiy bo‘linmalarida volontyorlar shakllantirilib, ular uchun o‘quv seminarlari tashkil etilmoqda.
Xususan, bugun O‘quv markazi tomonidan Muhandislar maktabida Toshkent viloyati statistika bo‘limi mutaxassislari ishtirokida kombinat tarkibiy bo‘linmalaridan tavsiya etilgan volontyorlar uchun o‘quv seminari start oldi.
O‘quv seminari davomida mutaxassislar tomonidan volontyorlar uchun aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirida zarur bo‘ladigan bilim va ko‘nikmalarni berishdi.
O‘quv seminari yana ikki kun davom etadi.
Eslatib o‘tamiz, Ro‘yxatga olish ikki bosqichda amalga oshiriladi. 1-bosqich (15–31-yanvar)
17 kun davomida fuqarolar census.stat.uz sayti orqali OneID tizimi yordamida onlayn ro‘yxatdan o‘tish imkoniga ega bo‘ladi.
Bu qulay, tez va zamonaviy usul bo‘lib, uydan chiqmasdan ro‘yxatda qatnashish imkonini beradi.
2-bosqich (4–28-fevral)
“Mahalla yettiligi” a’zolari uyma-uy yurib, planshetlar orqali ro‘yxatga olish jarayonlarini amalga oshiradi.
Bu bosqichda har bir xonadonga borilib, shaxsiy ma’lumotlar aniqlanadi.
Savolnoma tarkibi:
Ro‘yxatda fuqarolardan va qishloq xo‘jaligi subyektlaridan jami 71 ta savol bo‘yicha ma’lumot olinadi:

+998 71 619 23 33From January 15 to February 28, 2026, a population and agricultural census will be conducted in Uzbekistan. The results of this large-scale event will serve as a key information base for the formation and adjustment of state socio-economic policy.
At the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, systematic preparations for the census are underway at a high organizational level. For this purpose, volunteer groups have been formed within the Complex’s divisions, for whom specialized training seminars are being organized.
Thus, by today the Complex training center, together with specialists from the Tashkent Region Statistics Department, launched a training seminar at the engineering school for volunteers recommended by the Complex divisions.
The seminar provides participants with the necessary theoretical knowledge and practical skills required to participate in the population and agricultural census. The training will continue for two more days.
The census will be conducted in two stages:
Stage One (January 15-31)
For 17 days, citizens will be able to independently complete the online census at census.stat.uz using the OneID identification system. This convenient and modern format allows participants to participate in the census from the comfort of their home.
Stage Two (February 4-28)
Members of the “mahallya seven’ will conduct a door-to-door survey using tablet devices to collect data. During this stage, each household will be surveyed to obtain personal information.
Census questionnaire:
In total 71 questions are included, in particular:
The confidentiality of the information provided is guaranteed by law. Personal data is protected and used exclusively in aggregate form for statistical analysis. Data will not be shared with third parties or agencies.