+998 71 619 23 33Ma’lumki, 2026-yil 2–4-iyun kunlari Samarqand shahrida “ECO EXPO CENTRAL ASIA” xalqaro ekologik ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli xalqaro ekologik ko‘rgazmada “Olmaliq KMK” AJ faol ishtirok etdi.
Ushbu xalqaro tadbir Markaziy Osiyo mintaqasida atrof-muhitni muhofaza qilish, iqlim o‘zgarishiga moslashish, yashil iqtisodiyot, ESG tamoyillarini joriy etish va ekologik innovatsiyalarni rivojlantirish sohasidagi yirik maydonlardan biri hisoblanadi. Ko‘rgazmada 136 nafar xorijiy delegatlar, xalqaro moliya institutlari, ekologik tashkilotlar, ilmiy markazlar va sanoat korxonalari vakillari ishtirok etdi.
Ko‘rgazma doirasida “Olmaliq KMK” AJning atrof-muhitni muhofaza qilish, resurs tejamkorlik, chiqindilarni boshqarish, suv resurslaridan oqilona foydalanish hamda ESG yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlari bo‘yicha maxsus stendi tashkil etildi. Stend xorijiy delegatsiyalar va investorlarda katta qiziqish uyg‘otib, kombinatning ekologik loyihalari va investitsiyaviy salohiyati yuzasidan bir qator uchrashuvlar o‘tkazildi.
Tadbir davomida bir qator muhim kelishuvlarga erishildi.
Xususan, “Olmaliq QMK” AJ hamda Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishi “Green University” huzuridagi Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Memorandum doirasida ishlab chiqarish texnologik jarayonlarida hosil bo‘layotgan oqova suvlarni tozalash inshootlari samaradorligini oshirish, zamonaviy suv tozalash texnologiyalarini joriy etish, ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish, innovasion ishlanmalarni ishlab chiqarishga tadbiq etish hamda mutaxassislar malakasini oshirish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishib olindi.
Shuningdek, “Sredazsvetmetenergo” va “Eco Power & Charge” kompaniyalari hamda boshqa hamkor tashkilotlar bilan Ohak zavodida hosil bo‘layotgan tashlama chang-gaz oqimlarini samarali ushlab qolish hamda ularni qayta ishlash asosida texnik gazlar, jumladan, suyuq azot olish imkoniyatlarini o‘rganish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi. Hamkorlik memorandumida Waste Heat Recovery (WHR) texnologiyalari orqali chiqindi issiqlik energiyasidan foydalanib, qo‘shimcha elektr energiyasi ishlab chiqarish loyihasini ham amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Mazkur loyihaning muhim jihati uni xalqaro ekologik va iqlim fondlari mablag‘larini jalb qilish orqali moliyalashtirish imkoniyatlarini ishlab chiqishdan iborat bo‘lib, muzokaralar jarayonida loyihani yashil moliyalashtirish mexanizmlari asosida amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Ko‘rgazma doirasida xorijiy mutaxassislar, investorlar va texnologiya yetkazib beruvchilar bilan qator uchrashuvlar o‘tkazilib, chiqindilarni qayta ishlash, atmosfera havosini muhofaza qilish, suv resurslarini boshqarish, dekarbonizatsiya va ESG sohalarida tajriba almashildi hamda kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlari belgilab olindi.
Shuningdek, ko‘rgazma ekspozitsiyalarida taqdim etilgan zamonaviy suv tozalash uskunalari, chang-gaz tozalash qurilmalari, avtomatlashtirilgan ekologik monitoring tizimlari, qayta tiklanuvchi energiya manbalari va energiya tejovchi texnologiyalar o‘rganildi. Ularning texnik va iqtisodiy samaradorligi tahlil qilinib, kelgusida kombinat korxonalarida joriy etish imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.
Ko‘rgazma yakunlari bo‘yicha tashkilotchilar tomonidan “Olmaliq KMK” AJning atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida amalga oshirayotgan ishlari yuqori baholandi. Kombinat ekologik xizmat xodimlariga ko‘rgazmadagi faol ishtiroki, xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi va ekologik tashabbuslarni keng targ‘ib qilganligi uchun minnatdorchilik bildirilib, tegishli sertifikat topshirildi.
Xulosa qilib aytganda, “ECO EXPO CENTRAL ASIA – 2026” xalqaro ko‘rgazmasida ishtirok etish natijasida kombinatning xalqaro ekologik imiji mustahkamlandi. Ikki tomonlama hamkorlik memorandumlari imzolandi, ilg‘or texnologiyalar va investitsiyaviy imkoniyatlar o‘rganildi hamda kelgusida xalqaro ekologik fondlar mablag‘larini jalb qilgan holda yirik ekologik loyihalarni amalga oshirish uchun amaliy asos yaratildi.

+998 71 619 23 33Со 2 по 4 июня 2026 года в Самарканде состоялась международная экологическая выставка «ECO EXPO CENTRAL ASIA», которая стала одной из крупнейших площадок Центральной Азии для обсуждения вопросов охраны окружающей среды, адаптации к изменению климата, развития зелёной экономики, внедрения принципов «ESG» и продвижения экологических инноваций.
Мероприятие собрало 136 зарубежных делегатов, представителей международных финансовых институтов, экологических организаций, научно-исследовательских центров и промышленных предприятий.
Активное участие в работе выставки приняло АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат». В рамках выставки АГМК представил специализированный стенд, посвящённый реализуемым проектам в области охраны окружающей среды, ресурсосбережения, управления отходами, рационального использования водных ресурсов и внедрения ESG-подходов. Экспозиция вызвала значительный интерес со стороны иностранных делегаций и потенциальных инвесторов. В ходе выставки был проведён ряд встреч, посвящённых экологическим инициативам комбината и его инвестиционному потенциалу.
По итогам переговоров достигнут ряд важных договорённостей.
В частности, между АО «Алмалыкский ГМК» и Научно-исследовательским институтом технологий охраны окружающей среды и природопользования при Азиатском университете окружающей среды и изменения климата «Green University» подписан меморандум о сотрудничестве. Документ предусматривает совместную работу по повышению эффективности очистки сточных вод, образующихся в ходе производственных процессов, внедрению современных технологий водоочистки, проведению научно-исследовательских работ, внедрению инновационных разработок в производство, а также повышению квалификации специалистов.
Кроме того, с компаниями «Средазцветметэнерго» и «Eco Power & Charge» и рядом других партнёрских организаций подписан меморандум о сотрудничестве по изучению возможностей эффективного улавливания и переработки отходящих пылегазовых потоков, образующихся на известковом заводе. В рамках проекта планируется рассмотреть перспективы получения технических газов, в том числе жидкого азота. Также документ предусматривает реализацию проекта по выработке дополнительной электроэнергии за счёт использования технологий «Waste Heat Recovery» (WHR), позволяющих преобразовывать избыточное тепло производственных процессов в энергетический ресурс.
Особое значение проекта заключается в проработке механизмов его финансирования за счёт средств международных экологических и климатических фондов. В ходе переговоров стороны обсудили возможности реализации инициативы с использованием инструментов зелёного финансирования.
На полях выставки представители комбината провели серию встреч с зарубежными специалистами, инвесторами и поставщиками технологий. Стороны обменялись опытом в сфере переработки отходов, охраны атмосферного воздуха, управления водными ресурсами, декарбонизации производства и внедрения ESG-практик, а также определили перспективные направления дальнейшего сотрудничества.
Особое внимание было уделено изучению современных экологических решений, представленных на выставке. Специалисты ознакомились с новейшими системами очистки воды, установками пылегазоочистки, автоматизированными системами экологического мониторинга, технологиями использования возобновляемых источников энергии и энергоэффективным оборудованием. В настоящее время проводится анализ их технической и экономической эффективности с целью возможного внедрения на предприятиях комбината.
По итогам выставки организаторы высоко оценили работу АО «Алмалыкский ГМК» в области охраны окружающей среды. Специалистам экологической службы комбината была выражена благодарность за активное участие в мероприятии, вклад в развитие международного сотрудничества и продвижение экологических инициатив. В знак признания им был вручён соответствующий сертификат.
Участие в международной выставке «ECO EXPO CENTRAL ASIA-2026» стало важным шагом в укреплении международного экологического имиджа АГМК. Подписанные меморандумы о сотрудничестве, изучение передовых технологий и инвестиционных возможностей создали практическую основу для реализации крупных экологических проектов с привлечением международных экологических фондов в будущем.