16 Iyun 2026, 18:21 232
V Toshkent xalqaro investitsiya forumining birinchi kuni OKMK uchun manfaatlari muzokaralar va bir qator muhim kelishuvlarga boy bo‘ldi.
Forum doirasida “Olmaliq KMK” AJ rahbariyati bilan xorijiy moliya tashkilotlari hamda investorlar o‘rtasida samarali uchrashuvlar oʻtkazildi.
Xususan, Niderlandiyaning nufuzli “ING” banki vakillari bilan tashkil etilgan muloqotda oʻzaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish masalalari muhokama etildi.
Muzokaralar davomida kombinatning yirik investitsiyaviy loyihalarini moliyalashtirish, istiqbolli sarmoyaviy hamkorlikni yoʻlga qoʻyish hamda zamonaviy bank-moliya vositalarini joriy etish borasida oʻzaro fikr almashildi.
OKMK rahbariyati va AQSHning "Clark Hill PLC" kompaniyasi hamda Birlashgan Arab Amirliklarining ADCB banki vakillari bilan o’tkazilgan uchrashuvlarda ham istiqboldagi hamkorlik aloqalari muhokama etildi.
E’tiborli jihati forumning birinchi kunida erishilgan kelishuvlarga muvofiq, OKMK bilan Polshaning nufuzli “APS Energia”kompaniyasi hamkorligida “APS Energia-AMMC” qoʻshma korxonasini tashkil etish boʻyicha taʼsis hujjatlari rasman imzolandi.
Shuningdek, forum davomida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ hamda Xitoy Xalq Respublikasining “China Nonferrous Metal Industry’s Foreign Engineering and Construction Co., Ltd.” kompaniyasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolandi.
Mazkur hamkorlik doirasida reagentlar ishlab chiqarishni birgalikda tashkil etish, ikkilamchi resurslarni qayta ishlash hamda maʼdan tarkibidan qimmatbaho metallarni ajratib olish kabi muhim yoʻnalishlarda qoʻshma loyihalar amalga oshirilishi belgilandi.
Bundan tashqari, forum doirasida Misr Arab Respublikasining energetika va infratuzilma sohasidagi yirik korxonalaridan biri — “Elsewedy Electric” kompaniyasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Mazkur memorandumga ko‘ra, OKMK va Misr kompaniyasi hamkorlikda misni qayta ishlagan holda yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirshadi.
Ma’lumot uchun: 1938-yilda tashkil topgan Misr kompaniyasining dunyodagi 15 mamlakatda 30 ta ishlab chiqarish quvvati mavjud, u yerda 15 mingdan ortiq xodim mehnat qiladi.
U qayta tiklanadigan energiyasini ishlab chiqarish uchun kabellar, transformatorlar, elektrotexnika buyumlari, elektr uzatish tarmoqlarini qurish va jihozlash, tarqatish tizimlari, gaz hisoblagichlarini ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi kompaniya hisoblanadi.
Bugun forum doirasida "Olmaliq KMK" AJ hamda Daniya Eksport-investitsiya fondi (EIFO) o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.

+998 71 619 23 33Первый день V Ташкентского международного инвестиционного форума стал для Алмалыкского горно-металлургического комбината насыщенным продуктивными переговорами и значимыми соглашениями.
В рамках форума руководство АГМК провело ряд результативных встреч с представителями зарубежных финансовых институтов и инвесторами.
В частности, в ходе переговоров с представителями одного из крупнейших банков Нидерландов – ING Bank – стороны обсудили перспективы расширения сотрудничества.
Особое внимание было уделено вопросам финансирования крупных инвестиционных проектов комбината, развитию долгосрочного инвестиционного партнёрства, а также внедрению современных банковских и финансовых инструментов.
Кроме того, руководство комбината провело встречи с представителями американской компании Clark Hill PLC и банка ADCB (Объединённые Арабские Эмираты), в ходе которых были рассмотрены перспективные направления дальнейшего взаимодействия.
Одним из ключевых событий первого дня форума стало официальное подписание учредительных документов по созданию совместного предприятия «APS Energia-AMMC», которое будет реализовано в сотрудничестве АГМК и польской компании APS Energia.
Также в рамках форума между АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» и китайской компанией China Nonferrous Metal Industry’s Foreign Engineering and Construction Co., Ltd. подписано соглашение о сотрудничестве. Документ предусматривает реализацию совместных проектов по организации производства реагентов, переработке вторичных ресурсов, а также извлечению драгоценных металлов из рудного сырья.
Помимо этого, АГМК подписал меморандум о взаимопонимании с египетской компанией Elsewedy Electric – одним из крупнейших предприятий Египта в сфере энергетики и инфраструктуры. Согласно достигнутым договорённостям, стороны намерены реализовать совместный проект по глубокой переработке меди и выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью. Для справки: компания Elsewedy Electric была основана в 1938 году. Сегодня она располагает 30 производственными площадками в 15 странах мира, где трудятся более 15 тысяч работников. Компания занимает лидирующие позиции в производстве кабельной продукции, трансформаторов, электротехнического оборудования, строительстве и оснащении линий электропередачи и распределительных сетей, выпуске газовых счётчиков, а также решений для возобновляемой энергетики.
Сегодня в рамках форума также подписан меморандум о взаимопонимании между АО «Алмалыкский ГМК» и Экспортно-инвестиционным фондом Дании (EIFO). Документ предусматривает предоставление страхового покрытия в рамках возможного финансирования поставок современного технологического оборудования из Дании для реализации инвестиционного проекта строительства новой медной обогатительной фабрики №4.