17 Mart 2026, 11:8 442
Joriy yilning 2-6-mart kunlari “O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi malaka oshirish instituti nodavlat ta’lim muassasasida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ xodimlari kasaba uyushmasi Kengashlari boshlang‘ich kasaba uyushma qo‘mitalarining mehnat muhofazasi bo‘yicha vakillari uchun malaka oshirish o‘quv kurslari tashkil etildi.
OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashining tashabbusi bilan tashkil etilgan o‘quv kurslarida 28 nafar mehnat muhofazasi bo‘yicha vakillar o‘z bilim va ko‘nikmalarini oshirishib, maxsus sertifikatlarga ega bo‘lishdi.
O‘quv kurslarida ishtirok etgan vakillar o‘z korxonalarida tashkil etilgan o‘quv seminarlarida dars o‘tishdi.
Ushbu tadbirlar soha mutaxassislarining bilimlarini muntazam oshirib borish va ish joylarida jamoatchilik nazoratini kuchaytirishga xizmat qilmoqda.
Mana shunday seminarlar Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi, Mis eritish zavodi, Kovuldi kon boshqarmasi, Qalmoqqir kon boshqarmasi, Portlatish materiallari zavodi, Rux zavodi, Angren kon boshqarmasi kabi korxonalarda o‘tkazildi.
Seminarlar davomida asosiy e’tibor ish joylarida mehnat muhofazasi vakillariga qo‘yiladigan zamonaviy talablar, xavfsiz mehnat sharoitlarini yaratishning texnik va tashkiliy jihatlari hamda xodimlarning huquqiy mas’uliyati kabi masalalarga qaratildi. Mutaxassislar tomonidan yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavfli omillarni erta aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi.
Ushbu tadbirlar shunchaki rejaviy emas, balki aniq maqsadga yo‘naltirilgan bo‘lib, ular OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi Ijroiya qo‘mitasining 2026-yil 26-fevraldagi tegishli qarori ijrosini ta’minlash doirasida amalga oshirilmoqda.

+998 71 619 23 33Со 2 по 6 марта этого года в негосударственном образовательном учреждении – Институте повышения квалификации Федерации профсоюзов Узбекистана – были организованы учебные курсы для уполномоченных по охране труда первичных профсоюзных организаций Совета профсоюза работников АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат».
Курсы прошли по инициативе Совета профсоюза работников АГМК. В них приняли участие 28 уполномоченных по охране труда, которые повысили свою квалификацию, укрепили практические навыки и по итогам обучения получили соответствующие сертификаты.
После завершения обучения участники провели семинары уже на своих предприятиях, передавая полученные знания коллегам.
Подобные мероприятия направлены на системное повышение профессионального уровня специалистов отрасли и усиление общественного контроля за соблюдением требований охраны труда на рабочих местах.
Семинары были организованы в ряде структурных подразделений комбината, в том числе в управлении социальных объектов, на медеплавильном и цинковом заводах, в рудоуправлениях «Кальмакыр» и «Каульды», на заводе взрывчатых материалов, в Ангренском рудоуправлении.
В ходе семинаров особое внимание уделялось современным требованиям, предъявляемым к уполномоченным по охране труда, техническим и организационным аспектам создания безопасных условий труда, а также вопросам правовой ответственности работников. Специалисты также представили практические рекомендации по своевременному выявлению потенциально опасных факторов и их устранению.
Важно отметить, что данные мероприятия носят не формальный, а целенаправленный характер и реализуются в рамках исполнения соответствующего решения Исполнительного комитета Совета профсоюза работников АГМК от 26 февраля 2026 года.