Xalqaro hamkorlik: Xitoylik professor va talabalar OKMKda
Bugungi globallashuv davrida raqobatbardosh kadrlarni tayyorlash - ta’lim jarayoniga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish, nazariy bilimlarni amaliyot bilan uyg‘unlashtirish hamda dunyoning nufuzli oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni kengaytirishni taqozo etmoqda. Xalqaro tajriba almashinuvi, qo‘shma ilmiy loyihalar va akademik mobillik dasturlari esa bu boradagi eng samarali vositalardan biri hisoblanadi.
Shu yoʻnalishda kuni kecha Toshkent davlat texnika universiteti hamda Xitoy togʻ-kon va texnologiya universiteti (China University of Mining and Technology – CUMT) professor-o‘qituvchilari va talabalari yozgi maktab dasturi doirasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif buyurishdi.
Dastavval delegatsiya a’zolari ma’danlar ochiq usulda qazib olinuvchi Qalmoqqir konida bo’lishib u yerdagi texnologik jarayonlar bilan yaqindan tanishdilar.
- Men Xitoy togʻ-kon va texnologiya universiteti talabasi sifatida yozgi maktab dasturi doirasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif buyurganimdan juda mamnunman. Ishlab chiqarishning to‘liq jarayoni bilan yaqindan tanishish biz uchun katta tajriba va qimmatli bilimlar manbai bo‘ldi.
Bu tashrif Xitoy va Oʻzbekiston o‘rtasidagi togʻ-konchilik sohasidagi hamkorlik salohiyatini yanada yaqqol his etishimga xizmat qildi. Ishonchim komilki, yozgi maktabning qolgan kunlari ham biz uchun yanada samarali va mazmunli o‘tadi, - Xitoy togʻ-kon va texnologiya universiteti talabasi You Ran
Ma’lumot o‘rnida: 1909-yilda tashkil etilgan Xitoy togʻ-kon va texnologiya universiteti kon muhandisligi yo‘nalishidagi eng nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri hisoblanadi. Maskan geologiya, mineral resurslarni qazib olish, geotexnologiyalar, sun’iy intellekt va raqamli konchilik yo‘nalishlarida yuqori malakali mutaxassislar tayyorlaydi. Bugungi kunda markazda 33 mingdan ortiq talabalar tahsil oladi, ilmiy tadqiqotlar esa dunyoning ko‘plab yetakchi universitetlari va sanoat korxonalari bilan hamkorlikda olib boriladi.
Yuan Yun, Xitoy togʻ-kon va texnologiya universiteti Togʻ-kon muhandisligi fakulteti dekani o‘rinbosari - Olmaliq kon-metallurgiya kombinati faoliyati bilan yaqindan tanishganimizdan mamnunmiz. Ushbu tashrif zamonaviy tog‘-kon sanoatidagi yuksak yutuqlar va modernizatsiya jarayonlarini bevosita ko‘rish, qimmatli tajriba orttirish imkonini berdi. Toshkent davlat texnika universiteti bilan uzoq yillik samarali hamkorligimiz professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, qo‘shma ilmiy loyihalar hamda yozgi maktab dasturlarini muvaffaqiyatli amalga oshirishga xizmat qilmoqda.
Samimiy mehmondo‘stlik va yuksak e’tibor uchun Toshkent davlat texnika universiteti hamda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyatiga delegatsiyamiz nomidan minnatdorchilik bildiraman.
Tashrif davomida mehmonlar “Metallurg” madaniyat saroyida bo’lishib, bu yerdagi muzeylar orqali kombinatning bunyod etilish tarixi, korxona bosib o‘tgan taraqqiyot yo‘li hamda bugungi yutuqlari bilan yaqindan tanishdilar.
Ta’kidlash joizki, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlashga qaratilgan bunday tashabbuslar kelajakda xalqaro standartlarga javob beradigan yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashda muhim o‘rin tutadi. Xitoyning ilg‘or ta’lim tajribasi hamda OKMKning ko‘p yillik amaliy salohiyati uyg‘unligi nafaqat soha rivojiga xizmat qiladi, balki O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi ilmiy-texnik hamkorlik hamda do‘stona aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishga zamin yaratadi.

Международное сотрудничество: профессора и студенты из Китая посетили АГМК
В условиях глобализации подготовка конкурентоспособных специалистов требует внедрения современных подходов в образовательный процесс, эффективного сочетания теоретических знаний с практикой, а также расширения сотрудничества с ведущими зарубежными вузами.
Одними из наиболее действенных инструментов в этом направлении остаются международный обмен опытом, совместные научные проекты и программы академической мобильности.
В рамках этой работы на днях делегация преподавателей и студентов Ташкентского государственного технического университета и Китайского университета горного дела и технологий (China University of Mining and Technology – CUMT) посетила Алмалыкский горно-металлургический комбинат. Визит состоялся в рамках программы летней школы.
Сначала гости побывали на смотровой площадке рудника «Кальмакыр», где ведётся открытая добыча руды.
- Я очень рад возможности посетить Алмалыкский горно-металлургический комбинат в рамках программы летней школы. Для нас знакомство с полным производственным циклом стало бесценным опытом и важным источником новых знаний. Эта поездка позволила мне ещё лучше понять масштаб и потенциал сотрудничества между Китаем и Узбекистаном в горнодобывающей отрасли. Уверен, что оставшиеся дни летней школы будут не менее полезными и содержательными, - отметил студент Китайского университета горного дела и технологий Ю Ран.
Для справки: Китайский университет горного дела и технологий, основанный в 1909 году, входит в число наиболее авторитетных высших учебных заведений мира в области горного инжиниринга. Университет готовит специалистов по направлениям геологии, добычи полезных ископаемых, геотехнологий, искусственного интеллекта и цифрового горного дела. Сегодня здесь обучаются более 33 тысяч студентов, а научные исследования ведутся в сотрудничестве с ведущими университетами и промышленными предприятиями разных стран.
- Мы рады возможности ближе познакомиться с деятельностью Алмалыкского горно-металлургического комбината. Этот визит позволил нам своими глазами увидеть достижения современной горнодобывающей промышленности и процессы модернизации, а также получить ценный практический опыт. Многолетнее плодотворное сотрудничество с Ташкентским государственным техническим университетом способствует успешной реализации программ обмена преподавателями и студентами, совместных научных проектов и летних школ, - подчеркнул заместитель декана факультета горного дела Китайского университета горного дела и технологий Юань Юнь.
От имени всей делегации он также выразил благодарность руководству Ташкентского государственного технического университета и Алмалыкского горно-металлургического комбината за тёплый приём и оказанное внимание.
В ходе визита гости посетили Дворец культуры «Металлург», где ознакомились с музейными экспозициями, посвящёнными истории создания комбината, этапам его развития и современным достижениям предприятия.
Стоит отметить, что подобные инициативы, направленные на укрепление взаимодействия между образованием и производством, играют важную роль в подготовке высококвалифицированных специалистов, отвечающих международным стандартам. Сочетание передового образовательного опыта Китая и многолетнего производственного потенциала АГМК способствует не только развитию отрасли, но и создаёт прочную основу для дальнейшего расширения научно-технического сотрудничества и укрепления дружественных связей между Узбекистаном и Китаем.