Xalqaro hamkorlik: lider-ayollar hamjamiyati
Jamiyatning, millatning beqiyos rivoji, yurtning gullab-yashnashi Ayolning e'tiqodi, diyonati, ahloq-odobi, halolligiga juda-juda bog‘liq. Donishlar ana shunday fikrlarni bayon etarkan, qirqta joni yana ming bir bo‘lakka bo‘lina oladigan, ezgulik mehrobiga mengzalgan, har bir millat, har qanday tuzum doimo muhtoj bo‘lgan Ayol xonadonlarga chiroq, el-yurtga tayanch bo‘laoladi.
Kuni-kecha Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyatining tashabbusi bilan xalqaro hamkorlik sohasida ayol-liderlar hamjamiyatining birinchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvga shahar va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatidagi faol, o‘z sohasining yetakchi vakilalari bo‘lgan xotin-qizlar taklif etildi.
Uchrashuvda spiker sifatida qatnashgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Farida Qosimova, MTTU MISiS Olmaliq filiali kafedrasi mudiri Barnoxon Temerbekova, Siemens Healthineers kompaniyasining Rossiya va Markaziy Osiyo mintaqasidagi bosh direktori Svetlana Gerbel, INDUSTRY PROJECTS ACQUISITION AND IMPLEMENTATION kompaniyasining Sanoat loyihalarini ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha bosh direktori Svetlana Valueva-Baetz, moderatorlar KfW IPEX Bank GmbH guruhi Sharqiy Yevropa, Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz bank bo‘limi boshlig‘i Yekaterina Galitsina va OKMKning Toshkent shahridagi vakolatxonasi rahbari, kombinat Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha Maslahat kengashi raisi Feruza Hamidovalar ishtirok etdi.
Jamiyat va hayotda o‘z o‘rni, mavqeiga ega bo‘lgan bu xotin-qizlar shu darajaga yetgunigacha bo‘lgan hayot yo‘llari, o‘qish, ish faoliyatlari, oilasi va ishidagi kamchilik hamda muammolarni qanday yengib o‘tgani haqida tadbir ishtirokchilariga to‘lqinlanib hikoya qilib berdilar.
-   Men erkaklar bilan bir safda oddiy ishchi bo‘lib ishlardim. Ammo hayot va jamiyatda o‘z o‘rnimni topish asosiy maqsadim edi. Vaqti-soati kelib turmushga chiqdim. Ikkinchi farzandim tug‘ilganida, nafaqat oilada, bola tarbiyasida, balki jamiyatda ham o‘z yo‘limni topish menga tinchlik bermasdi. Men bir paytlar boshlagan ilmiy ishimni davom ettirishga qaror qildim. Ilmiy rahbarim bilan bog‘lanib, ilmiy ishimni doim tekshirtirib turdim. Ilmiy ishimni yoqlashimga bir oy qolganida, ma'lum bir sabablarga ko‘ra, kompyuterdagi ilmiy ishim o‘chib ketdi. To‘g‘risi, tushkunlikka tushib, rahbarimdan ilmiy ishni yoqlashni keyinroqqa surishini so‘radim. Ammo ustozim menga dalda berib, belgilangan vaqtda yoqlashimni, qo‘lyozmalarni, yana boshqa bor ma'lumotlarni topib, ilmiy ishimni tayyor qila olishimga ishontirdi. Men ikkita yosh bolam bilan yana tunni tongga, kunduzlarni oqshomga ulab, kompyuter stoliga o‘tirdim va o‘zimda iroda topib, qo‘limdagi bor qo‘lyozmalar, manbalar asosida ilmiy ishimni deyarli qayta yozdim.  O‘shanda hattoki eng yaqin insonlarim menga ishonmagandi. Shunga qarmay   maqsadim yo‘lida har qanday to‘siqni va qo‘rquvlarimni yengib o‘tishga o‘zimda kuch topdim. Eng quvonarlisi, yoqlagan ilmiy ishimga juda yuqori baho berishdi. Mana bugunga kelib, oilam men bilan faxrlanib, doim qo‘llab-quvvatlab kelmoqda, - deya o‘z xotiralari - boshidan kechirgan qiyinchiliklar, qo‘lga kiritgan muvaffaqiyatlari bilan o‘rtoqlashadi yosh olima Barnoxon Temerbekova.
“Mening shaxsim: men kimman?”, “Oila va kasbiy faoliyatdagi majburiyatlar”, “Kuch-iroda topish va liderga aylanish yo‘li” kabilar muhokamalarning asosiy mavzuiga aylandi.
Qat'iyat, faqat oldinga bo‘lgan intilish sabab, ijtimoiy, ruhiy, iqtisodiy to‘siqlarni yenga olish, ayol qaysi yoshda bo‘lmasin o‘z ustida ishlashi, zamonaviy bilimlarni egallashi, doimo liderlikka intilishi, murakkab vaziyatlarni yengib o‘tish, hech qachon ikkilanmaslik, har qanday holatda ham o‘zida kuch topib, yiqilganda tura bilish, qaddini tiklab, yo‘lida davom eta olishdek matonatni qanday topganlari haqida hikoya qilib bergan spiker va moderatorlar tadbirga yig‘ilgan xotin-qizlarga juda katta motivatsiya bera oldi.
Zero ruhan kuchli, irodasi mustahkam, tafakkuri boy, zakovatli ayollargina jamiyatning haqiqiy gultojiga aylanadilar.
Ana shunday boy va sermazmun o‘tgan davra suhbatidan so‘ng, tadbir ishtirokchilari dunyodagi eng yirik konlardan biri bo‘lgan Qalmoqqir konidagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni bilan yaqindan tanishdilar. Megaloyiha doirasida barpo etilayotgan, yiliga 60 mln tonna ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lgan, ulkan qurilish maydoni bo‘lgan 3-Mis boyitish fabrikasidagi asr bunyodkorligi tadbir ishtirokchilarini hayratga soldi.
Tadbir moderatori, lider ayollardan biri bo‘lgan Yekaterina Galitsinaning( KFW IPEX Bank  - Yangi mis eritish kompleksini moliyalashtirishda ishtirok etuvchi bank) tadbir bo‘yicha fikrlari bilan tanishamiz:
-  Bugun juda muhim voqea yuz berdi - O‘zbekiston va Yevropa o‘rtasidagi xalqaro hamkorlik bo‘yicha yetakchi ayollarning birinchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bir yil avval Olmaliq kon-metallurgiya kombinatidagi yetakchi ayollardan biri Feruza Hamidova bilan mana shunday lider ayollar uchrashuvlarini muntazam o‘tkazib turishni, haqiqiy xotin-qizlar hamjamiyatini yaratishni niyat qilgan edik. Mana bugun o‘sha rejamiz amalga oshdi. Buning bir necha sabablari bor. Buning sabablaridan biri, albatta, OKMKning xalqaro hamkorlar tarmog‘ini qanday rivojlantirayotgani, barcha bozorlarda juda faol ishlayotganidir. Ma'lumki, Yevropa kombinatning muhim hamkorlaridan biridir.
Bugun ayollarni hayotning turli sohalarida - u siyosatmi, iqtisodiyotmi, ijtimoiy faoliyatmi – bari-barchasida faol ekanligiga guvoh bo‘layapmiz. Biz bugungi tadbirlar orqali ayollarni, yosh qizlarni ezgulik yo‘lida albatta keyingi qadamni tashlay olishga undamoqchimiz. Bugungi tadbirda ajoyib spikerlar, turli sohalardagi yetakchi ayollar yig‘ildi. Ular orasidan OKMKda obro‘-e'tibor qozongan, karyerasiga ega ayollarni, xalqaro hamkorlar orasida Germaniya banklari, Yevropa kompaniyalari, tibbiyot, bank sohasi, iqtisodiyotning real sektorida faoliyat yuritayotgan lider ayollarni kuzatishimiz mumkin.
Bizning keyingi maqsadlarimiz jamiyatimizni birlashtirish, imkon qadar ko‘proq xotin-qizlarni jalb qilish va albatta, yosh qizlarni o‘z sohalarining yetuk mutaxassislari bo‘lishga, o‘zlarining sevimli mashg‘ulotlarida keyingi qadamni qo‘yishdan qo‘rqmaslikka undash va ilhomlantirishdir.
Xalqaro hamkorlik sohasida ayol-liderlar hamjamiyatining birinchi uchrashuvi ana shunday sermazmun va sermahsul bo‘lib o‘tdi. Ko‘plab xotin-qizlarni o‘z oldilariga qo‘ygan maqsadlari yo‘lida sobit turishga, ikkilanishlarni yengish va doim oldinga intilishga ulkan ruhiy-ma'naviy kuch beraolgan bunday tadbirlarni endilikda moliyaviy savodxonlikni oshirish, tibbiyot va shu kabi dolzarb mavzu hamda yo‘nalishlarda o‘tkazish, doimiy tajriba almashishni yo‘lga qo‘yishga va tadbirlarni yanada kengroq auditoriyalarda o‘tkazishga kelishib olindi.

The first meeting of the international community of women leaders took place
On April 11, the first meeting of the International Community of Women Leaders “AMMC-Partners” took place at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
The event brought together women leaders representing a variety of fields, from banking and business to medicine, finance and public service. The event was attended by female managers of AMMC, representatives of foreign banks and businesses, deputies, as well as leading specialists in the fields of finance, medicine, etc.
The event was initiated by the head of the Tashkent representative office of Almalyk MMC JSC, chairperson of the Women and Gender Equality Issues Advisory Council Feruza Khamidova and representative of KfW IPEX Bank Ekaterina Galitsyna.
The event was attended by speakers: Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Farida Kasimova, Head of Department of the Almalyk branch of National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” Barnokhon Temerbekova, General Director of Siemens Healthineers for Russia and Central Asia Svetlana Gerbel, General Director of Industry Projects Acquisition And Implementation Svetlana Valueva-Bets, as well as moderators - Head of the Banking Department of KfW IPEX-Bank GmbH for Eastern Europe, Central Asia and the South Caucasus Ekaterina Galitsyna and Head of the AMMC Representative Office in Tashkent, Chairperson of the Women And Gender Equality Issues Advisory Council Feruza Khamidova.
The panel sessions discussed topics that are relevant both for women and for society as a whole: “My personality: who am I?”, “Family and obligations in professional activity”, “How to gain strength and become a leader”. The participants shared stories of their journey, overcoming difficulties, and also their experience of combining professional and family responsibilities.
Particular attention in the discussion was given to the importance of continuous self-development, acquiring modern knowledge and striving for leadership – regardless of age and stage of life.
At the end of the round table, the participants visited the production facilities of AMMC, including the viewing platforms of the Kalmakyr mine and the copper concentrator-3, where one of the largest industrial projects is being implemented - an enterprise with an annual processing capacity of 60 million tons of ore.
The host of venue, representative of KfW IPEX Bank Ekaterina Galitsyna shared her impressions of the meeting:
— Today a truly important event took place: the first meeting of women leaders representing Uzbekistan and Europe in the field of international cooperation. A year ago, together with Feruza Khamidova, we thought about creation of a permanent platform for such meetings in order to unite women and form a sustainable professional community. And today this idea has become a reality.
According to Ekaterina Galitsyna, an important role in this was played by the active growth of international partnerships of Almalyk MMC JSC, which is dynamically developing cooperation in global markets. At the same time, European structures remain one of the key partners of the Complex .
— We see how women are increasingly manifest themselves in various areas – in economics, public life, business. Through events like these, we want to inspire girls and women not to be afraid to take the next step – in their career, in their education, in their favorite occupation,” she emphasized. Galitsyna also noted the high level of participants and experts gathered at the site: among them are successful employees of AMMC, as well as representatives of European banks, international companies, medicine, the real sector of the economy and other industries.
“Our future goals are to expand this community, involve as many women as possible, unite efforts and support young girls in their quest for professional growth and development. We want them not to be afraid to take the first steps towards their dream,” she concluded.
In conclusion, the participants noted the high organizational level of the event and expressed interest in holding of similar meetings on a larger scale in the future.